2024. november 23., szombat

Kegyeleti nap volt Zomborban

A Magyar Polgári Kaszinó az idén is október 5-én, az Aradi vértanúk emléknapja előtti délutánon tartotta meg a hagyományos Kegyeleti napot.

Tegnap délután négy órakor kezdődött a koszorúzási ünnepség a Szent Rókus temetőben, a Rüll család által emeltetett 1848/49-es emlékobeliszknél, majd főhajtás következett az első világháborúban elesett honvédek sírjánál, s ezt követően került sor a kegyelet virágainak elhelyezésére a Temetetlen Halottak Emlékfalánál a római katolikus, illetve a református egyház lelkészeinek közreműködésével.
A temetőben a Kaszinó Dalárdájának éneke mellett egyebek közt Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa, Baja Város Önkormányzata, a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, a Vajdasági Magyar Szövetség, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Magyar Polgári Kaszinó és a Szent György Lovagrend képviselői helyezték el az emlékezés virágait.
Ünnepi beszédében F. Cirkl Zsuzsa, a Szent György Lovagrend délvidéki nagy priorja kiemelte:
– Schweidel József aradi vértanú, Zombor szülötte. 220 évvel ezelőtt a mi városunkban látta meg a napvilágot, a Szentháromság templomban tartotta keresztvíz alá a csatornaépítő mérnök, Kiss József. Nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy máig vár a szülőházat egykor jelölő emléktábla másolatának a kihelyezése a Testvériség-Egység Általános Iskola falára, ahol történelmi helye lenne. Mi tagadás, néha kínos kötelességként éljük meg az évforduló közeledtét, s keserű szájízzel vetjük fel a kérdést: hol tartunk ma ahhoz viszonyítva, ahol harminc esztendővel ezelőtt álltunk? Megérte a rengeteg idő, erő és anyagi áldozat, amit az eltelt évtizedek emésztettek fel alattomos észrevétlenséggel? És nem tudjuk a választ. Mert nem tudhatjuk, hol lennénk ma, ha nem lettek volna a múlt példáját követő új példák, akik vállalták az időnként reménytelennek tűnő küzdelmet, és egy-egy vállalás előre nem látható következményeit.
A folytatásban kegyeletadó gyászmisét tartottak a Szent Rókus temetőben álló Szent Kereszt templomban, majd 18 órakor a Kaszinó udvarában alkalmi műsor keretében megkoszorúzták Schweidel József aradi vértanú és az ’56-osok emléktábláját. Ez alkalommal dr. Karcher Erzsébet, a Kaszinó elnök asszonya egyebek közt a következőket mondta:
– Emlékezni jöttünk össze, az aradi gyászos eseményekre megemlékezni, de ugyanakkor ma ünnepre is jó okunk van, hiszen a zombori Magyar Polgári Kaszinó és a zombori magyarság örömére és büszkeségére, egy hónapja megkezdte működését a Pécsi Tudományegyetem konzultációs központja egyesületünk épületében. Abban, hogy ez így alakult, számos körülmény játszott közre: Magyarország kormánya éppen akkor vizsgálta felül a külhoni magyar képzési kínálatot, amikor a Magyar Nemzeti Tanács új oktatási koncepciót készített, és amikor Zombor város polgármestere éppen megkereste a Pécsi Tudományegyetemet egyes képzések Zomborba történő telepítése ügyében. A magyar nyelvű képzés, lehetőség fiataljaink számára, hogy itthon, a szülőföldjükön magyarul tanulhassanak és nagyobb arányban, helyben maradva erősítsék tovább közösségeinket. Mindez nem jött volna létre, ha nem áll mellénk dr. Maruzsa Zoltán miniszteri biztos úr, a Magyar Nemzeti Tanács, Hajnal Jenő elnök úrral az élen, valamint Pásztor István elnök úr, aki szintén támogatta a képzés megnyitását. Természetesen, anyagi támogatásra is szükség volt, ezt pedig az anyaországtól kaptunk, elsősorban az Emberi Erőforrás Minisztériumától. Továbbá jelentős támogatást kaptunk a kanizsai Tondach cégtől is, tetőcserép formájában. A felújított nagyterembe, Baja város alpolgármestere, Vedelek Norbert úr és Baja város önkormányzata segítségével vásárolhattuk meg a csillárokat meg a falilámpákat. A Kaszinó kibővült, megszépült és megújult. Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy ilyen felújításra és bővítésre az ingatlan építése óta nem került sor. Két éve építkezünk, tatarozunk, ablakot cserélünk, parkettát csiszolunk, festünk… Mára a munkálatok nagyrészt befejeződtek, de viszont ez a munka sok önfeláldozást igényelt azoktól, akik ebben részt vettek. Még egyszer nagyon köszönöm ezt a munkát a Kaszinó elnökségének, különösen Cselenák Kornélnak, Rezicska Károlynak, Szabó Istvánnak, Hodovány Mihálynak, Povázsán Lászlónak, Szladek Lászlónak, Galac Ódri Beátának, valamint a választmány aktív tagjainak – mondta a Kaszinó elnök asszonya.
A Magyar Polgári Kaszinó az idén 28. alkalommal rendezte meg a Kegyeleti Napot.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás