Kedvező előrelépések történtek a Kishegyesről induló petíció kapcsán, amelyet a Bácsfeketehegy–Szeged autóbuszjárat eltörlése miatt fogalmaztak meg.
Rövid emlékeztetőül annyit, hogy a járatot január 5-én megszüntették, noha számos Szegeden tanuló diák ezzel utazott. Ezt követően a kishegyesi Szó-Beszéd lap a kishegyesi önkormányzat kezdeményezésére aláírásgyűjtésbe kezdett a buszjárat visszaállításáért, vagy más megoldásért. Az egy héten át tartó aláírásgyűjtéshez Kishegyes és Bácsfeketehegy mellett csatlakozott Topolya, Gunaras, Bajsa és Bácskossuthfalva is. Összesen 1304 aláírás jött össze, és a petíciót Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is aláírásával támogatta.
Az aláírásgyűjtést követően Kishegyes község tanácsa állást foglalt, s ezt az aláírásokkal együtt eljuttatták a Subotica-trans, a Bečejprevoz és a Saobraćaj Žabalj közlekedési társaságoknak, amelyekkel a Vajdasági Magyar Szövetség községi elnöke személyesen is tárgyalt, számolt be lapunknak Sándor István, a községi tanács tagja.
– Gazdasági okok miatt arra nem volt lehetőség, hogy az érintett buszjáratot újraindítsák, viszont eljutottunk egy megoldáshoz: az utazók át tudnak szállni egy másik járatra és ezzel az összeköttetés biztosítva lesz. Ennek érdekében az illetékes minisztériumhoz kellett fordulni, amit a VMSZ közbejárásával gyorsan sikerült elintézni. Így az a járat, ami lekéste a szabadkai csatlakozást, most hétfőtől kezdve időben ér fel Szabadkára, és a Kishegyes, valamint a Topolya községből utazóknak meg lesz a lehetőségük, hogy átszálljanak a Szabadka–Szeged járatra – mondta el Sándor, majd hozzáfűzte, hogy a Szabadkára tartó járat Bácsfeketehegyről 5 óra 20 perckor indul, 5 óra 28 perckor áll meg Kishegyesen és 5 óra 45 perckor Topolyán. Szabadkára 6 óra 25 perckor érkezik, így az utasok elérik a 6 óra 35 perckor induló járatot Szegedre.
A meglévő megoldás mellett szóba került a határbusz járatok indításának lehetősége is, számolt be a tanácstag. Hogy ezek elindulhassanak, ahhoz a határőrség és a közlekedési minisztérium jóváhagyására is szükség van. Ha ez adott lesz, akkor a Horgos 2-es határátkelőhelyen kijelölnek egy helyet, ahol megépülhet egy hivatalos buszmegálló. Az ehhez szükséges első lépéseket Kern Imre államtitkár már megtette, s remélhetőleg hamarosan adottak lesznek a feltételek a buszmegálló kialakításához, fogalmazott Sándor, majd arról is szólt, hogy a határátkelőhelynél lévő megálló megépítése más község számára is lehetőséget fog nyitni határbusz járatok indítására. Ez javulást fog jelenteni Szeged elérhetősége szempontjából, hiszen a határ magyar oldaláról már üzemel egy határbuszjárat Szegedre.
A tanácstag végezetül arról is szólt, hogy a jövendőbeli határbuszjáratok indulási idejét és gyakoriságát az üzemeltető busztársaságok fogják meghatározni, üzleti érdekeiknek megfelelően.
Nyitókép: Ismét el lehet jutni busszal Kishegyes községből Szegedre (Lakatos János felvétele)