Kedden este a Vajdasági Magyar Szövetség tóthfalui lakossági fórumán a megjelenteket Salbak Zsolt községi képviselő, a párt helyi szervezetének elnöke köszöntötte, majd dr. Bimbó Mihály, a VMSZ alelnöke, magyarkanizsai alpolgármester mondott köszönetet a választóknak az aláírásukkal nyújtott támogatásért.
Pásztor István, a VMSZ elnöke beszámolt arról, hogy a kampány ötödik hetében több mint 500 rendezvény van mögöttük, mert plakátháború helyett a közvetlen találkozásokon beszélnek arról, ami mögöttük van, és előttük lehet. Elmondta, hogy a magyarkanizsai alapszervezet újjáépítésnek köszönhetően sikerült 2008-ben abszolút többséggel megnyerni a választást. Ugyanakkor feltette a kérdést, elégedettek lehetnek-e azzal, amit elértek Kanizsán, Újvidéken vagy Belgrádban.
– Nem, de a lehetőségek megvalósításában mindig elmentünk a maximumig. Amikor a 7 százalékért küzdöttünk, kizavartak a szabadkai és a zentai önkormányzatból, de nem törtek meg bennünket. 62 milliárd dinárt kivettek Vajdaság zsebéből 5 év alatt. Ha megkaptuk volna ezt az összeget, ebből meg lehetett volna építeni 620, ezer négyzetméter nagyságú művelődési házat vagy 310, kétezer négyzetméter nagyságú iskolát – sorolta a példákat a VMSZ elnöke, hozzátéve, hogy amit lehetett, azt megcsinálták, s hogy választási programjuk nem új, mert semmi mást nem jelent, mint az elkezdettek folytatását.
– A programban az van, amit eddig is értékrendben képviseltünk. Május 6-i választás fontossága, hogy a VMSZ újra meghatározó erő legyen, elsősorban azért, hogy tovább tudjunk lépni. Tovább folyósítsuk az egyetemi ösztöndíjakat, egyetemi kollégium épül Újvidéken, az MNT-n keresztül ezt az építési folyamatot indítottuk el az alapítói jogok átvételével. A vajdasági közösség ma nem ugyanaz, mint 4-5 évvel ezelőtt volt, mert ma minden kis közösségben ötletek, elképzelések, tervek vannak. Mi ma az egész Kárpát-medencében a legtekintélyesebb határon túli magyar közösség vagyunk, mi haladtunk legtovább. Ami velünk történik, nemzetpolitikailag fontos. Jó dolog sikeres történetben benne lenni, mi most egy sikeres történetet csinálhatunk együtt – jelentette ki Pásztor István.
Kérdésekre válaszolva Nyilas Mihály magyarkanizsai polgármester és polgármester-jelölt cáfolta, hogy azt mondta volna, Tóthfalu már elég támogatást kapott.
– Mi az arányosságra fektettük a hangsúlyt a településeken. Igaz, hogy Tóthfalu előreszaladt, pozitív értelemben, a közösségi építésekkel, itt a képességek, ügyesség előbb jelentkezett és fejlesztéseket hozott. De a települések között egy felzárkózást kell elérni, és az anyagi eszközök korlátozottak voltak. Az elmúlt 4 évben Tóthfalu nem kapott arányosan kevesebbet, az új aszfaltozás pl. 8,8 millió dinár – magyarázta Nyilas Mihály, aki szerint valóban vissza kell majd kapniuk a kőolajjáradék egy részét azoknak a településeknek, ahol a lelőhelyek vannak.
Bata Ferenc, a tóthfalui helyi közösség elnöke szerint kérdéses, mihez képest szalad előre a falu, hiszen az előző 40 évben sehol sem volt. A párbeszéd működött az önkormányzattal, de a partnerség nem, holott, aki a közös célokat meg tudja támogatni, annak meg kéne tennie – mondta Bata Ferenc.