Nagy Ferenc, a Magyar Köztársaság szabadkai főkonzulja, miután köszöntötte az '56-os magyar forradalom napján a jelenlévőket, kiemelte, éppen ez az ünnep akadályozta meg, hogy több magyarországi vállalat képviseltesse magát a szabadkai vásáron.
– Ismerjük a szabadkai vásárok történetét és már beszéltünk arról, hogy mindenképpen célszerű lesz még az idén megszervezni a következő évi vásárok megnyitását, mert akkor a Magyar Köztársaság külügyminisztériuma is be tudja kategorizálni, és akkor sokkal többen tudnának részt venni Magyarországról a szabadkai vásáron. Szabadkáról át lehet látni az Európai Unióba, éppen ezért Szabadkának nemzetközi vásárt kell teremteni, ki kell hangsúlyozni, hogy elkötelezett az uniós integráció irányában. Az első kapunyitási rendezvény itt van Szabadkán. A vásár lényege, hogy olyan kapcsolatokat építsen, amelyek exportban és importban materializálódnak. Ez év első félévében a kétoldalú áruforgalmunk meghaladta a 800 millió eurót, amiből sajnos több a magyar aktívum. Mozgatni kell a rugót, hogy az itteni termelők többet exportáljanak – hallottuk Nagy Ferenctől.
Saša Vučinić, Szabadka polgármestere miután köszöntötte a vendégeket kiemelte, hogy egy vásár arra mutat rá, hogy a város gazdasága jó irányban halad, megállt a gazdasági visszaesése, megindult a fejlődés útján.
– Azzal, hogy számos kiállító érkezett a szomszédos országokból, azt mutatja, hogy Szabadka ismét vonzóvá vált a befektetések és az üzletkötések szempontjából. Jó alkalom ez arra, hogy barátságokat kössünk, és tapasztalatot cseréljünk. Ezzel a vásárral arra szeretnénk rámutatni, hogy készen állunk az új befektetők fogadására, illetve a város további fejlesztésére – emelte ki Saša Vučinić.
Bodrogi Bélától, a Szabadkai Piacok Közvállalat igazgatójától megtudtuk, hogy egyelőre megvárják ennek a vásárnak az eredményeit és belevetik magukat az újabb vásárok megszervezésébe. Ugyanis tapasztalataik szerint igény van a különböző tartalmú kiállításokra. Számos vállalattal felvették már a kapcsolatot, akik részvételére a következő kiállításokon számítanak majd.
– A legfontosabb most az, hogy a politikai vezetők összeüljenek a kiállítás után, összegezzék az eredményeket, jelezzék észrevételeiket, illetve meghatározzák, hogy mikor milyen kiállításokat szervezzünk meg – emelte ki Bodrogi Béla.
Bajtai Kornél, a szabadkai városi tanács gazdasággal megbízott tagja rámutatott, hogy ennek a vásárnak, mint a vásároknak általában, a valós eredményeit majd csak néhány hónap múlva érzi meg a város, de számos magyarországi és horvátországi vállalattal felvette a kapcsolatot, akik érdeklődnek Szabadka befektetési lehetőségei iránt. Rámutatott, hogy a következő évben, tavasszal egy autókiállításra is sort szeretnének keríteni. Valamint állandósítani szeretnék a gazdasági vásárt, amire a legideálisabb időpont szeptemberben lenne.
Fotó: Molnár Edvárd