A martonosi plébánián fogadták hétfő délután a helybeli és községi elöljárók
Répás Zsuzsanna helyettes államtitkárt és munkatársait, akik Korsós Tamás szabadkai magyar főkonzul és a VMSZ vezetőinek kíséretében érkeztek a magyarkanizsai község kétezer fős, többségében magyarlakta településére.
A plébánián folytatott megbeszélést követően a vendégek Savelin Zoltán plébánossal megtekintették a martonosi templomot, majd Répás Zsuzsanna rövid nyilatkozatban elmondta, hogy örömmel jött ide, mert szeret minél több magyar közösséget fölkeresni.
– Ezek a személyes tapasztalatok, személyes találkozások segítenek nekem is, és azt hiszem, mindannyiunknak, hogy megéljük azt a bizonyos összetartozást, ami a mi munkánknak, együttlétünknek az értelme. Nagyon fontosnak tartom, hogy minden közösségnek legyen egy terve, hiszen ez azt mutatja, hogy milyen életerő, milyen élni akarás van egy közösségben, és mi, ha lehet, ezeket a terveket, ezeket a törekvéseket mindig támogatni fogjuk. Alapvetően most a falu életével szerettünk volna megismerkedni, és nagyon örülök annak, hogy a választási kampány részeként Pásztor elnök úrral együtt tényleg alkalmam van megismerni egyes községeknek, egyes falvaknak az életét. Bízom abban, hogy a további együttműködésünk, ahogy eddig is, tudja szolgálni, hogy a helyi közösségek gyarapodjanak, fejlődjenek – jelentette ki Répás Zsuzsanna.
Savelin Zoltán atya nemrég kapott magyar állami kitüntetéséről elmondta, hogy ezzel próbálták úgymond honorálni az ő érdemeit, azt a munkát, amit a közösségért végez, mert nagyon fontos az, hogy legyenek olyan vezetők egy közösségen belül, akik valóban a teljes szívükkel szolgálják az ott élő embereket. Reményét fejezte ki, hogy a Batthyáneum idősek egyházi otthonának befejezésében tudnak majd segíteni.
Pásztor István, a VMSZ elnöke közölte: – A plébános úr bemutatta a falut, a templomot, a közösséget, és beszélt a Batthyáneumról. Ami az érdemi részt illeti, az a projektum befejezése volt. Azt gondolom, hogy belátható időn belül az első fázis a Tartományi Nagyberuházási Alap pénzéből be fog fejeződni. A plébános úr a berendezésért pályázott, és ennek érdekében kérte az államtitkár asszony segítségét – mondta Pásztor István.
Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester hozzátette: – A vendégek látogatása arról tanúskodik, hogy az anyaország gondot visel és odafigyel az olyan kis településekre is, mint Martonos. Megfelelő támogatást kell nyújtani nekik annak érdekében, hogy megmaradjunk ezen a tájon.
Zentán a vendégek megtekintették a zentai csata épülőfélben lévő emléktemplomát. A vendégeket ft. Nagy József főesperes tájékoztatta az építkezés menetéről. A rövid látogatáson elhangzott, hogy a Tartományi Nagyberuházási Alaptól 11 millió dináros támogatást sikerült szerezni, amelynek köszönhetően folytatni tudják az építkezést.
A látogatás folytatásában a vendégek ellátogattak a Jézus szíve templomba, ahol Bankó Nándor plébános a templomról mesélt az egybegyűlteknek, Szakály József szabadkai plébános és orgonaművész pedig az itt folyó zenei életet ecsetelte. Borbély Zoltán, az újvidéki Művészeti Akadémia orgonatanára a templom orgonájának az újjáépítési tervét ismertette. Pásztor István megjegyezte, hogy az újjáépítéshez hiányzó összeget magyarországi minisztériumi pályázat útján szeretnék előteremteni, s megkérte az államtitkár asszonyt, hogy szóljon ennek érdekében.
Répás Zsuzsanna elmondta, hogy amikor tegnap délben kiderült, hogy Semjén Zsolt nem tud ellátogatni Zentára, a miniszterelnök-helyettes a figyelmébe ajánlotta a zentaiak kezdeményezését. Megjegyezte, hogy ugyan nem az ő államtitkárságára érkezett be a pályázat, hanem az egyházügyi államtitkárságra, ennek ellenére mindenképpen egyeztetni fog az illetékes államtitkárral.
A rangos küldöttség ezt követően Adára folytatta útját.