2024. július 16., kedd

"Az SZDP megkerülhetetlen politikai tényező Szabadkán"

A párt nem hajlandó a VMSZ utasításainak engedelmeskedni

Az utóbbi időben a demagóg fellépés jellemzi a VMSZ vezetőit, akik Szabadkán folytatják az ellenzéki szerepkört, ami miatt 2010-ben is végül kivonultak a hatalomból – értékelte a Szerbiai Demokrata Párt szabadkai szervezetének sajtótájékoztatóján Bogdan Laban, a helyi szervezet elnöke.
– Az elmúlt egy évben a koalíciós partnerek döntését a városi tanács ülésein támogatták, majd a képviselő-testületi üléseken a képviselőik akadályozták azok elfogadását. Politikai inkorrektségről van szó, mert ugyanannak a koalíciónak vagyunk tagjai, az SZDP pedig nem hajlandó a VMSZ parancsainak engedelmeskedni, és a pártok között paravánként viselkedni. Azt kérjük, tisztázzák ezt a tarthatatlan helyzetet, mert az nem szolgálja a szabadkaiak érdekeit – mondta Laban, hozzátéve, hogy az elmúlt időszakban a Szerbiai Demokrata Párt a VMSZ támadásainak célpontja, és legutóbb Pásztor István, a VMSZ elnöke a Yu Eco televízió műsorában tett bíráló kijelentéseket az SZDP-ről. Erre reagálva Laban kifejtette, hogy azért tagjai a koalíciónak, mert megkerülhetetlen politikai tényezők. Szerinte helyi koalíciót az emberekkel és nem a pártokkal kell alakítani, és helyi szinten nem az államot terhelő nagy témákról beszélnek, hanem a helyi problémák megoldásával foglalkoznak, és ha már így tekintenek rájuk, akkor miért nem jelent problémát, hogy más városokban a Szerb Haladó Párttal vagy Kúlán ugyanúgy az SZDP-vel együtt gyakorolják a hatalmat, tette fel a kérdést.
– Többek között az a bírálat is elhangzott, hogy minden eljárás az SZDP miatt került az alkotmánybíróság elé. Igaz, mert mi egy nemzetileg felelős párt vagyunk, és megvédjük a népünk érdekeit és az államot, de ez országos szinten történik, és nincs köze a város érdekeihez. Pásztor a műsorban kijelentette, a VMSZ az egyetlen erő, amely védi Szerbia alkotmányát, hozzáteszem, csak abban az esetben, ha a hét százalékról van szó, amit a tartománynak kell kapnia az államtól. Azzal is vádoltak minket, hogy személyes ambíciók és érdekek, baráti kapcsolatok állnak a munkánk hátterében. De felteszem a kérdést, Szabadka fejlődése személyes érdek-e, vagy személyes érdek-e, hogy a pénzügyeket tekintve odafigyeljünk, és befejezzük azokat a megaprojekteket, melyek a VMSZ vezetése alatt születtek, amikor az SZDP még csak benn sem volt a helyi parlamentben, mint ahogy a Sever privatizációjának esetében sem a mi emberünk volt a tenderbizottság elnöke – mutatott rá az elnök. Mint kijelentette, a koalíciós megállapodást mindenki aláírta, és ők továbbra is igyekeznek, hogy minél jobb partnerek legyenek.
Dragi Vučković, a Városi Tanács beruházásokkal megbízott tanácstagja elmondta, a testület legutóbbi ülésén az állami mezőgazdasági földterületek egyházaknak, intézményeknek és egyházközösségeknek való bérbeadásáról szóló 2007-ben meghozott városi határozat megsemmisítése kapcsán rámutatott, hogy a dokumentumokban sok a jogi ellentmondás, és a gyakorlatban ez azt eredményezheti, hogy az egyház és a termelők is ugyanazt a földterületet birtokolják majd, mindketten saját jogalapjukra hivatkozva. A város 2007-ben 700 hektárnyi földterületet bocsátott az egyház rendelkezésére, arra az időre, amíg a restitúciós eljárások le nem zajlanak, ezt a határozatot azonban a köztársasági jogvédő törvényellenesnek ítélte, a mezőgazdasági minisztérium pedig meghagyta, hogy ezt a városi képviselő-testület semmisítse meg. Vučković szerint azonban az egyház hivatkozhat a bíróság ideiglenes intézkedésére, mellyel megkapták a földeket, és így joga van a földterület birtoklására, miközben a termelők a határozat megsemmisítése után licitáció útján nyernek jogot ugyanarra a földterületre. Éppen ezért kérni fogják, hogy a holnapi képviselő-testületi ülésen vegyék le ezt a témát a napirendről, és alaposan tanulmányozzák át az ügy jogi hátterét, hogy ilyesmire ne kerülhessen sor.