2024. július 17., szerda
6. HAGYOMÁNYŐRZŐ NAPOK NÉPKÖR MMK KÚLA

Dübörgött a Gödör

Régi tartalommal, de új elnevezés alatt tartották meg a hétvégén a hagyományos rendezvényt, amelyet immár hatodik alkalommal rendezett meg a kúlai Népkör MMK és az a tavalyi évig a Birkapaprikás-főző verseny név alatt futott. A Népkör MMK választmánya javaslatára a rendezvény a régi tartalmakat megtartotta, valamint az bővül is, az elnevezését pedig a ,,6. Hagyományőrző Napok Népkör MMK Kúla”-ra módosította.

(Fotó: Ótos András)

(Fotó: Ótos András)

A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke, a VMSZ elnöke, Lovas Ildikó, a Magyar Nemzeti Tanács kulturális ügyekkel megbízott tanácsosa, Erdély Lenke, a VMSZ alelnöke, Nyilas Mihály, Magyarkanizsa polgármestere, Kormányos László, a VMSZ Tanácsának alelnöke, Varjú Márta, a Magyar Szó főszerkesztője, Snežana Mrkaić, a kúlai községi képviselő-testület elnök asszonya és Juhász György kúlai esperesplébános is. Kúla város 2010-ben testvérvárosi kapcsolatra lépett Kalocsa várossal, így az idei évben is külön csapat érkezett Magyarországról, Török Ferenc polgármester és Simon Zoltán alpolgármester vezetésével. A külföldi csapatok részt vettek a labdarúgótornán, kalocsai népviseletben szemet gyönyörködtető táncot mutattak be a kalocsai néptáncosok, majd a csapat egy része részt vett a főzőversenyben is.

A sportpályán kispályáslabdarúgó-tornával indul a rendezvény, 4 csapat mérte össze erejét, a kalocsai, topolyai, magyarkanizsai és a kúlai alsóvárosi helyi közösség által állított csapatok, a tornát a topolyai fiúk nyerték meg. A rendezvény keretén belül sor került a birkapaprikás-főző versenyre is, amelyben 43 hazai, környékbeli és külföldi csapat vett részt. A kúlai Hugyik Ervin és csapata főzte a legfinomabb paprikást, amelyet a kalocsai Blaskó János, Első Magyar Fehérasztal Lovagrend Vanesz-díjas mesterszakácsa vezette zsűri értékelt. A kora délutáni órákban a zentai St. Longinus Középkori Hagyományőrző Egyesület mutatkozott be, előadásukat nagy figyelemmel kísérte a nagyszámú vendégsereg apraja-nagyja. Mint az már hagyomány, kultúrműsorra is sor került, amelyben a kalocsai, bácskeresztúri és kúlai művelődési egyesületek léptek a közönség elé. Volt kézimunka- és kézműkiállítás, kirakodóvásár, hagyományos magyar ételek készítése: kürtőskalács, lángos stb. Játszóház is a kisgyerekek rendelkezésére állt a mind tartalmasabb szórakozás jegyében. A 6. hagyományőrző napok Kúlán számos támogató által jött létre, nagyban hozzájárult Magyarkanizsa önkormányzatának támogatása is, amely a rendezvényre biztosította az emelvényt, valamint számos kúlai és környékbeli egyéni felajánló is hozzájárult az esemény sikeréhez.

A hajnalig tartó mulatsághoz a jó hangulatról a tornyosi Zsiványok együttes és a kúlai Peđa és Ivica énekesek-zenészek gondoskodtak.