Az Edu Robotics Cup informatikai versenyre több mint százharminc csapat jelentkezett, ebből hatvanhárom csapat vajdasági volt. Minden csapat legfeljebb három versenyzőből és egy felkészítő tagból állhatott. A topolyai Coder Club két csapattal indult az Edu Robotics Cup Lego robotprogramozó versenyen, amelyen kiemelkedő sikereket értek el.
A verseny részleteiről Vörös Csabát, a Coder Club vezetőjét kérdeztük.
Hanyadik alkalommal vettek részt ezen a versenyen?
– Ezen a versenyen az idén először vettünk részt, mivel a World Robot Olympiad (WRO) idei megmérettetése elmaradt. Az idén ennek a világméretű versenynek a helyére lépett az Edu Robotics Cup (ERC), amelynek magyarországi és határon túli résztvevői is voltak.
A Coder tagjai melyik kategóriában versenyeztek?
– A Project Challenge Kids kategóriában, amelyben az általános iskola felső korosztálya versenyzett, kilencvennyolc ponttal az első helyen végeztünk az ötvennyolc csapatból. A csapat tagjai Mede Zalán, Nagy Máté és Barna Konstantin voltak, a csapatot jómagam vezettem. A Project Challenge Junior kategóriában, amelyben a középiskolás korosztály versenyzett, a Coder Club MindStrongs nevű csapata pedig a huszonkét csapatból a hatodik helyet szerezte meg. A csapat tagjai Urbán István, Ivan Stojanović és Milan Paripović voltak, a csapat felkészítője Nagy Alfréd, a Sat-Trakt vállalat programozója és a Coder Club egyik előadója volt.
Milyen feladatokat kellett teljesíteni a versenyen?
– Egy működő prototípus megépítése mellett, egy hatoldalas dokumentációt és bemutató kisfilmet is mellékelni kellett. A győztes csapatunk egy okospostaládát épített alapvetően legóelemekből és más mikroelektronikai eszközökből. A postaláda azért lett okosabb mint az elődei, mert levél vagy posta érkeztével e-mail-ben értesíti a tulajdonosát, ezenkívül számos egyéb lehetőséget is nyújthat a továbbfejlesztésre, mint például üzenet küldése, beépített kamera, digitális kijelző, csengő és akár napelemes tápegység formájában. Az okospostaláda ötlete teljesen egyedi és nem is találtunk más hasonló megoldást. A másik sikeresen szereplő csapatunk, a MindStrongs szerkezete pedig a napi folyadékbevitelre figyel oda, mégpedig egy vizes palackból tudja adagolni a pohárba az egy napra elegendő folyadékmennyiséget, valamint hangjelzéssel értesíti a felhasználót.
Mennyi idő állt rendelkezésre a prototípusok elkészítésére?
– A versenyre két hét állt rendelkezésre és ez alatt az idő alatt számos, előre nem látható problémára kellett megoldást találni. Mindkét csapatunk tagjai nagy elhatározással indultak neki a versenynek. Fáradhatatlanul igyekeztek az elképzeléseiket megépíteni, valamint programozással működésre bírni azokat.
Elégedettek az eredményekkel?
– Hatalmas sikernek érezzük, hogy ebben a népes mezőnyben sikerült első helyen végeznünk. A körülmények ellenére, amelyek minden csapatot érintettek, sok munkával, tanulással és elszántsággal sikerült ötleteinket megvalósítani. Nagy örömünkre a bírák is úgy döntöttek, hogy határozottan az első helyre érdemesnek értékelik a munkánkat – mondta végül Vörös Csaba, a Coder Club vezetője, és azt is elárulta, hogy jutalmul értékes, a további munkához hasznos ajándékot kaptak.