A kishegyesi kampány-összejövetel (fotó: Papp Imre)
– A vajdasági magyar közösség sohasem volt az utóbbi évtizedek során olyan homogén és egységes, mint most. Ma már kérdésként senki sem veti fel, hogy miért nem közösen indulunk koalícióban a többiekkel. Nem is csoda, hiszen az előkészületekben mintegy ötszáz civil szervezet vezetőjével, a történelmi egyházak vezetőivel és az értelmiség képviselőivel beszélgettünk a feladatokról, s ha ezt közös nevezőre tudtuk hozni, akkor nyilvánvaló, hogy éppen ez az egység mércéje – mondta többi között Pásztor István, a VMSZ elnöke hétfőn este a párt Kishegyesen megtartott kampány-összejövetelén, amelyen Magyarország külpolitikai helyzetéről és a magyarság összetartozásáról Ódor Bálint, a magyar külügyminisztérium EU-ügyekért felelős helyettes államtitkára beszélt, s amelyen jelen volt Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke és Pásztor Bálint képviselő.
A magyarországi vendég a vagyon-visszaszármaztatás kérdéséről szólva elmondta, hogy a magyar külpolitika segített, de tény, hogy a VMSZ talált a kérdésre olyan megoldást, amely Európa számára is elfogadható volt. A továbbiakban Ódor Bálint kifejtette, hogy szorosak a kapcsolatok minden szomszédos állammal, Szerbiával is, de ugyanígy a magyar külpolitika számára fontos a közép-európai együttműködés elmélyítése is. Mint mondta, a csatlakozási folyamatban Szerbiában számtalan törvényt meg kell majd változtatni, s minden ilyen változással az ország közelebb kerül majd a rendes tagsághoz. A magyar külpolitika pedig arra fog összpontosítani, hogy a vajdasági magyarság érdekei a lehető legnagyobb mértékben beépüljenek a megoldásokba.
A beszédeket követő vitában Pásztor István elmondta, valószínűnek tartja, hogy elnökválasztás is lesz, és ez azt jelenti, hogy a VMSZ-nek elnökjelöltet is kell állítania, mégpedig azért, hogy a választók számára egyértelmű legyen: a pártnak minden listán saját jelöltje lesz. Másrészt ez lehetővé teszi, hogy az első fordulót követően (hiszen számunkra is bizonyos, hogy nincs esélyünk az elnökválasztáson), tárgyalni tudunk arról, mi lesz annak az ára, hogy a párt szavazótáborát az egyik jelölt felé irányítsa. Egy kérdésre válaszolva elmondta, hogy valójában nincs túl nagy választási lehetőség, a haladók értékrendszere ugyanis annyira eltér a VMSZ-étől, hogy alternatívában nem is érdemes gondolkodni, nem lehet felvállalni, annak ellenére, hogy a demokraták sok esetben csalódást okoztak. Az országos kormányzásban a VMSZ továbbra sem óhajt részt venni, annál inkább fog törekedni viszont arra, hogy a vajdasági magyarság érdekei minél nagyobb mértékben beépüljenek a kormányprogramba.