2024. július 17., szerda

A Buday- és Törley-házak (helye)

Ha jogilag tiszta, akkor semmi gond – Jogi vagy erkölcsi kérdés kulturális örökségünk megvédése?

A szabadkai VKT leszavazta a polgármestert, a felháborodott szabadkai közvélemény pedig újra megállapíthatja, hogy furcsa erők uralják a szabadkai „teret”: a Gombkötő utcában derékig érő gyom emlékeztet a Heisler-fürdőre, most pedig szinte az éjszaka leple alatt tűnt el Kosztolányi (egyébként már süllyedő, tehát a mélygarázzsal fokozottan veszélyeztetett) gimnáziuma és Csáth szülőháza között lévő két épület. Napilapunk egyébként sorozatban foglalkozott a jeles szabadkai épületekkel, veszendő értékeinkkel, a szabadkai kulturális turista-útvonalak bemutatásával. Kinek a felelőssége az, hogy a szabadkaiak Szabadkája megmaradhasson és megújulhasson (lassan megnyílnak az európai pályázati lehetőségek), hogy az idelátogató turisták ne luxuslakásokat és mélygarázsokat láthassanak a csodálatos „ékszerdobozt” kialakító utcák épületeinek helyén.

Fotó: Molnár Edvárd

Fotó: Molnár Edvárd

A múlt héten botrányt keltett Szabadkán a Petőfi Sándor utcában található Buday- és Törley-házak lebontása. A munkálatok megkezdése után a Vajdasági Magyar Szövetség városi szervezete közleményben követelte a munkálatok és egyben a szabadkai történelmi városrész rombolásának leállítását. Ezt követően a VMSZ szabadkai Városi Szervezete 2015. november 7-én megtartott rendkívüli elnökségi ülésén határozatot hozott arról, hogy a VMSZ-frakció a november 12-ei városi képviselő-testületi ülésére Szabadka történelmi városközpontja további megsemmisítésének megakadályozását elősegítő határozatot terjesszen be. Maglai Jenő, Szabadka polgármestere a bontással kapcsolatban szerdán azt nyilatkozta lapunknak, hogy az önkormányzat a törvénnyel összhangban járt el, a városnak pedig nincs annyi pénze, hogy minden védett épületet saját költségen állíttasson helyre, míg Bunford Tivadar, a VMSZ városi szervezetének elnöke úgy vélekedett: igaz, hogy mindez törvényes, de nem kellett volna megtörténnie.

A városi képviselő-testület csütörtöki ülésén a VMSZ frakciója beterjesztette a sürgősségi indítványt, majd Csúszó Endre, a VMSZ képviselője bejelentette, hogy a VMSZ képviselői csoportján belül megalakult a Magyar Mozgalom platform, amelyhez a 16 képviselő közül 9-en csatlakoztak. Mint Csúszó elmondta, ennek nem az a lényege, hogy szétverjék a VMSZ frakcióját, ellenkezőleg, ezen keresztül igyekeznek erősíteni a munkát. Az ülésen ezt követően a városi képviselő-testület szavazattöbbséggel elfogadta a VMSZ frakció által beterjesztett sürgősségi indítványt, amely Szabadka történelmi központjának megőrzése céljából kötelezi a Városi Tanácsot, hogy haladéktalanul hajtsa végre azt a 2013. március 8-án hozott határozatot, amelynek értelmében leállítják a szűkebb városközpont részletes szabályozási tervének kidolgozását.

Maglai Jenő polgármestert pénteken azzal kapcsolatban kerestük fel, hogy mi az álláspontja a csütörtöki VKT-n történt szavazással: arra ugyanis még nem volt példa, hogy a polgármestert leszavazza a saját frakciója. Meg szerettük volna kérdezni, hogy még mindig helyesnek tartja-e az eredeti döntését, illetve, hogy mivel Maglai úr volt a frakcióvezető 2013-ban, amikor ugyanígy a VMSZ-frakció állította meg a városközpont rombolását, azóta változott-e az az álláspontja. Arra a kérdésre is szerettünk volna választ kapni, hogy most, miután a csütörtöki VKT-n leszavazták a polgármesteri döntést, ami lehetővé tette a szabadkai városmagban a Törley- és a Buday-házak lebontását, gondolkodik-e azon, hogy felajánlja lemondását. A szabadkaiak és az őket megjelenítő VKT döntése egyértelmű. Emellett arra is kíváncsiak voltunk, mit fog tenni annak érdekében, hogy a döntést betartsa. Egyébként a megalakult platformmal kapcsolatban Pásztor István csütörtökön este a Vajdasági RTV-nek azt nyilatkozta, hogy a VMSZ statútuma nem engedélyezi platformok létrehozását a képviselői csoportokon belül, majd hozzátette, aki aláássa a párt alapjait, azt el kell távolítani, majd hozzátette, ha Maglai Jenő VMSZ-es polgármester – aki egyben tagja a Magyar Mozgalomnak is – támogatja ezt a csoportot, akkor neki is mennie kell.

Végezetül arra a kérdésre is szerettünk volna választ kapni, hogy mi a véleménye az ülésen megalakult MM-platformmal kapcsolatban.

A polgármester elfoglaltságaira hivatkozva nem nyilatkozott.