2024. július 17., szerda

Új termelési vonal a zentai dohánygyárban

A JTI az elmúlt 12 évben mintegy 180 millió dollárt fektetett be a szerbiai gazdaság fejlesztésébe

Új termelési vonalat helyeztek üzembe tegnap a japán Japan Tobacco International tulajdonában lévő zentai dohánygyárban. A vonalat Rasim Ljajić kereskedelmi miniszter, a szerb kormány alelnöke és Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke Tango Jaszutake, a JTI cégcsoport elnöke és őexcellenciája Marujama Junicsi, a Japán Császárság szerbiai nagykövete társaságában adta át rendeltetésének.

A mintegy 7 millió dolláros gyártósor üzembe helyezésekor Rasim Ljajić kiemelte, hogy a japán multinacionális vállalat az elmúlt 12 évben mintegy 180 millió dollárt fektetett be a szerbiai gazdaság fejlesztésébe, és egyike az öt legnagyobb adóköteles vállalatnak az országban. A szerb kormány alelnöke szerint a JTI nemcsak ezért tekinthető sikeresnek, hanem azért is, mert új technológiákat és munkakultúrát alkalmaz, ezenkívül a dolgozói védelme érdekében is komoly szabványokat vezetett be, társadalmilag felelős módon végzi a tevékenységét, ráadásul mind Zentán, mind más térségekben jelentősen hozzájárul a közösség fejlődéséhez is.

– Szerbiában a legtöbb magánosításra negatívan tekintenek, talán azért, mert nagyon sok sikertelen privatizáció is történt, de a dohányipar magánkézbe adásáról mindez nem mondható el, mivel országunk eddig mintegy 1 milliárd 200 millió eurós bevételre tett szert a dohánytermékeket előállító cégektől – jegyezte meg Rasim Ljajić, aki hangsúlyozta, hogy a dohányipar így jelentősen hozzájárul az ország külkereskedelmi deficitjének csökkentéséhez is. A szerbiai kormány alelnöke ugyanakkor megemlítette, hogy a dohánygyártókkal együttműködnek az illegális dohánykereskedelem letörésében, és ezen a téren máris jelentős sikereket könyvelhetnek el.

Pásztor István rámutatott, a JTI 27 gyára közül a zentai az egyik legsikeresebb (Horváth Zsolt felvétele)

Pásztor István rámutatott, a JTI 27 gyára közül a zentai az egyik legsikeresebb (Horváth Zsolt felvétele)

– A zentai dohánygyárban átadott új termelési vonal lehetővé teszi, hogy az európai piacokra is megfelelő mennyiségben és minőségben tudjanak szállítani – hangsúlyozta napilapunknak nyilatkozva Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke, aki elmondta, hogy rendkívüli öröm volt számára jelen lenni az ünnepségen, mivel megvalósultak a zentai dohánygyárhoz fűzött reményei. Emlékeztetett, hogy több mint egy évtizeddel ezelőtt nagy csatákat vívtak azért, hogy a korábban cigaretta-nyersanyagot, szűzdohányt gyártó zentai vállalat megszerezze a cigarettagyártáshoz elengedhetetlen licencet, aminek köszönhetően a japánok megvásárolták ezt az üzemet. Pásztor István rámutatott, a japán fél azóta folyamatosan fejleszti a zentai gyárat, majd leszögezte, a JTI 27 gyára közül a zentai az egyik legsikeresebb.

– Ez mindannyiunk és a zentaiak számára is fontos. Nemcsak a munkahelyek miatt, hanem azért is, mert a dohánygyár jelentős összegeket fizet be a zentai költségvetésbe, ezen túlmenően pedig részükről azt a japán állhatatosságot látjuk, aminek értelmében a saját közege irányába is igen felelősségteljesen jár el – emelte ki a Tartományi Képviselőház elnöke, aki ennek kapcsán elmondta, hogy a dohánygyár támogatása által nagyon sok projekt valósult meg: a vállalat részt vett a zentai színházépület felújításában; a Fő tér és a szökőkút kialakításában és kiépítésében; jelentősen hozzájárult a munkarokkantak egyesülete közösségi házának felújításához; és a JTI anyagi segítségének köszönhetően a Caritas zentai szervezete 500–1000 rászorulónak tud egytálételt biztosítani.

Tango Jaszutake, a JTI cégcsoport elnöke az ünnepségen kiemelte, hogy az új gyártóvonal üzembe helyezésével nemcsak a zentai dohánygyár berendezéseit korszerűsítik, hanem a termékeiket is megújítják.

A vendégek a gyárat is körbejárták (Horváth Zsolt felvétele)

A vendégek a gyárat is körbejárták (Horváth Zsolt felvétele)

– Az új termelési vonalnak köszönhetően a JTI tovább terjeszkedik, hosszú távon pedig eltökélt abban, hogy tovább növekedjen az ország területén, ezzel is hozzájárulva a szerb gazdaság fejlődéséhez – hangsúlyozta Tango Jaszutake.

A Japan Tobacco International a zentai dohánygyár megvásárlása óta több mint 180 millió dollárt fektetett be Szerbiában, és a cégnél munkaviszonyban lévők számát 84-ről 290-re növelte. 2006 óta a Montenegró, Bosznia-Hercegovina, Észak-macedóniai Köztársaság, Horvátország, Albánia és az EU országai területére kiszállított cigaretta és más dohányáru értéke elérte a 230 millió dollárt, a szerbiai piacon pedig megháromszorozódott a részesedése. A JTI az elmúlt 12 évben mintegy 2 milliárd dollár adót fizetett be az ország büdzséjébe, és Szerbia területén az országban a japán cég számít a legnagyobb dohányfelvásárlónak, aminek köszönhetően a termesztőkkel, illetve azok családtagjaival együtt összesen mintegy 1000 embert foglalkoztat az ország területén.