A szabadkai Lányi Ernő Iparos Művelődési Egyesület az idén felújított székházában rendezte meg adventi, előkarácsonyi műsorát, amelyben az egyesület szakosztályai mellett a gombosi Arany János Művelődési Egyesület is részt vett.
A műsor elején a Lányi IME elnöke, Mihályi Katalin köszöntötte az egybegyűlteket. Felszólalásában kifejtette, hogy napjainkban a megváltó születéséről és a karácsony misztériumáról esik a legkevesebb szó, hisz sokkal nagyobb hangsúlyt kap a vásárlás és a pénzköltés, és ez ellen tesznek akkor, amikor egy hagyományos karácsonyi műsort szerveznek, amellyel a lélekre és az élő néphagyományra helyezik a hangsúlyt.
Ezt követően Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség és a tartományi képviselőház elnöke mondta el ünnepi beszédét.
– A vajdasági magyar közösség az elmúlt évtizedekben és most is nehéz időszakon megy keresztül. Az elmúlt években sokan mentek el, sokan próbálnak meg máshol kenyérkereseti lehetőséget találni. Ezeket az embereket nem szabad sem megszólni, sem negatív értelemben minősíteni a döntésüket, hisz mindenkinek jogában áll a saját jövőjét úgy építeni, ahogy azt a legjobbnak véli – mondta a pártelnök.
Pásztor István továbbá ünnepi beszédében kiemelte:
– Nekünk, akik a vajdasági magyarság mindennapjaival foglalkozunk, az a dolgunk, hogy azokon segítsünk elsősorban, akik úgy döntöttek, hogy itthon érvényesülnek – mondta, majd hozzátette – Nekünk az a dolgunk és felelősségünk, hogy megőrizzük önmagunkat, és megteremtsük a lehetőségét annak, hogy azoknak, akik elmentek, és úgy döntöttek, hogy visszajönnek, legyen hova visszajönniük – fogalmazott Pásztor István. A pártelnök az ünnepi műsorral kapcsolatban kifejtette, hogy az hűen reprezentálja a vajdasági magyarságot, hisz szerephez jut benne a tömb és a szórvány, a város és a falu is.
Az ünnepi műsor részeként Cs. Tóth Gabriella, Petőfi-ösztöndíjas néprajzkutató tartott előadást a gombosi karácsonyi népszokásokról, például a takarítási szokásokról, a böjti étrendről, valamint a dramatikus népszokásokról, a betlehemezésről, a kántálásról és a bölcsőkézésről, amely a Kárpát-medencében csak kevés területen található meg.
A műsorban felléptek a Lányi szakosztályai, a Cserebogarak citeracsoport, a Veronika népdalkör és az Argaró együttes, valamint a gombosi vendégek bemutatták a bölcsőkézést és a betlehemezést. A rendezvény keretein belül a Lányi Gránátalma hímzőszakköre tagjainak munkáit is bemutatták. A program Harangozó László református lelkész imájával és közös énekléssel zárult.