2024. május 20., hétfő

A rossz utakkal van a legnagyobb baj

Helyzetjelentés a csókai határból

Csókán június 15-én 18 órakor vonult ki az első kombájn őszi árpát aratni, a búza betakarítása pedig július 1-jén indult. A pontos információkat Hirs János helyi mezőőr osztotta meg velünk, aki naponta általában négyszer látogatja a földeket, és füzetébe részletes beszámolót ír a kinn a látottakról.
– Járom a határt, nézem, hogy mit csinálnak az emberek. Bármilyen probléma van, azt jelentenem kell. A rendőrséggel és a tűzoltókkal is együttműködök – sorolja munkájának alapvető feladatait.
János egész élete a mezőgazdasághoz kötődött, így a több évtizedes tapasztalatnak köszönhető, hogy ismeri a környékbeli, de leginkább a csókai határt. Saját elmondása szerint úgy mozog ott, mintha otthon lenne, sokszor ő mutatja meg egy-egy eltévedt gazdának, hogy merre van a földje. Motorján egy nap többször is kimegy, és – habár nem lenne kötelező neki – megszokásból szombaton és vasárnap is ellenőrzi a földeket meg a rajtuk zajló munkálatokat.
Azt mondja, a gazdák közötti incidensek általában megoldhatók valamilyen közös megegyezéssel, nagyobb baj az illegális szemétlerakással és a rossz határutakkal van. Utóbbiak állapota egyre rosszabb, a mezőőr szerint néhány gazda maga próbálja helyrehozni, de közösségi összefogással lehetne igazán javítani rajtuk.
Kitért a jelenleg aktuális aratásra is, amelyről elmondta, hogy zökkenőmentesnek tűnik, de rögtön hangsúlyozta, hogy a csókai gazdák közül csak négynek van kombájnja, Bácskából jönnek a gépek. A búza betakarítása ugyan július elején már elkezdődött, de többen még rávárnak, hogy biztosak legyenek a termény nedvességtartalmában.
– A terméssel, pláne az árral nincsenek megelégedve a gazdák. Az katasztrófa – tért ki a minőséggel és a bevétellel kapcsolatos témára. Emlékeztetett arra is, hogy tavaly 80 dinár volt az olajrepce, most 40, 32 az őszi árpa, most 15 dinár. A holdankénti termésátlag most 23–28 mázsa az őszi árpánál, a búzáé pedig 25–30 mázsa. Szerinte is a gyenge tél és az amiatt kialakuló betegségek váltották ki a gyenge termést. Esetleg azok a gazdák számolhattak jó minőséggel, akik háromszor, négyszer permeteztek, emellett levéltrágyát vagy valamilyen serkentőanyagot is használtak.

Nyitókép: Balázs Andrea felvétele