2025. április 4., péntek

Együvé tartozásunk és megmaradásunk jelképe

Kopjafát avattak Hódegyházán

Szombaton délután a hódegyházi temetőben alkalmi ünnepség keretében avatták fel az erdélyi Gyergyóditró település ajándékát, egy kopjafát, amely a magyarság összetartását és megmaradását jelképezi.

Pásztor István és Borsos Kálmán leplezte le a kopjafát (Gergely József felvétele)

– Hogy eljutott a kopjafa Hódegyházára, nagy szerepe van Bardóc Ferencnek, Gyergyóditró polgármesterének. A kopjafa mint ősi temetkezési szimbólum egyre több helyen áll már köztéri emlékmű gyanánt is. Aki olvasni tudja a kopjafára vésett jelképeket, megérti annak üzenetét is. A mi kopjafánk szimbolizálja nemzetünk, a magyarság egységét, rajta van a négy elemi erő, a föld, a tűz, a víz és a levegő, valamint a termékenység jelképe, a kopjafa csúcsán vésett tulipán – mondta többek között a hódegyházi születésű Pozsár Tibor, a Rákóczi Szövetség észak-bánáti tagozatának elnöke. A kopjafát Boros Kálmán, a falu szülötte és Pásztor István, a VMSZ elnöke leplezte le. Az alkalmi művelődési műsorban fellépett a csókai Rákóczi férfikórus, valamint énekkel, illetve verssel Szemerédi Bernadett és Domány Zoltán. A kopjafát a csókai Mellár József esperesplébános Csipak Csaba diakónus közreműködésével szentelte fel. A kopjafaavatót megtisztelte jelenlétével Horváth István Károlyné, a szegedi Ötágú Síp Művelődési Egyesület vezetője és Buzogány Mária, a Rákóczi Szövetség szegedi szervezetének főtitkára is. Szokol Csaba, a helyi közösség elnöke megköszönte Borsos Kálmánnak és Pozsár Tibornak a szép kopjafát.

A közösségi ház méltó ékessége lesz a Szent Erzsébetet ábrázoló dombormű (Gergely József felvétele)

ósa Gyula, Szaján, Hódegyháza és Tiszaszentmiklós plébánosa az új hittanteremben, a Szent Erzsébetről elnevezett közösségi házban folytatódó ünnepség alkalmával leleplezte és felszentelte a falu szülöttének, Szegedinszki Zsuzsanna Zentán élő és alkotó amatőr festőnek a szent családot ábrázoló festményét. A falu még egy értékes ajándékkal gazdagodott, az erdélyi származású, Magyarországon élő és alkotó Petrás Mária keramikusművész egy gyönyörű, Szent Erzsébetet ábrázoló domborművet készített a közösségi ház részére. A csángó vidékről származó művésznő nem csak kézügyességét bizonyította, népdalénekesként is figyelemre méltó egyéniség.

A rendezvényre megérkezett Magyarországról Döbrentei Kornél költő, író, aki a Szent Erzsébet című versét olvasta fel. Molnár Rózsa oroszlámosi hitoktató Apámhoz című versét mondta el. Bogdán József törökkanizsai esperesplébános pedig az erre az alkalomra írt versét olvasta fel.

Magyar ember Magyar Szót érdemel