2024. november 22., péntek

Szabadka: Kevesebb magyar a bizottságokban

A VMSZ szerint magyartalanítást végeznek a városban, a polgármester cáfol – Döntöttek a Bodrogvári-díjasokról

Még mielőtt a képviselők rátértek volna a tegnapi városi képviselő-testület ülésének napirendi pontjaira, Pásztor István, a VMSZ elnöke kért szót, hogy kifejezze elégedetlenségét a választási értesítések kézbesítésének módjával kapcsolatban, melyet nem postai úton juttatnak el a polgárokhoz, hanem a Demokrata Párt aktivistái végzik a kézbesítést.

Mivel az ügy nem szerepelt a napirendi pontok között, megvonták Pásztor Istvántól a szót, ugyanakkor Slavko Parać, a képviselő-testület – akkor még – elnökhelyettese felolvasta az értesítések kikézbesítéséről szóló rendeletet, mely szerint az értesítések mégiscsak postai úton jutnak el a polgárokhoz, és az ehhez szükséges anyagi keret is rendelkezésre áll.

– Remélem, hogy az ígéretüket valóban betartják, de nagyon hamar ki fog derülni, hogy így lesz-e vagy sem. Ami miatt két nappal ezelőtt sajtótájékoztatót tartottam, az fontossága szempontjából beigazolódott. Maga a sajtótájékoztató pedig azt eredményezte, hogy hatására olyan szavazóbizottságok alakultak meg, melyekben a Magyar Koalíció tagjai is jelen lesznek. Másrészt pedig sikerült elérni, hogy postai úton legyenek kézbesítve az értesítések. Ezt már a mai napon meg kellene kezdeni. Mindezt csak a tiltakozásunknak köszönhetjük – nyilatkozta lapunknak Pásztor.

Az ülésen a legnagyobb visszhangja azoknak az igazgató- és felügyelőbizottságok elnökeinek, elnökhelyetteseinek és tagjainak leváltása volt, akiket a VMSZ javasolt. Összesen harmincnégy személyt váltottak le, helyükre pedig másokat javasoltak. A VMSZ kifogásolta, hogy olyan személyek fogják betölteni ezeket a posztokat, akiknek nincs meg a megfelelő szakértelmük, és a harmincnégy magyar nemzetiségű tag helyett csupán négy magyar nemzetiségűt javasolnak. Pásztor István szerint ami most történik, az nem más, mint magyartalanítás, ami még januárban kezdődött, s ideje elgondolkodni, az ilyen hozzáállás milyen rendszert alakít ki városunkban.

Szántó Róbert, a Demokrata Párt tagja ennek kapcsán kiemelte, hogy Szabadkán száz igazgatói bizottsági tag van, ebből harmincan magyar ajkúak, csupán a VMSZ-ből vannak kevesebben, mint eddig, a felügyelőbizottságokban pedig a negyvenkét tagból tizenöt tag magyar, vagyis több mint harminc százalékban vesznek részt a magyar nemzetiségűek a bizottságok munkájában, így szó sincs magyartalanításról. Dévavári Zoltán szerint azonban Szántó kijelentése félrevezeti a polgárokat, mert a magyar közösség teljesen háttérbe fog szorulni a város irányításában, és – bár most még az igazgatók megmaradtak a helyükön – azt szeretnék elérni a bizottságok egyes tagjainak cseréjével, hogy azok ellehetetlenítsék, akadályozzák az igazgatók hatékony munkáját, így erre hivatkozva majd őket is leváltják. Pásztor pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy most nem összességében kell megnézni az irányításban résztvevő magyarok számát, hanem arra kell figyelni, hogy ebben a pillanatban harmincnégy magyar tag helyett csupán négy fog bekerülni.

Saša Vučinić polgármester szerint viszont az igazgatói bizottságok és felügyelőbizottságok tagjainak leváltása hátterében nem nemzetiségi kérdések állnak, csupán arról van szó, hogy az elmúlt öt hónapban már-már skizofrén állapot alakult ki, mely egyszerűen gátolta a vállalatok hatékony működését, ugyanis az ellenzéki tagok akadályozták a munkát, akiket akkor is leváltottak volna, ha más nemzetiséghez tartoznak.

A képviselő-testületi ülésen Slavko Paraćot megválasztották a képviselő-testület elnökévé, dr. Sepsey Csabát, a VMDP alelnökét pedig a képviselő-testület elnökhelyettesi pozíciójára nevezték ki. Az ülésen a képviselők elfogadták a napirenden szereplő nyolc részletes rendezési tervet is, melyek között az egyik a palicsi fürdőturizmusra és kereskedelmi célokra kijelölt terület rendezési terve, az előző évi egységesített zárszámadást, valamint köztájékoztatás terén kiemelkedő műsorok támogatásának, valamint a városi költségvetésből támogatott művelődési programok és projektek támogatásának szabályzatát is. A két szabályzatot is érte bírálat a VMSZ és a Szerb Haladó Párt részéről. Dévavári a köztájékoztatási pályázatok elbírálására megalakított bizottság összetételének fontosságát hangsúlyozta, mellyel lehetővé válik a támogatás igazságos odaítélése, míg Gojko Radić szerint az, hogy a támogatásért cserébe az önkormányzat megmozdulásairól is be kell számolni, nem más, mint a média fölötti uralom bevezetése, aki pedig erre nem hajlandó, támogatásra sem számíthat. A művelődési programok támogatása kapcsán viszont azzal vádolták a demokratákat, hogy kisajátítják, központosítják a kultúrát, mellyel aztán kiszolgálhatják az öncélú érdekeket, hiszen minden döntést a polgármester kezében összpontosul.

A képviselők megszavazták a dr. Bodrogvári Ferenc-díjra jelöltek névsorát is, így az idén Vladimir Miletin zenei szerkesztőt, Stipan Milodanović független művészt és Bunford Gábor zenetanárt tüntetik ki a díjjal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás