2024. november 21., csütörtök

Kódolásra fel!

Programozói tanfolyam kisiskolásoknak a topolyai könyvtárban

Vörös Csaba informatikatanár kezdeményezésére, a topolyai Juhász Erzsébet Könyvtár együttműködésének köszönhetően, annak helyiségében június 29-étől két héten keresztül programozói tanfolyam zajlik érdeklődő kisiskolásoknak. Négy munkacsoportban szervezik meg a képzést, amely során a nyári szünidőben huszonnyolc gyermek a Scratch programkörnyezetben, játékos módon tud objektumorientált programozást tanulni.

– A Coder Club létrehozását és a képzés elindítását az motiválta, hogy mindenki számára ismertté és elérhetővé váljanak a programozás szépségei, a technológia. Hogy az érdeklődők ne csak felhasználói, elszenvedői legyenek, hanem értői, akár alakítói is. Olyan különböző sztereotípiákat is szeretnénk leküzdeni, miszerint a programozás nehéz, csak a kiválasztottak végezhetik, vagy csak fiúknak való tevékenység. Szeretnénk, hogy a fiatalok a tanulást sikerélményként éljék meg, aktív szereplőivé váljanak a technológiai innovációnak, és képesek legyenek arra, hogy saját jövőjüket alakítsák, sikereket érjenek el szakmájukban ezen a területen – fogalmazott Vörös Csaba informatikatanár, aki azt is elárulta lapunknak:

– A Coder Club beindításának ötlete a kislányaimtól származik, akik számtalan kérdéssel fordultak hozzám az otthoni számítógépes eszközökkel kapcsolatban. Elgondolkodtam, hogyan tudnám ezt az érdeklődést hasznos irányba fordítani. Olvastam egy cikket, amely arról szólt, hogy pl. kizárólag lányokat tanít programozni Magyarországon a Skool, amely egy független magyar szervezet, a Technológiai Oktatásért Alapítvány fő projektje. Így született meg az ötletem – egyelőre nyári tanfolyam formájában valósul meg –, amelynek a Coder Club nevet adtam. Fő célja: legalább 5 napon keresztül bemutatni a programozás alapjait minden érdeklődő kisiskolásnak 8-tól 14 éves korig. Ehhez a Scratch környezetet hívjuk segítségül, amely játékos, egyszerű módon nyújt betekintést egy program készítésébe, működésébe. A célom az, hogy az ifjú programozók megkedveljék a programozást. Elsajátítsák az alapvető kifejezéseket és műveleteket, megvalósítsák saját elképzeléseiket – fogalmazott a szakember.

– Nyilván nem lesz mindenkiből programozó, de ez az első lépés ahhoz, hogy a gyermekek, fiatalok megkedveljenek és felfedezzenek egy új világot. A tanulási folyamat során mindenképpen megismerkedhetnek a programozás alapjain kívül egyéb dolgokkal is, mint például egy kis angol nyelvtudással, matematikával, logikus gondolkodással, csoportmunkával, problémamegoldással, hibaelhárítással. A felsoroltak által javulhatnak az iskolai eredményeik is – nyilatkozta a táborvezető, aki a közeljövőbeli célokról is szólt. Megtudtuk: a Coder Club csapatával szeretné a programozók világnapját, szeptember 13-át megünnepelni pl. új kezdő „programozópalántákból” álló csoport képzésének beindításával, hiszen több érdeklődő lemaradt a nyári képzési lehetőségről. 2015 októberében részt vennének az európai programozás hetének folyamatában, és a december 8-ától 13-áig zajló Kódolás órája elnevezésű világméretű projektumban is, amelynek keretében az idén százmillió gyermeket szeretnének bevonni a világ minden tájáról a kódolás rejtelmeibe. Ha erre igény mutatkozik, a szaktanár szeretné a jelenlegi kezdőket a későbbiekben komolyabb objektumorientált nyelvekkel is megismertetni, kibővíteni a tudásukat és a kínálatot például a Java, PHP irányába. Mint azt Vörös Csaba hangsúlyozta: decemberben az ötnapos, kezdőknek szánt tanfolyamot elvégzett gyerekek egy nemzetközi szervezet oklevelét vehetik majd át.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás