2024. július 16., kedd

A Duna régió arculatának alakítása

Hatodszor fogadja látogatóit a Duna menti régiók és városok fiataljainak nemzetközi toleranciatábora

A tábor résztvevőinek bemutatkozása a megnyitón (Fotó: Szabó Anikó)

Vasárnap újabb párbeszéd indult a tolerancia európai fővárosában, azaz Topolyán a kölcsönös tisztelet és megértés jegyében. Az elmúlt öt év fontos hozadéka: a tolerancia fogalma az európai lelkülettel egyenlítődött ki, a toleranciatábor szervezőinek fő törekvése – hogy Európa jövőbeli vezetői, látnokai, a fiatalok egy lélekkel teli projektumot évről évre gazdagabb tartalommal töltsenek fel a közös európai jövő alapját képező európai tudat fejlesztése céljából – szintén sikerült.

Az idei toleranciatábor, amelynek mottója: A Duna régió arculata – Régióm arculata a kihívás új szemléletét is előirányozza. Újító szellemű koncepciót követve, a szervezők a táborba jelentkezőket pályázati munka keretében, a Facebook közösségi oldalon keresztül ösztönözték saját régiójuk arculatának bemutatására. Munkájuk keretében kifejezhették kreativitásukat és tudásukat, teljesítményüknek köszönhetően pedig résztvevőivé válhattak az idei toleranciatábornak. A szerbiai táborozók mellett a Szlovákiából, Magyarországról, Horvátországból, Romániából, Németországból érkező több mint 150 fiatal, harminc topolyai társával együtt a kreatív műhelyekben, csapatmunkával alakít ki projektumot a Duna régió további érvényesüléséért. A Topolyáról, Apatinból, Smederevóról, Golubovacról, Pancsováról, Újvidékről, Vukovarból, Pozsonyból, Budapestről, Kiskunhalasról, Gyulafehérvárról, Ulmból érkező fiatalokat a címben jegyzett feladat végzésére, a Duna régió arculatának kialakítására is felkérték. A július 22-étől 28-áig szerveződő tábor ünnepélyes megnyitójának keretében Pásztor István, Vajdaság AT Képviselőháza elnöke a Duna régió jellemzését adta megnyitószövegében a Duna-statégiáról szólva reményét fejezte ki, hogy Közép-Európa Európa fejlődésének motorjává válik, és ebben a mi régiónknak is jelentős szerep jut.

– Ma, amikor a Duna régió realitássá vált, amely egy új esély mindnyájunk számára egy jobb élet biztosítása tekintetében, és egy új kihívás minden város és régió számára, ki kell emelnem, hogy ez a tábor útmutató volt a Duna-stratégia kidolgozásakor. Ez a tábor, az európai fiatalok találkozási helye – szögezte le a vasárnap esti felszólalásában Egeresi Sándor tartományi képviselő, a toleranciatábor fő megálmodója. Topolyán, az európai tolerancia fővárásában élni igazán nagy büszkeség a számomra, Európában élni pedig civilizációs életstílus és a megmaradás alappillére – vallotta az alkalmi est folyamán Egeresi.

Kókai Mernyák Melinda, Topolya polgármestere szintén az európai értékek jelentőségére irányította a figyelmet, amikor üdvözlőbeszédében azért is köszönetet mondott a tábor résztvevőinek, hogy immár hatodik éve, minden július végén Topolya, ahová egy kis Európát varázsolnak a táborlakók, Szerbia egyik legaktívabb közösségévé válik.

Az Európai Parlament üdvözletét és üzenetét hozta el dr. Surján László, az Európai Parlament alelnöke.

– Mi, az Európai Unióban nem országokat, hanem embereket egyesítünk. Ennek feltétele, hogy elviseljük, toleráljuk egymást, de ehhez hozzáfűznék még valamit: nem elég elviselnünk egymást, együtt is kell dolgoznunk. Ezt teszik a táborlakók is. A tábor folyamán a lakók találkozhatnak egy olyan nyilatkozattal is, amelyet Charta XXI-nek nevezünk. Ha azt elolvassák, és a lelkük igent mond rá, akkor módjuk lesz aláírásukkal csatlakozni az ottani elvekhez. A mozgalom, amire az imént utaltam, a megbékélés mozgalma, pontosan azt fejezi ki, amit a toleranciatábor immár hatodik alkalommal – szögezte le az alelnök.

A megnyitó díszvendégei és felszólalói között volt még Slobodan Puzović, a tartományi környezetvédelmi titkárság titkára, aki a VI. Toleranciatábor megnyitójának közönségéhez szóló beszédében dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő jókívánságait tolmácsolta.