Tegnap a szabadkai Városháza dísztermében került sor a Legújabb technológiával a környezetvédelemért elnevezésű konferenciára, amelyen az iszaptalanítás legújabb technológiáiról illetve a geotermikus energia felhasználásnak lehetőségeiről tartottak előadást magyarországi szakemberek.
Pásztor István, tartományi gazdaságügyi titkár a konferencia megnyitóján a nap fontosságáról beszélt, kiemelte, hogy sokan mondjuk Vajdaságra, hogy az Szerbia motorja, viszont folyamatos ennek a területnek a kiszipolyozása és elszegényesítése. Ennek véget kell vetni.
-- Európának ez a térsége a második leggazdagabb, amikor a vizes élőhelyekről beszélünk. Viszont ezzel a természeti kinccsel eddig nem jól sáfárkodtunk. Azért mert az elmúlt évtizedekben tönkrement a felhasználás következményeképpen és ahhoz, hogy ebből a potenciálból realitást tudjunk teremteni, ahhoz meg kell változtatnunk a viselkedésünket, a gondolkodásunkat – mondta Pásztor köszöntőjében.
Pásztor az újságírók kérdésére kiemelte azt is, véleménye szerint Palicson nem valósítható meg turizmus, amennyiben nem revitalizálják a tavat, erre pedig egyre nagyobb esélyt és lehetőséget lát.
Bajtai Kornél, a város gazdasági tanácsosa lapunknak elmondta egy-két éven belül megkezdődhet Szabadkán egy geotermikus erőmű megépítése.
-- A cég előzetes becslései szerint mintegy 20 százalékos megtakarítást jelentene a távfűtéssel melegedőknek a geotermikus energia kihasználása. Az együttműködési megállapodást május 15-ig kell, hogy aláírja a városvezetés, amelynek köszönhetően megindulhatnának a befektetéshez szükséges előmunkálatok – mondta Bajtai.
A konferencia első előadója dr. Hidas András, a gödöllői Szent István Egyetem tanára tartott előadást az iszaptalanítás legújabb technológiáiról és az élőhelyek revitalizálásáról. Előadásában az EM technológiáról, vagyis az effektív mikroorganizmusokról beszélt. Az EM egy természetes mikroorganizmusokból álló keverék, az egészségre ártalmatlan, s számos területen, így a vizes élőhelyek regenerálásában is kulcsszerepe van.
A geotermikus energia felhasználásának lehetőségeiről Horuczi György, a PannErgy Nyrt. üzletfejlesztési igazgatója tartott beszámolót. A geotermikus erőmű akár két éven belül felépülhet Szabadkán, annak köszönhetően pedig nem csak a távfűtéssel fűtők takaríthatnak meg pénzt, hanem akár villanyenergiát is termelhetnek, üvegházakat láthatnának el energiával, amely több száz munkahelyet jelentene a városnak. A PannErgy 35 százalékban saját tőkével valósítaná ezt meg Szabadkán, míg a befektetés nagyobb része a Világbank támogatásának köszönhetően valósulhatna meg.