A városnapi rendezvénysorozat estéi pénteken és szombaton is a koncertekről és a kiállításokról szóltak. Szombaton, a város napján ünnepi zászlófelvonással, majd a városi képviselő-testület ünnepi ülésével, a Díszpolgári cím és a Pro Urbe díjak átadásával ünnepeltek a szabadkaiak.
A SZÁZÉVES SZÉPSÉG
A szabadkai városháza megépítésének századik évfordulója alkalmából a városnapi rendezvénysorozat részeként az épület terveit, alaprajzait, az építéséhez kapcsolódó hivatalos okmányokat és az elmúlt évtizedekben róla készített képeket bemutató kiállítás nyílt meg péntek este a városháza előcsarnokában. Mészáros Zoltán történész, a szabadkai Történelmi Levéltár szakmunkatársa elmondta, az épület ma is ugyanolyan, mint amikor száz évvel ezelőtt elkészült, és 1912. szeptember 15-én ünnepélyesen felavatták.
– Ez az épület sok mindent látott, és sok esemény tanúja volt, s száz éve a politikai hatalom központja, ami a mai napig nem változott, bármi is történt időközben. A kiállítás megszervezésébe a Történelmi Levéltár mellett a Városi Múzeum és Községi Műemlékvédelmi Intézet is bekapcsolódott, így a kiállítás most gazdagabb anyaggal várja a látogatókat, mint korábban – tudtuk meg a történésztől.
A kiállítást Modest Dulić, Szabadka polgármestere nyitotta meg, aki úgy fogalmazott, büszkeséggel tölti el a tény, hogy ez a szépség, mely Szabadka szimbóluma, száz éve a polgárok szolgálatában áll.
– Az elmúlt száz évben számos fontos esemény színhelye volt ez az épület, e falak között kulcsfontosságú döntések születtek, és helyszíne volt koncerteknek, képviselő-testületi üléseknek, irodalmi esteknek, ide húzódunk be az eső elől, itt köttetnek a házasságok és ide jönnek a szülők anyakönyveztetni a gyermeküket. Ehhez az épülethez kapcsolódnak a szabadkaiakat érintő legfontosabb események, s nincs olyan szabadkai, aki ha hazatér és megpillantja a városházát, ne érezne a szívében melegséget s ne érezné, hogy otthon van. A városháza a polgároké és mindenkit tárt kapukkal kell várnia – mondta a polgármester.
FILHARMÓNIA, ROCK ÉS CARAMEL
Péntek estére benépesült a központ, a főtéren számos stand várta a látogatókat, ahol pékáru, kürtős kalács és egyéb finom illatok csábították az embereket, lehetett bort kóstolni, régi könyvek között válogatni és szuveníreket vásárolni. Sokan voltak kíváncsiak a Szabadkai Filharmonikusok és Molnár Ferenc Caramel koncertjére is,
azonban nem volt zökkenőmentes a kezdés, ugyanis a filharmonikusok hangversenye előtt nem sokkal bombariadót jelentettek és át kellett vizsgálni a színpadot és környékét, Caramel koncertje pedig több mint fél órás késéssel kezdődött, ettől eltekintve azonban igazán jól sikerült rendezvénynek lehettünk tanúi.
Először a Szabadkai Filharmónia lépett fel, és Huszár Elvira karnagy vezényletével ismert pop-rock, valamint filmslágereket adtak elő.
Utánuk következett az est magyarországi vendége, Molnár Ferenc Caramel, aki a koncert előtt többek között új terveiről beszélt:
– Nemrég még versenyzője voltam egy tehetségkutatónak, nemsokára viszont zsűritagja leszek egy másiknak. Annyiban különbözik majd az eddigi tehetségkutató műsoroktól, hogy kizárólag a hangra összpontosít. Ez a változás viszont rendkívül izgalmassá teszi. Mindemellett új lemezt készítek, amely remélem, hogy elnyeri majd a rajongók tetszését – mondta.
Caramel a koncerten énekelte többek között a Lélekdonor és a Nem adom fel közönségkedvenceket, valamint átdolgozásokat is, például Bruno Marstól a Grenadet.
ZÁSZLÓFELVONÁS, DÍJÁTADÁSOK
Szombaton délelőtt a már megszokott időpontban a Szabadkai Fúvószenekar hívogatta a város napját ünneplőket a városháza elé, majd felvonták a város zászlaját. A városi képviselő-testület ünnepi ülése kezdetén annak elnök asszonya, Kern Sólya Mária kiemelte, a jövőben a televízió nézői már szimultán jelbeszédes fordítással is követhetik majd a helyi parlament üléseit.
Több rangos vendége is volt a szombati ünnepi ülésnek, Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke, de Milan Bandić, a Zágráb polgármestere is is részt vett, továbbá Varga László, a VMSZ parlamenti képviselője, a nemzeti tanácsok elnökei, a testvérvárosok polgármesterei és képviselői.
Modest Dulić, Szabadka polgármestere ünnepi beszédében a szecesszió és a százéves városháza megemlítése mellett legfőképp a jelenről szólt. Kiemelte, új összetételben dolgoznak most a helyi hatalomban és a polgárok joggal várják el, hogy hatékonyak legyenek a munkában.
– Szabadkát ma nemcsak a városházáról és Palicsról, hanem a beruházásokról is felismerik. Ezen kell dolgozni a jövőben is, és feltett szándékom, hogy megfelezzük a munkanélküliek számát – mondta.
Kern Sólya Mária, a vkt elnök asszonya, a rohanó mindennapokban észre sem vesszük, mennyi csoda van körülöttünk. Építészeti és szellemi érték is, de felmerülhet a kérdés, hogy óvjuk-e, amit teremtünk mi, mit hagyunk itt – mondta többek között a vkt elnöke.
Az ünnepi műsor fényét a szabadkai Zeneiskola hegedű szakos diákjainak fellépése is emelte.
A díszpolgári címek átadását megelőzően egy perces néma csenddel emlékeztek a jelenlévők az egyik díjazottra, dr. Tóth Lajosra, aki idén júliusban hunyt el, így posztumusz ítélték neki a címet, amelyet felesége vett át.
Dr. Tóth Lajos nyugalmazott egyetemi tanár, pedagógus, aki emellett széles körű tevékenységet fejtett ki a tudományos és szakmai szervezetekben is.
Szabadka városának másik Díszpolgára idén prof. dr. sci med Nikola N. Ilanković, neuropszichiáter, klinikai neurofiziológus érdemelte ki. Az általános és középiskolát Szabadkán fejezte be, majd a belgrádi Orvostudományi Karon tanult, de több éven át képezte magát külföldön is. Az Amerikai Életrajzi Központ a világ 500 kiemelkedő személye közé sorolta az egészség terén kifejtett tevékenységéért. A neuropszichiátriában új diagnosztikai terápiás rehabilitációs stratégiát dolgozott ki, Helyreállító pszichiátria néven.
Pro Urbe díjat az idén Miroslav Jovančić, festőművész, tanár, zenész, Smiljan Njagul újságíró, Saghmeister Gábor motoros, sportoló és Stanko Nimčević, a szabadkai Munkarokkantak Szövetségének elnöke vehették át.
A városnapi program este Željko Samardžić élő koncertjével folytatódott a város főterén, ahol több mint tízezren jelentek meg. A már hagyományossá vált Orange Party pedig hajnalba nyúlt. A Corvin Mátyás utcában az ország legnépszerűbb lemezlovasai, a Beatshakers szolgáltatta a jó hangulatot.
SZECESSZIÓ A MINDENNAPOKBAN
A szabadkai Városi Múzeum a Szecesszió a szabadkai kincsestárakban elnevezésű kiállítással járult hozzá a városnapi rendezvényekhez. A tárlaton festményeket, bútordarabokat – többek között egykoron Vermes Lajos tulajdonában volt szekrényt –, dísztárgyakat, étkészleteket, fotográfiákat, képes levelezőlapokat láthat a közönség. A kiállított tárgyak a Városi Múzeum gyűjteményéből, a Városi Könyvtárból és a Zeneiskolából kerültek a múzeumi kiállítótermekbe. Mint Hulló István magiszter, a Városi Múzeum igazgatója szombat este elmondta: ez nem egy kiállításmegnyitó, hisz a kiállított anyag jelentős részét már láthatták az érdeklődők a Múzeumok éjszakáján, a mostani rendezvény sokkal inkább tisztelgés a 233 éves szabad királyi város és a 100 éves városháza előtt, s azt a hangulatot kívánja érzékeltetni, amely egy évszázaddal ezelőtt jellemezte Szabadkát. A rendezvényen Ninkov Kovacsev Olga és Ljubica Dulić Vuković művészettörténészek, a kiállítás szerzői szakavatott tárlatvezetését élvezhette a közönség. A kiállítás előkészítésében többen segítségükre voltak, például Korhecz Papp Zsuzsanna festő-restaurátor és Ábrahám Gergely búrorrestaurátor, vagy Boros Viktória látványtervező.
Hulló István a szabadkai városi képviselő-testület elnöke, Kern Sólya Mária és más közéleti személyiségek mellett a romániai Székelyudvarhely polgármesterét, Bunta Leventét is külön köszöntötte, mint megjegyezte a szabadkai városháza tervezői a székely népművészetből sokat merítettek.