2024. július 17., szerda

Együttműködésben a jövő

Számos lehetőséggel kecsegtet az az együttműködési szerződés, amelyet egy pacséri és egy magyarországi sertéstenyésztő egyesület írt alá – A hazai disznótenyésztők értik a dolgukat, ám vanna

Tegnap délelőtt Az Európai Unió, mint kihívás a disznótenyésztésben címmel nemzetközi konferenciára került sor Pacséron, a Regionális Oktatóközpontban. A konferencia adta a keretet egy határon átívelő együttműködési szerződés aláírásának, amit a kaposvári Magyar Fajtiszta Sertést Tenyésztők Egyesülete (MFSE) és a Mezőgazdasági Termelők Egyesülete Pacsér (MTEP) írtak alá. A magyarországi szervezet nevében Kiss György elnök, a pacsériéban pedig Miklós József elnök írták alá a szerződést, amely nagyon komoly, határon átívelő együttműködést alapoz meg. Az esemény jelentőségét az is kiemelte, hogy tanúként Pásztor István, a tartományi parlament elnöke és Bányai Gábor, Bács-Kiskun megye közgyűlésének elnöke látták el kézjegyükkel a szerződést.

A szerződés nagy lehetőségeket rejt magába, s tartalmakkal tölti meg a Vajdaság és Bács-Kiskun megye közti együttműködést, amely formálisan már 2007 óta létezik, mondta el Pásztor István, az aláírás után.

– Ez a megállapodás azért fontos, mert egy részről olyan tudás átadásra, olyan egyeztetési platformra teremt lehetőséget, amely fontos az itteni gazdálkodók számára, mert Magyarország már uniós tagország, mert másfajta lehetőségekkel rendelkezik. Mi ebbe a folyamatba most lépünk bele, a napokban indultak el az uniós tárgyalások, és azt gondolom, hogy az elkövetkező 4 év során jóformán be fognak fejeződni. Ennek egy fontos fejezete a mezőgazdaság és azon belül a hústermelés, a sertéstartás – nyilatkozta az elnök. Pásztor úgy látja, hogy az itteni disznótenyésztők értenek a szakmához, amit már bizonyítottak, viszont vannak lemaradásaink.

– Az utóbbi 10-15 évben a technológiában, a törzsállományban és a genetikai állományban egy kicsit lemaradtunk. Ezt a lemaradást kellene – a többi között – ezen az együttműködésen keresztül behozni, ledolgozni. Ezért tartom fontosnak ezt a megállapodást – mondta Pásztor, majd hozzáfűzte, hogy a kezdődő csatlakozási tárgyalások miatt rengeteg a nyitott kérdés, amelyekre a gazdák nem tudják a választ. Az ilyen szakmai együttműködések, találkozók ebben nyújtanak segítséget. Nagy segítség az is, hogy sikerült létrehozni a Vajdasági Agrárszervezetek Szövetségét, amely 47 szervezetet tömörít, a többi között a pacsérit is, hangsúlyozta az elnök.

Az egyik legfontosabb tanács, amelyet Magyarország adhat, az az, hogy hogyan nem szabad belépni az EU-ba, mondta Bányai Gábor az együttműködési megállapodás kapcsán. Meglátása szerint nem szabad feladni az itteni érdekeket, gazdaságot és piacot.

– Ebben nagyon szívesen segítünk, mert mi már tanultunk a saját kárunkból, de az okos ember más kárán tanul. A szerződés aláírása az első nagy lépés az itteni és a magyarországi tenyésztőknek, hiszen egy ilyen nemzetközi együttműködéssel, egy európai, szerbiai és magyarországi támogatási programmal, akár egy nagyon jelentős fejlesztési bázist, vágóhídfejlesztést és élőanyag-fejlesztést lehet elérni – nyilatkozta Bányai, aki szerint ez az együttműködés nagyon könnyen sikertörténet lehet.

A szerződésnek köszönhetően a két szervezet megismeri egymás tevékenységét és céljait, közösen tudnak pályázni és a MFSE idősebb testvérként segítheti a pacsériakat az előttük álló folyamatokban, mondta Miklós József, a pacséri szervezet elnöke. A Mezőgazdasági Termelők Egyesülete Pacséron hét éve létezik és egy éve tartják a kapcsolatot a kaposvári Magyar Fajtiszta Sertést Tenyésztők Egyesületével. A pacséri szervezet disznótenyésztő szekciójának 57 tagja van, és folyamatos a bővülés, tudtuk meg tőle.