2024. november 25., hétfő

Együvé tartozásunk és megmaradásunk jelképe

Kopjafát avattak Hódegyházán

Szombaton délután a hódegyházi temetőben alkalmi ünnepség keretében avatták fel az erdélyi Gyergyóditró település ajándékát, egy kopjafát, amely a magyarság összetartását és megmaradását jelképezi.

Pásztor István és Borsos Kálmán leplezte le a kopjafát (Gergely József felvétele)

– Hogy eljutott a kopjafa Hódegyházára, nagy szerepe van Bardóc Ferencnek, Gyergyóditró polgármesterének. A kopjafa mint ősi temetkezési szimbólum egyre több helyen áll már köztéri emlékmű gyanánt is. Aki olvasni tudja a kopjafára vésett jelképeket, megérti annak üzenetét is. A mi kopjafánk szimbolizálja nemzetünk, a magyarság egységét, rajta van a négy elemi erő, a föld, a tűz, a víz és a levegő, valamint a termékenység jelképe, a kopjafa csúcsán vésett tulipán – mondta többek között a hódegyházi születésű Pozsár Tibor, a Rákóczi Szövetség észak-bánáti tagozatának elnöke. A kopjafát Boros Kálmán, a falu szülötte és Pásztor István, a VMSZ elnöke leplezte le. Az alkalmi művelődési műsorban fellépett a csókai Rákóczi férfikórus, valamint énekkel, illetve verssel Szemerédi Bernadett és Domány Zoltán. A kopjafát a csókai Mellár József esperesplébános Csipak Csaba diakónus közreműködésével szentelte fel. A kopjafaavatót megtisztelte jelenlétével Horváth István Károlyné, a szegedi Ötágú Síp Művelődési Egyesület vezetője és Buzogány Mária, a Rákóczi Szövetség szegedi szervezetének főtitkára is. Szokol Csaba, a helyi közösség elnöke megköszönte Borsos Kálmánnak és Pozsár Tibornak a szép kopjafát.

A közösségi ház méltó ékessége lesz a Szent Erzsébetet ábrázoló dombormű (Gergely József felvétele)

ósa Gyula, Szaján, Hódegyháza és Tiszaszentmiklós plébánosa az új hittanteremben, a Szent Erzsébetről elnevezett közösségi házban folytatódó ünnepség alkalmával leleplezte és felszentelte a falu szülöttének, Szegedinszki Zsuzsanna Zentán élő és alkotó amatőr festőnek a szent családot ábrázoló festményét. A falu még egy értékes ajándékkal gazdagodott, az erdélyi származású, Magyarországon élő és alkotó Petrás Mária keramikusművész egy gyönyörű, Szent Erzsébetet ábrázoló domborművet készített a közösségi ház részére. A csángó vidékről származó művésznő nem csak kézügyességét bizonyította, népdalénekesként is figyelemre méltó egyéniség.

A rendezvényre megérkezett Magyarországról Döbrentei Kornél költő, író, aki a Szent Erzsébet című versét olvasta fel. Molnár Rózsa oroszlámosi hitoktató Apámhoz című versét mondta el. Bogdán József törökkanizsai esperesplébános pedig az erre az alkalomra írt versét olvasta fel.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás