2024. július 16., kedd

Ha jól működne a jogállam…

Vajdaságért egy normális Szerbiában – Miért kell parlamenti képviselet még egy rendszámtábla-cseréhez is? – A VMSZ zentai konzultációjáról
A zentai konzultáció résztvevői (fotó: Gergely József)

Az a tény, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség vezetői és parlamenti képviselői az elmúlt alig több mint egy hétben ötszáznál több civilszervezeti vezetővel konzultálhattak a VMSZ választási programjának kialakítása céljából, arról tanúskodik, hogy a vajdasági magyarság egy jól szervezett közösség. Olyan érték ez, amit folyamatos építéssel sikerült megteremtenünk – mondta Pásztor István hétfőn este azon a zentai összejövetelen, amelyen a Tisza menti civil szervezetek vezetői és az érdeklődő polgárok vettek részt. A pártelnök megjegyezte: igaz, hogy az említett szervezetek képviseletében talán több volt a nem VMSZ-es, mint a párthoz tartozó, de mind az ötszáz elkötelezett a saját közössége és nemzete irányában. Mindez alapot nyújt olyan program közös megfogalmazásához, amely előre mutat, s együttesen megvalósítható az a közös érdek, hogy a magyar közösségnek egy erőteljes politikai képviselete legyen, amely munkája által viszonozni tudja az együttműködést és a partneri viszonyt.

A VMSZ már megfogalmazta céljait. Ennek értelmében rendkívül soknak tűnő mintegy százezer szavazatot szeretne kapni a párt, minek eredményeként a jelenlegi négy mellett egy Tisza-menti és egy dél-bácskai képviselő is a belgrádi parlamentbe juthatna, a tartomány képviselőházába pedig a mostani kilenc helyett tizenhárom-tizennégy képviselő. Önkormányzati szinten a VMSZ Zentán is arra készül, hogy visszaszerezze azt a pozícióját, amit az utóbbi két évet leszámítva folyamatosan birtokolt. Ugyanez Szabadkára is vonatkozik. A választások után pedig azokkal szándékozzák folytatni a politizálást, akikkel jelenleg is politikai partnerek, tehát a Demokrata Párttal. Azokkal viszont, akik személy szerint megmételyezték a kapcsolatokat az elmúlt négy évben, nem tudnak együttműködni.

– Ha kicsik is vagyunk közösségileg és mint párt, intellektuális szempontból, elkötelezettség és érettség szempontjából, politikai érettség szempontjából mindenkivel föl tudjuk venni a versenyt – mondta egyebek között Pásztor István.

Dr. Varga László köztársasági képviselő ismertetőjében a programtervezet egyik pontját fejtette ki, utalva az elmúlt négy év parlamentben tapasztalt visszásságaira. Kiemelte, hogy a program feltételrendszert tartalmaz ahhoz, hogy elfogadható élet alakuljon ki az országban. S egyike ezeknek a feltételeknek az alkotmányosság és a jogállamiság. Ez azt jelenti, hogy az alkotmány előírásait mindenkinek kötelessége betartani, s a jogszabályok csak alkotmányos alapon születhetnek. Számos eset bizonyítja azonban, hogy az alkotmányosság az országban nincs elfogadható szinten, márpedig a tőke olyan helyre áramlik, ahol stabil az alkotmányos rend. Példaként említette, hogy 2008 végéig el kellett volna fogadni a Vajdaság finanszírozásáról szóló, számunkra rendkívül fontos törvényt. Ha ez megtörtént volna, sok-sok beruházás nem marad félen. Megemlítette, hogy helyi szinten is történnek törvénysértések, és a zenti önkormányzat kirívó példaként szolgált erre, amikor a Magyar Nemzeti Tanács közigazgatási perek egész sorát volt kénytelen indítani az önkormányzat ellen a törvény be nem tartása miatt. S az Európai Parlament Szerbiára vonatkozó idei rezolúciójában is szerepelni fog, ha nem is nevesítve, hogy üdvözlik a bírósági határozatokat, amelyek hatályon kívül helyezik azokat az önkormányzati döntéseket, amelyek a Magyar Nemzeti Tanács jogköreinek a megsértésével születtek.

Pásztor Bálint a belgrádi parlament másik képviselőjeként szólt arról, hogy az elmúlt négy év bizonyította: lehet hitelesen politizálni a közösségi célokért olyan módon, hogy közben nem kell feladni a helyi érdekeknek a képviseletét. Mert a köztársasági parlamentnek volt bizony számos rossz döntése. Megemlítette a száz-százötven éve működő vajdasági bíróságok megszüntetését, ami kisebbségellenes, ugyanakkor a joguralom, a jogállamiság tekintetében megkérdőjelezhető, mert az emberek nem tudnak élni törvény adta jogukkal ebben az irracionális rendszerben. Hozzátette, hogy van olyan zentai parlamenti képviselő, akit az önkormányzat fölszólított, hogy nyújtson be törvénymódosítási javaslatot a zentai bíróság megmaradása érdekében, de a VMSZ-es képviselők nem láttak ilyen indítványt. A pártnak viszont föltett szándéka, hogy a választásokat követően képviselői által elérje a káros törvény módosítást. Hogy miként lehet helyi érdekeket megvalósítani a parlamentben, erre példaként a rendszámtáblák ügyét említette, mondván: tele lehet Zentát plakátolni azzal, hogy valaki más intézte a kikindai jelzésű rendszámtáblák lecserélését, de nyilván mindenki számára világos, hogy ez miként történt. Mert a gyerekcipőben járó demokráciában sajnos egy önkormányzati képviselő-testületi elnöknek a belügyminiszterhez írt levele kevés eredménnyel jár, és parlamenti képviselet kell ahhoz, hogy akár ilyen egyszerű ügyeket is el lehessen intézni.

Pásztor Bálint kiemelte, hogy a VMSZ továbbra is Vajdaságért küzd egy normális Szerbia megteremtésével, hogy a tartomány betölthesse azt a szerepet, ami az alkotmányos rend szerint megilleti.