2024. november 23., szombat

Komáromi Gizella Kisújszállás tiszteletbeli polgára

A kisújszállási önkormányzat képviselő-testülete 2008 óta elismerésként Kisújszállás Város Tiszteletbeli Polgára címet adományoz azoknak a nem magyar állampolgárságú személyeknek, akik tevékenységükkel hozzájárulnak a Jász-Nagykun-Szolnok megyei város, és lakóhelyük kapcsolatainak elmélyítéséhez, ápolásához.

Az idei Szent István-naphoz köthető ünnepség keretében ezt az elismerést többedmagával átvehette Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, és Komáromi Gizella is, a Pacsér Művelődési Egyesület elnök asszonya, a Topolyai Tájékoztatási Közvállalat korábbi fő-, és felelős szerkesztője, aki elmondta, hogy nagy megtiszteltetésnek éli meg az elismerést.

– A díj átvétele előtt a kisújszállási önkormányzat illetékese hívott fel és gratulált az elismeréshez. Mi tagadás, meglepődtem, mert akkor már folyamatban volt a pacséri citerazenekar és vegyes kórus ottani fellépésének megbeszélése, és arra számítottam, hogy ezzel kapcsolatban jutok információhoz. Nagy megtiszteltetésnek éltem meg már a tényt, hogy ebben az elismerésben részesülök, de különös értéke van számomra azért is, mert falum, Pacsér testvértelepülése szavazott bizalmat, és fogadott tiszteletbeli polgárai közé. Még nagyobb a jelentősége, ha arról a kibocsátó településről van szó, amely lakóinak közel egyötöde indult útnak 233 évvel ezelőtt a jobb megélhetés reményében, és a hosszú vándorlást követően Pacsért választotta otthonául. Még a letelepedés 230. évfordulója alkalmából „Elindultam szép hazámból…” címmel készítettem egy hat részes dokumentumfilm-sorozatot, amely az ezzel kapcsolatos eseményeket dolgozza fel, és bemutatja a két település jelenét is. Kisújszállás és Pacsér között folyamatos a kapcsolat, úgy az önkormányzatok, mint a református egyházak, iskolák és remélem, most már a művelődési egyesületek szintjén is – nyilatkozta Komáromi Gizella, aki örömének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy hosszabb szünet után, Kecze István kisújszállási polgármesterrel való egyeztetést követően tavaly az ottani 48-as Olvasókör népdalköre és a férfi Dalárda vendégszerepelhetett a pacséri falunapon. Az idén pedig a pacsériak közel húsz perces műsorral vendégszerepeltek a kisújszállási Vigadóban megszervezett Szent István-napi ünnepségen, ahol egy közös dalt is elénekeltek az ottani népdalkörrel.

– Az ember teszi a dolgát, igyekszik a tőle telhetőt megtenni a közösségért, amelyben él, és ha ezt elismeréssel koronázzák, az már csak hab a tortán. Ez áll az átvett elismerésben: „Kisújszállás város önkormányzata a városunkhoz kötődő kapcsolatok ápolásáért és fejlesztéséért, valamint a határon túli magyarság érdekében végzett értékes munkájának elismeréseként Kisújszállás város tiszteletbeli polgára cím elismerést adományoz”, meg egy Sütő András-idézet: „Békésebb nyughelyet keresve elvándorolhat a madár, a kárpáti gímszarvas, szélfútta magvainak útján még a gyökeres fa is, ám kegyes-kegyetlen szülőföldjét lélekcsonkulás nélkül az ember el nem hagyhatja.” Felemelő érzés volt az egész ünnepség – tudtuk meg a pacséri művelődési egyesület elnök asszonyától.

– A művelődési egyesület nevében szeretném megköszönni a csupa szív kisújszállási vendégfogadóink szeretetteljes törődését és vendéglátását. Azt pedig, hogy mit jelent sok pacséri számára Kisújszállás, és a kisújszállásiak számára Pacsér, szavakkal nem lehet kifejezni, csak érezni lehet – tette hozzá Komáromi Gizella. A kisújszállási Szent István-napi ünnepség része volt egyébként a Kumánia Gyógy- és Strandfürdő szállodájában egy fényképkiállítás is, ahol ezúttal Pacsér gyógyfürdője, templomai, intézményei, közterei, utcarészletei, jeles eseményei lettek bemutatva Komáromi Gizella és Nagy Ottó lencséjén át. Komáromi Gizellától az iránt is érdeklődtünk, hogy milyen programok elé néz a pacséri művelődési egyesület.

– A helybeli citerazenekar és vegyes kórus fellépései folytatódnak, szinte minden hét végén közönség elé lépünk Vajdaságban vagy Magyarországon. Kiemelném, hogy az idén a pacséri református egyház lesz a házigazdája a Kárpát-medencei református gyülekezetek találkozójának szeptember második hétvégéjén, ahol fél órás műsorral mutatkozunk be, és készülünk az októberben már hetedik alkalommal sorra kerülő, az idén a Magyar Nemzeti Tanács és a helyi közösség támogatásával megvalósuló Vörös István néhai citerás emlékét ápoló, már nemzetközivé vált népzenei találkozóra – tetet hozzá Komáromi Gizella.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás