2024. július 17., szerda

Új termelési vonalat helyeztek üzembe a zentai dohánygyárban

A japán multinacionális vállalat fennállásának 20. évfordulóját a zentai dohánygyár egy új termelési vonal üzembe helyezésével ünnepelte. A jelenlegi 3 millió dolláros beruházásnak köszönhetően a zentai gyár új cigarettafajták gyártására is képes lesz, amely pozitívan hat majd ki Szerbia külkereskedelmére, mivel e dohánytermékek eddigi behozatala helyett az észak-bácskai városban gyártják majd, illetve Montenegróba, Bosznia- Hercegovina és Észak-Macedónia területére exportálják ezeket.

Az új termelési vonalat ma Ana Brnabić kormányfő, Marujama Juicsi, Japán belgrádi nagykövete és Ivai Mitszuo, a Japan Tobacco International dohányfeldolgozással foglalkozó részlegének elnöke, valamint Igor Mirović tartományi kormányfő helyezte üzembe. Az ennek kapcsán rendezett alkalmi ünnepségen XXXjelen volt Jelena Tansaković, a pénzügyminisztérium államtitkára, Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke és Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere is.

A szerb miniszterelnök az ünnepségen kiemelte, hogy Szerbiában egyre több japán befektető tevékenykedik és megköszönte, hogy a JTI felismerte az országban rejlő befektetési lehetőségeket és az országot megbízható partnerként kezeli. Brnabić rámutatott arra is, hogy a japán multinacionális cég egyike azon 5 nagyvállalatnak, amely leginkább hozzájárul Szerbia költségvetéséhez és egyben abbéli reményének is hangot adott, hogy az új termelési vonalnak köszönhetően még inkább hozzájárul az ország büdzséjéhez.

– A japán vállalatok jelenléte több szempontból is rengeteget jelent Szerbia számára. Egyrészt az országba érkező anyagi eszközök és az általuk használt modern technológiák miatt, de sokat jelentenek a japán cégek által alkalmazott menedzsment vezérlési technikák is, amelyek világszerte elismertek – nyilatkozta Ana Brnabić újságíróknak, egyben hozzáfűzve, hogy ezeket a szerbiai vállalatok és közigazgatások vezetésében is alkalmazzák, ugyanakkor a japánok üzleti etikájából is sokat lehet tanulni, s ha ezeket a szerb cégekben és az állami vezetésben is elsajátítják és használják, akkor ennek pozitív hatása lesz az országban folyamatban lévő reformokra is.

Igor Mirović tartományi kormányfő szerint a JTI-nek az országunkba való érkezésével számos biztos és jól fizetett munkahely teremtődött, de a japán cég ezenkívül még több dohánytermesztőt mozgósított, akik el tudják adni terméküket és ezzel biztos egzisztenciát teremtettek nemcsak maguknak és a családtagjaik, hanem a náluk dolgozó munkások számára is.

A JTI 2006 óta van jelen Szerbiában, amikor is megvásárolta a zentai dohánygyárat. Ivai Mitszuo, a Japan Tobacco dohányfeldolgozással foglalkozó részlegének a vezetője kiemelte, hogy a zentai gyár a világszerte egyike a legjobb hatékonysággal dolgozó üzemüknek, s az új termelési vonal üzembe helyezése még inkább hozzájárul szerbiai üzletelésükhöz.

Szerinte mindez nem valósulhatott volna meg a szerb kormánnyal, a kormányfővel és a köztársasági elnökkel kialakított kiváló együttműködés nélkül, s a JTI elhivatott Szerbiának, mint befektetésekre kiváló területnek a népszerűsítésének, s az elkövetkezőkben is terjeszteni fogják Szerbia jó hírét úgy Japánban, mint a világ más országaiban.

Czegledi Rudolf, Zenta község polgármestere napilapunknak nyilatkozva elmondta, hogy a JTI minden évben bővíti zentai üzemének a kapacitását, így amióta jelen vannak az észak-bácskai városban, mintegy 181 millió dolláros beruházást hajtottak végbe, de a mostani invesztícióval is hozzájárulnak az új munkahelyek teremtéséhez. A zentaiak számára rengeteget jelent egy ilyen cég létezése a városban, hiszen a munkahelyteremtés mellett adót fizet, és más támogatással is hozzájárul a város fejlesztéséhez. Czegledi példaképpen megemlítette, hogy a városban tegnap kezdődött el az olimpiai (a zentaiak által kék medence) medence kisebb felújítása, amelyet úgyszintén a JTI támogatásának köszönhetően valósítanak meg.

A 181 millió dináros beruházás mellett a japán cég 2006 óta négyszeresére növelte a zentai dohánygyár dolgozóinak a számát, így most 350-en vannak állandó alkalmazásban. Ezenkívül elindította a cigarettagyártást és a dohányipari termékek Montenegróba, Bosznia-Hercegovinába, Észak Macedóniába és Albániába történő kivitelét, az Európai Unió területére pedig dohányt szállít ki. A japán multinacionális cég 2006 óta az ország első számú dohányfeldolgozó vállalatává nőtte ki magát, amely 12 millió dollárt fektetett be a szerbiai dohánytermesztők kapacitásaiba és felszerelésébe.

A kivitel 2006-tól a mai napig mintegy 250 millió dolláros összeget ért el, s ugyanez alatt az idő alatt piaci jelenléte megduplázódott az ország dohánygyártóinak a színterén. Ezenkívül a JTI 2006-tól a mai napig több mint 2,2 milliárd dollárral járult hozzá az ország költségvetéséhez.