2024. július 16., kedd

Átépítés helyett megőrzés

Közvita Szabadka kettes övezetének részletes szabályozási tervéről

Ma tartották meg a városi tervbizottság ötödik ülését, amelyen sor került a város kettes övezete részletes szabályozási tervének közvitájára. Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a szabályozási terv a Szabadság teret és a Korzót leszámítva, a város magjára vonatkozik, és a terv szerint a központban akár tömbházak is épülhetnének. Az ülésen ismertették azt a huszonöt javaslatot, észrevételt, véleményezést, amelyet szakmai szervezetek, szakemberek, közvállalatok és magánszemélyek tettek a terv közszemlére bocsájtása után. Az előterjesztő álláspontját  Dragana Mijatović, a Szabadkai Útfenntartó, Várostervezési és Lakásüzemeltetési Közvállalat építésze képviselte.

A nyilvános közvitán mindenki elmondhatta meglátásait (Gergely Árpád felvétele)

A nyilvános közvitán mindenki elmondhatta meglátásait (Gergely Árpád felvétele)

A közvitán felolvasták az észrevételeket, amelyekhez, ha annak beterjesztője jelen volt, hozzá is szólhatott. Az észrevételeket Dragana Mijatović értékelte, és elmondta, hogy azt az előterjesztő megalapozottnak tartja-e vagy sem. A beérkezett észrevételek többségében az előterjesztők azt észrevételezték, hogy a terv megvalósulásával Szabadka városmagja elveszítené mai jellegét. Számos régi épületet bontanának le, vagy alakítanának át. Rámutattak arra, hogy a város központjának számos része, mint a Rudics utca kis földszintes, legfeljebb egyemeletes házakra van tervezve. Ha ezeken a helyszíneken tömbházak épülnének, a belváros vizuálisan teljesen elveszítené mai jellegét. A beérkezett észrevételek szerint a városközpontban az előirányzott építkezések miatt a zöldfelületek területe is jelentősen csökkenne. A terv egyik legvitatottabb pontja a Petar Drapšin, vagyis a Gombkötő utca átalakítása. A terv lehetővé tenné, hogy az utcában tömbházak épüljenek. A kritikák szerint a tömbházak felépülése tovább nehezítené a Gombkötő utcán és környékén, tehát a legszűkebb városközpontban a közlekedést. A terv szerint a kettes zónában egy száz férőhelyes földalatti parkoló is épülne. A beérkezett javaslat szerint ezt a létesítményt a város központjától távol kellene felépíteni, továbbá felhívták a figyelmet arra, hogy a parkoló felépülésével egy újabb zöldövezet szűnne meg a városközpontban. Egy észrevételben pedig azt kifogásolták, hogy a részletes szabályozási terv a nyilvánosság kizárása mellett került kidolgozásra, és a közvélemény sem volt kellő mértékben tájékoztatva a tervről.

A közvitán részt vett Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is, aki szerint a jelenlegi terv tarthatatlan, és megvalósítása elképzelhetetlen. Hozzátette: kérték, hogy állítsák le ezt a tervezésnek nevezett ámokfutást. A VMSZ elnöke szerint először meg kell beszélni, hogy milyen legyen a város arculata, és csak ezt követően tervezhető meg a városkép.

A szabályozási terv talán legvitatottabb részét a Gombkötő utca képezi (Gergely Árpád felvétele)

A szabályozási terv talán legvitatottabb részét a Gombkötő utca képezi (Gergely Árpád felvétele)

Dragana Mijatović az észrevételekre reagálva többek között elmondta, hogy a részletes szabályozási terv, többek között a Községközi Műemlékvédelmi Intézet és a Vízművek és Csatornázási Kommunális Közvállalat javaslatainak figyelembevételével készült el. Rámutatott arra, hogy műemlékvédelem alatt álló épületek a terv szerint nem bonthatóak le, ugyanis ezeket az épületeket a szabályozási tervnél sokkal magasabb rendű jogi dokumentumok védik. Az építész a parkolóval kapcsolatban elmondta, hogy annak megépítésével nem csökken a zöldfelületek száma a városban, ugyanis a terv szerint a földalatti parkoló tetejét parkká alakítanák ki. A tömbházakkal kapcsolatban elmondta, hogy az emeletes házak nem haladnák meg a régi épületek, mint például a Zsinagóga vagy a Gimnázium magasságát. Ezenfelül az épületek küllemét is jogszabályok írják elő, így azok illeszkednének a város képébe. Dragana Mijatović hangsúlyozta, hogy a terv elfogadásával a város központja nem válna építési területté. Elmondta, hogy a közvitára bocsájtott részletes területrendezési tervet megelőző tervet 2000-ben fogadták el. Annak alapján az elmúlt huszonegy év alatt csupán egyetlen épületet bontottak le.

A közvita után a tervbizottság a tervet és a beérkezett javaslatokat részletesen megvitatja és véleményezi.