2024. április 28., vasárnap

Magas lefedettségi arány

Óbecse községben szinte minden gyermek felvette a kötelező védőoltásokat

Óbecse község területén a gyermekek csaknem 99 százaléka megkapta a szükséges védőoltásokat, ez az arány pedig jóval magasabb, mint Szerbia nagyobb városaiban, ahol csökkent az oltási szint, és ezért megjelentek a különféle fertőző betegségek. Dr. Đurđinka Drča Stanko, az óbecsei gyermekorvosi rendelő gyermekorvosa elmondta, hogy a községben ősztől mostanáig több szamárköhögéses esetet is regisztráltak a 10–15 éves gyermekeknél.

– Körülbelül 25 gyermeknél azonosítottuk a szamárköhögést laboratóriumi vizsgálattal. Tekintettel arra, hogy ezek a gyermekek még csecsemőkorukban megkapták a kötelező védőoltást, és megfelelő terápiával kezeltük őket, nem jelentkeztek súlyos szövődmények. Mumpszos esetet egyáltalán nem jegyeztünk fel – fogalmazott a gyermekorvos.

A szamárköhögés elleni védőoltás nem biztosít életre szóló immunitást, ezért ajánlott az első és második életévben felvenni, majd az újraoltást iskoláskor előtt és serdülőkorban, ezt követően pedig 10 évenként. Szerbiában a gyerekeknek születésüktől 14 éves korukig kilenc különböző oltást kell kapniuk az előírt oltási naptár szerint.

A szülők körében a legtöbb vitát és a legnagyobb félelmet okozó védőoltás az MMR-vakcina, amely a kanyaró, a mumpsz és rózsahimlő (rubeola) ellen véd. Az első adagot 12 és 15 hónap között kapják meg a gyermekek, legkésőbb 18 hónapos korukig, a második adagot pedig hétéves korban az iskolakezdés előtt.

– 36 év munkatapasztalattal bátran állíthatom, hogy az MMR-vakcina felvétele után egy gyermeknél sem alakult ki semmiféle szövődmény, mint például az autizmus, vagy bármilyen progresszív neurológiai betegség. A tragikus az, hogy éppen egyéves kor körül jelennek meg az autizmus első tünetei, és ez az az időszak, amikor a gyermekek megkapják az MMR-vakcinát. Ezért amikor valaki nem ismeri fel előtte az autizmus tüneteit, ráfoghatja, hogy az oltás miatt alakultak ki a szövődmények. Óbecse község területén csaknem 99 százalékos a lefedettség a védőoltások beadását illetően. Sajnok vannak olyan esetek is, amikor a szülők elutasítják a kötelező védőoltásokat. Vannak olyan gyerekek, akik progresszív neurológiai betegség vagy immunhiány miatt nem vehetik fel az MMR-védőoltást, hiszen végzetes következményeket is okozhat. A szakértői csoport véleménye alapján mi ezeket a gyermekeket nem oltjuk be, azonban ők is megbetegedhetnek, ez pedig aggodalomra ad okot. Minden védőoltás beadása előtt megvizsgáljuk a gyermeket. Amennyiben teljesen egészséges, felveheti a vakcinát. Egy kis megfázás, orrfolyás vagy enyhe köhögés nem ellenjavallat, amennyiben a gyermek nem lázas. A szülők sokszor elhalasztják a vakcinációt, mert a gyermeknek folyik az orra, ám azt tudniuk kell, hogy azoknál, akik közösségbe járnak, ez normális jelenség a korai gyermekkorban – mondta a doktornő, aki hozzátette, hogy a szülők bármikor felkereshetik az óbecsei gyermekorvosi rendelő szakembereit, akik minden szükséges információt elmondanak a védőoltásokkal kapcsolatban.

Annak ellenére, hogy a védőoltások felvétele kötelező Szerbiában, évente körülbelül kétezer iskolába induló gyermeknél derül ki, hogy nem vették fel az oltásokat. A védőoltások már több mint száz éve léteznek, és a szakemberek elmondása szerint ezek az elsődleges megelőzési formái a súlyosan fertőző betegségeknek. Az elmúlt évtizedek tapasztalatai azt mutatják, hogy a fertőző betegségek megelőzésére a védőoltás a legjobb módszer. A vakcináknak ritkán van mellékhatásuk, amelyek nem súlyosak, leggyakrabban allergia fordul elő, esetleg duzzanat és bőrpír jelenik meg az oltás helyén, vagy megemelkedik a testhőmérséklet.

Nyitókép: Az óbecsei gyermekorvosi rendelő (Fotó: Kancsár Izabella)