2024. július 17., szerda

Hetvenéves a nagybecskereki Petőfi

1945. május 6-án Nagybecskereken megalakították a Vajdasági Magyar Művelődési Közösséget, amely a világháború után az első magyar művelődési egyesületet volt Vajdaságban. A Dunđerski-féle palota nagytermében lezajlott eseményen mintegy ezer nagybecskereki vett részt, és még annyian voltak, akik nem fértek be a terembe és kintről követték az eseményt.

Az egyesület kezdetben szerepet vállalt az írástudatlanság felszámolásában, és persze ide összpontosult, itt zajlott a magyarság művelődési élete. Az egyesület valójában folytatta azt, amit –140 évvel ezelőtt – a Nagybecskereki Polgári Olvasókör megkezdett. Ahogy Balázs Ilona, az egyesület elnöke mondja, a tanárok, zenészek, itt kezdték pályafutásukat, az egyesületben bontakoztatták ki a tehetségüket, és sokan később jelentős szerepet töltöttek be a vajdasági magyarság művelődési életében. A Petőfiből indult útjára a Városi Filharmonikusok Zenekara, a Madách Színház, a Városi Bábszínház, az Amatőr Képzőművészek Egyesülete és a Városi Zeneiskola is. 

Újra színpadra léptek a régi táncosok (Kecskés István felvétele)

– A legnehezebb körülmények között a Bánságban a nagybecskereki közösség meg tudta őrizni a kultúráját, és már 140 évvel ezelőtt olvasókört hozott létre. Az olvasást, az írást, a könyv szeretetét a figyelem középpontjába állította, és azóta azt az erőt, azt a hitet sugározza, amelyet itt, ma este is láthattunk – mondta felszólalásában Hajnal Jenő, az MNT elnöke.

Pásztor István, a VMSZ elnöke köszöntőjében azt kívánta az egyesületnek, hogy a 75. évfordulóját részben már az iskolanővérek felújított épületében, közismert nevén a Zárdában ünnepelje meg.

– Becskereket valóban ezzel az épülettel is a közép-bánsági térség világítótornyává fogják tenni, hiszen ez volt – ahogy hallottuk ma este – az elmúlt 140 évben. Azért, mert itt létezett, és meggyőződésem szerint ma is létezik egy polgári réteg. És ott, ahol van polgári réteg, ott van jövője a kultúrának – hangsúlyozta Pásztor István. 

Kiosztották a díszokleveleket az egyesület leglelkesebb tagjainak és a támogatóknak. A Petőfi-díjat Konrád Emma, az Emmanuel kamarakórus karnagya vehette át. Dudás Károly pedig a VMMSZ nevében aranyplakettet adományozott az egyesületnek.

A díjazottak (Kecskés István felvétele)