Külsőségekben szerényen, de lelki erőben gazdagon, a több mint százéves múlt hagyományának fényében ünnepelték vasárnap a temerini iparosok és vállalkozók egyesületük fennállásának 120. évfordulóját.
Az ünneplőket jelenlétével megtisztelte Pásztor István tartományi kormányalelnök, gazdasági titkár, Gusztony András polgármester, dr. Matuska Mihály a községi képviselő-testület elnöke, a közélet számos személyisége, továbbá azoknak a civil szervezeteknek a képviselői, akikkel az egyesület szorosan együttműködik, valamint az egykori, ma már nyugdíjas egyesületi vezetők.
Az ünnepség az egyesület történelmi zászlaja alatt, a tíz órai nagymisére való bevonulással kezdődött. A plébánia templomban ft. Szungyi László esperesplébános köszöntötte az évfordulót ünneplőket. Köszöntőjében rámutatott az iparosság szorgos munkájára, akik Szent Józsefet tekintik példaképüknek és a testület védőszentjének. A temerini iparosok mindig vallásos emberek voltak, akik tisztelték a hagyományokat, de nem tévesztették szem elől azt a kort, amelyben éltek és dolgoztak.
A szentmise után a Gulyáscsárdában folytatódott az évforduló megünneplése. Pásztor István köszöntőjében elmondta, hogy kevés olyan iparos egyesület van nemcsak Vajdaságban, hanem az egész Kárpát-medencében, amelyik elmondhatja magáról, hogy 120 éves múltra tekint vissza. A temerini ipartestület 1888-ban alakult, amikor ez a terület egy nagyon dinamikusan fejlődő terület volt. A testület alakítói évtizedeken keresztül fémjelzői voltak a fejlődésnek.
A temerini ipartestület azon keveseknek az egyike – ha nem az egyetlen – amely megőrizte közösségi magyar jellegét. Ez egy olyan érték, amit mindenképpen becsülnünk, ápolnunk kell, és meg kell próbálnunk megőrizni, mondta Pásztor István, majd köszönetet mondott nemcsak azoknak, akik ma vezetik a testületet, hanem azoknak is, akik az elmúlt évtizedekben vezették az ipartestületet.
Gusztony András elismerően szólt a helyi iparosokról, és arra kérte a megjelenteket, hogy őrizzék meg egyesületüket, őrizzék meg iparukat, mert akkor, amikor a nagy gazdasági rendszerek munkásokat bocsátanak el, nagyon fontos, hogy legyenek emberek, akik kis munkaközösségükkel családoknak biztosítanak megélhetést.
Szűcs Béla, az egyesület elnöke hangsúlyozta, hogy olyan múltról emlékezik a testület, amely ilyen vagy olyan formában a jelen mindennapjait is befolyásolja. Arról az időről, amelyben minden kor minden társadalma megpróbálja magát elhelyezni, és törekvéseit az adott idősíkhoz viszonyítani. A történelem az a szellemi forma, amelyben egy kultúra számot ad magának múltjáról. Minden évforduló ünnep, nemcsak a nagyok, a kerek számúak. Minden évforduló hozzájárulhat ahhoz, hogy az ünneplőket a közösség szívébe fogadja, hogy része legyen önazonosságának.
A köszöntő szavak elhangzása után Bozsóki Imre, az egyesület titkára a fennmaradt dokumentumok, és az egyesület monográfiája alapján bemutatta a megalakulásának 120. évfordulóját ünneplő egyesületet. Ezt követően kiosztották a díszokleveleket. Közreműködött a Szirmai Károly MME férfikórusa.