A szabadkai Városháza dísztermében csütörtökön gyászülést tartottak a múlt pénteken elhunyt dr. Somogyi Sándor professzor emeritus emlékére.
Somogyi Sándornak, a Vajdasági Magyar Szövetség alapító tagjának nagy szerepe volt a vajdasági gazdaságfejlesztési program kidolgozásában, és haláláig a Prosperitati Alapítvány igazgatóbizottságának tagja volt. A mezőgazdasági és közgazdasági tudományok doktorát 2022-ben Szabadka díszpolgári címével tüntették ki, és munkásságával kiérdemelte a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét is. Somogyi Sándor munkásságát, illetve életművét Gyivánovity Dániel, a szabadkai városi képviselő-testület elnöke, Juhász Bálint, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke, a Prosperitati Alapítvány korábbi ügyvezetője, dr. Szedlák Ottília, a szabadkai Közgazdaságtudományi Kar tanára, az Újvidéki Egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettese, és dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, köztársasági parlamenti képviselő méltatta.
Gyivánovity Dániel a professzor életművének néhány részletét ismertette.
– Hosszú és rendkívül sikeres szakmai pályafutását, kivételes szakmai tudását több egyesületben és tudományos testületben való tagsága is igazolta. Szakmai, egyetemi, oktatói tevékenységét számos díjjal ismerték el. Gondolkodásának középpontjában mindig az ember és a falu a mezőgazdaságon, munkaszervezésen keresztül történő előmozdítása állt, valamint az általa kidolgozott fejlesztési stratégiák előmenetele és eredményessége – fogalmazott.
Juhász Bálint felszólalásából Somogyi Sándornak a gazdaságfejlesztési program kidolgozásában játszott szerepét hangsúlyozta.
– A professzor nagy tudású, a tudományt, az írott szót, ugyanakkor az embert is tisztelő integratív szakember volt. Kitartó és ragaszkodó a szakmai és a magánéletében egyaránt. Szemében azzal a huncut csillogással szinte észrevétlenül, de meghatározó módon irányította csaknem hatvan vajdasági magyar szakember munkáját, kollégájával, Nagy Imrével együtt. Csendesen a háttérben figyelt, de ha megszólalt, akkor mindenki figyelt rá. Mintegy háromévnyi munkájába telt, mire elkészült a szakmai anyag, ami az alapját képezte a vajdasági gazdaságfejlesztési programnak. A szakmai utánpótlás-nevelést mindig szem előtt tartotta, utat mutatott a fiataloknak, egyengette karrierjüket, miközben ő maga könyveket, több száz tudományos cikket írt, folyóiratok főszerkesztője, intézmények vezetője volt. Nemzetközi szakember volt, de folyamatosan hangoztatta magyar és vajdasági származását – hallhattuk.
Szedlák Ottília Somogyi Sándornak az oktatásban végzett tevékenységéről ejtett szót.
– Dr. Somogyi Sándor olyan életművet hagyott hátra, amelyben a tudomány iránti elhivatottság, a fiatal generációk támogatása és a kitartás egyedülálló harmóniában ötvöződik. Egyetemi és szakmai pályafutása során olyan pozíciókat töltött be, amelyekben következetesen törekedett az oktatás, a kutatás és a tudásmegosztás fejlesztésére. Szabadka mellett tanított Újvidéken, Keszthelyen és Veszprémben, miközben mindvégig modellépítési és menedzsmentkutatási tevékenységével gazdagította a tudományt. Publikált tudományos munkáin keresztül generációkat oktatott, inspirált és formált – mondta.
Dr. Pásztor Bálint szavai szerint Somogyi Sándortól elválaszthatatlan volt a professzori titulus.
– Somogyi Sándor mélyen hitt a vajdasági magyar közösségben, hitt az együttélésben, hitt Vajdaságban, hitt az ország gazdasági felemelkedésében, és mindezekért tett is. Éppen ezért volt a Vajdasági Magyar Szövetség egyik alapító tagja 1994-ben, és örülök annak, hogy a párt harmincadik születésnapját az alakulás évfordulóján június 18-án Magyarkanizsán még együtt ünnepelhettük meg. Lassan negyven éve ismerem Somogyi professzort, gyerekkoromban apám, Pásztor István egyik mentora, felkarolója volt, és ő volt az első olyan ember, akivel kapcsolatban a professzori jelzőt hallottam, hisz mindenki úgy emlegette, hogy Somogyi professzor, és ez a tudós habitus elválaszthatatlan volt tőle. Benne összefért egymással a tudomány, a politika, illetve a közösségépítés, a közösség szolgálata. Lokálpatrióta volt a szó legnemesebb értelmében, de ebbe beletartozott Moravica is, Szabadka is, egész Vajdaság, és ki tudja meddig lehetne kiterjeszteni földrajzilag azt a kört, ahol ő otthon érezte magát, és ahol a legnagyobb tisztelettel fogadták. Nagyon fog hiányozni a közösségi és a tudományos életünkből, nagyon fog hiányozni a Prosperitatiból, a VMSZ-ből. Két dolog vigasztalhat bennünket, az hogy ez a város díszpolgárává választotta, és hogy az egész országban, Magyarországon, a régióban rengeteg tanítványa van, a szónak az egyetemi és nem egyetemi értelmében is, akik továbbviszik életművét – fogalmazott dr. Pásztor Bálint.
A díszülésen Görög Noémi és Zsiga Pál előadásában elhangzott Astor Piazzolla Oblivion című műve.

Ótos András felvétele

Nyitókép: Ótos András felvétele