Tegnap délelőtt Zentára látogatott Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere és Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök, és Pásztor István, a tartományi parlament elnöke, valamint Ceglédi Rudolf, Zenta polgármestere társaságában megtekintették az egykori textilgyár csarnokaiban magyarországi befektetők által kialakított Tisza Automotive kábelgyárat. Az egy évvel ezelőtt megkezdett próbatermelés után tegnap a szalag átvágásával hivatalosan is üzembe helyezték a mintegy ötszáz főt foglalkoztató gyárat.
A rangos politikusokat és a vendégéket Hladinec Péter, a cég tulajdonosa köszöntötte. A Tiszacipő csoport nevében elismeréssel szólt az elmúlt három évben történt erőfeszítésekről és a magyar meg a szerb kormány támogatásáról, kiemelte a tartományi kormány és a zentai önkormányzat befektetőbarát viszonyulását, amely lehetővé tette a kábelgyár létrehozását, felszerelését és üzembe helyezését. A tervek szerint jövő év végére duplájára szándékozzák növelni a foglalkoztatottak számát. Jelenleg 180 fő felkészítése, betanítása van folyamatban, amelynek költségeihez a tartomány is hozzájárul.
Az üzemavató alkalmával Szijjártó Péter szólt az egybegyűlt vendégekhez és a dolgozókhoz, kiemelte, hogy politikai és gazdasági téren is kiváló az együttműködés Magyarország és Szerbia között:
– Megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek Zentán, egy kihívásokkal teli időszakban, amikor a magyar–szerb barátság felértékelődik. A két baráti és szomszédos nép számára fontosak a közös beruházások, az új munkahelyek létesítése. A mai napon olyan beruházást ünnepelünk, amelyben ötszáz munkahely létesült, és még ötszáz nyílik meg egy éven belül.
Az autóipar a magyar gazdaság zászlóshajója, ezért minden olyan beruházás rendkívül fontos, amely Magyarországon vagy a határaink közelében jön létre. Ami azt bizonyítja, hogy Szerbia, a szerbiai munkások képesek arra, hogy nemzetközi autóipari vállalatok legmagasabb igényeit is ki tudják elégíteni.
Azért is fontos ez beruházás, mert általa még szorosabbra fűzzük a Kárpát-medencei gazdasági együttműködést. Közösen dolgozunk azért, hogy Közép-Európa az európai gazdasági növekedés motorja legyen. A magyar–szerb gazdasági együttműködés soha nem volt olyan jó és hatékony, mint napjainkban. Az országaink közötti gazdasági forgalom tavaly 1,7 milliárd euró volt, az idén további négy százalékkal nőtt az árucsere. Ezért a magyar Exim Bank és a Magyar Nemzeti Kereskedőház irodát nyit Belgrádban, a közép-európai gazdasági és kereskedelmi hálózatunk pedig Újvidéken és Szabadkán nyit képviseletet. A szerb gazdaságban, privatizációban még szorosabb együttműködés kialakítására törekszünk – részletezte Szijjártó Péter.
Aleksandar Vučić szerb kormányfő a gyáravatón elmondta:
– Elégedett vagyok, hogy arról beszélhetünk Zentán, hogy jövőre már ezer dolgozója lesz a Tisza Automotive gyárnak, ami a magyar és a szerb kormány közös munkájának az eredménye. Köszönettel tartozunk a magyar kormánynak a beruházás támogatásáért. Szijjártó úrral tárgyaltunk arról, hogy a magyar vállalatok részt vesznek a szerb vállalatok privatizációjában, nemcsak Szerbia északi részén, hanem az egész országunk területén. Ez mutatja a gyümölcsöző együttműködésünket, annak ellenére, hogy nem mindig értettünk egyet a migrációs válság kezelésének a módszereiben, de tartózkodtunk egymás kritizálásától, lejáratásától. Tudjuk, hogy együtt kell élnünk, együtt kell dolgoznunk, amelynek eredménye ma is látható a közös támogatással megnyílt zentai kábelgyárban. Közös erőfeszítésekkel tudunk eredményeket elérni a gazdasági fejlődés terén. A magyar potenciális befektetőkkel javában tárgyalunk a nagy szerbiai vállalatok, vegyipari üzemek lehetséges privatizációjáról is. Biztos vagyok abban, hogy Szerbia és Magyarország előtt sikeres politikai és gazdasági jövő áll – mondta a miniszterelnök.