2024. július 17., szerda

A politika a megvalósítás lehetősége

Bácsfeketehegyen megtartották a pódiumestek első szemléjét

Tanúsítványok ünnepélyes átadásával zárult szombaton este Bácsfeketehegyen a pódiumestek első szemléje a PÓZ. A szemle egyúttal annak több hónapos képzésnek a végét is jelentette, amelyben a résztvevők, a színjátszó és drámacsoportok vezetői a pódiumestek, szerkesztett és ünnepi műsorok elkészítésére készültek fel.

A jelenlevőket és a vendégeket, többek között Pásztor Istvánt, a tartományi képviselőház elnökét, a VMSZ elnökét, Lovas Ildikót, az MNT kulturális tanácsosát, Hajnal Jenőt, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatóját, Dudás Károlyt, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnökét és Pál Károlyt, a helybeli művelődési egyesület elnökét, a VMSZ alelnökét Raffai Ágnes, a képzéssorozat egyik szervezője köszöntötte. A szombat esti ünnepségen ötvenhárman vették át a tanúsítványt a tanfolyam befejezéséről, de mint Hajvert Lódi Andrea és Sutus Áron, az intézet munkatársai hangsúlyozták, összesen hatvanöt csoportvezető kapott tanúsítványt, s nekik ezt utólag fogják eljuttatni.

A jelenlevőket üdvözölve Pásztor István elmondta, a politikával való foglalkozás egyik értelme, hogy olyan élményeknek is részese lehet, mint a szombati. Az emberek egymással beszélgetve és megbeszélve megfogalmaztak egy elképzelést, a politika pedig hozzáadta a megvalósítás lehetőségét. Mint hangsúlyozta: jó, hogy környezetünkben sok ember van, aki igyekszik a közösséget építeni. Lovas Ildikó a tanúsítványok kiosztása előtt hangsúlyozta, hogy bár sokan megkérdőjelezték, mégis nyilvánvaló, hogy nagy szükség volt egy ilyen képzésre, s éppen ezért is támogatta az ötletet az MNT. Korábban tartottak képzést a néptánc-csoportok vezetőinek és a színjátszók vezetőinek, és szükség volt erre is. Mint mondta, büszkék lehetünk azokra, akik erőt, energiát nem sajnálva dolgoztak egy éven át, és reményét fejezte ki, hogy a munka jövőre is folytatódik. Az ünnepség keretében kiosztották a tanúsítványokat, majd megtekintették a noszai-hajdújárási Hinga csoport előadását.

A résztvevők megtekintették a Vajdasági Magyar Versmondó Egyesület Szép szó műhelye kis- és középső csoportjainak versfeldolgozásait, valamint a helybeli Nikola Đurković Általános Iskola Nevesincs csoportjának és a kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskola versmondó műhelyének előadását. Ezután meghallgatták Tóth Péternek a József Attila verseiből összeállított pódiumestjét. A délelőtti rész befejezéseként a résztvevők értékelték a látott darabokat.