2024. július 17., szerda
ZOMBOR

Duna menti regionális összefogás

Duna-Pannon Mikrorégió elnevezés alatt fogott össze az idén januárban a Vajdaságból Zombor és Apatin, Magyarországról Baja és Mohács, valamint Horvátországból Eszék és Pélmonostor önkormányzata a térség gazdaságának föllendítése céljából. Azóta több találkozót is tartottak, legutóbb ismét Zomborban, a közös stratégia kidolgozásának céljából. A tanácskozáson az önkormányzati vezetők mellett részt vett Magyarország és Horvátország szerbiai főkonzulja, Pásztor István, a tartományi parlament elnöke, valamint a gazdasági élet ismert és elismert szereplői.

A januárban megalakított munkacsoportok november végéig kidolgozzák a hat érintett önkormányzat közös turisztikai kínálatát, ezzel a régió idegenforgalmát kívánják föllendíteni. A programhoz Szerbia más városai is csatlakozni kívánnak, így Szabadka és Újvidék is, és ugyanez a helyzet Magyarország esetében is, ahonnan Pécs szándékozik bekapcsolódni. A turizmus fejlesztése mellet jelentős infrastrukturális beruházásokra is módot keresnek. Az elmúlt pénteken a zombori összejövetelre meghívták a külkereskedelemben érdekelteket is.

– Tisztában vagyunk azzal, hogy Zombornak igencsak korlátozottak a pénzügyi lehetőségei, épp ezért nagyon fontos, hogy egyetlen pályázási lehetőséget se hagyjunk kihasználatlanul, akár önállóan, akár mikrorégiós partnereinkkel összefogva. Tanulhatunk Eszékről, amelynek nyolc év alatt több mint 350 millió eurót sikerült elnyernie az Európai Unió kasszájából, és ennek köszönhetően Horvátország legsikeresebb városaként tartják számon – nyilatkozta Vladislav Živanović zombori polgármester-helyettes. Szavait megerősítette eszéki kollégája, Denis Ambruš, aki elmondta, hogy a város 72 millió euróból kívánja megoldani a vízellátást meg a szennyvízkezelést, és jelenleg a projektum megvalósításának a felénél tartanak.

– Az első nagy projektum lebonyolítása volt a legnehezebb, minden utána jövő már könnyebben ment, mert minden újabb EU támogatta nagyberuházásnál csökken az önrészi kötelezettség, ez pedig azt jelenti, hogy mind kevesebb saját pénzt kell befektetnünk, így az marad a mi kasszánkban, bérekre költhetjük el, így a polgár közvetlenül érzi életszínvonala növekedését és életminőségének javulását. Meggyőződésem, hogy összefogással a legrövidebb időn belül olyan projektumokat nyújthatunk be az EU-hoz, amelyek mindenképp már 2016 elejétől támogatásra számíthatnak, ez pedig azt jelenti, hogy a polgárok nagyon rövid időn belül látványos eredmény tanúivá és élvezőivé válhatnak – magyarázta az eszéki polgármester-helyettes.

Cserdi Áron, Mohács alpolgármestere szerint egy-két éven belül a polgárok már érezhetik ennek az együttműködésnek a kedvező következményeit. Elsősorban a fönntartható öko-turizmus terén lát nagy lehetőségeket ugyanis a Duna-Pannon Mikrorégióban a határ menti hat település kiváló kínálattal állhat elő e téren.

Ivan Doboš, Pélmonostor polgármestere arról számolt be, hogy az idén 24 millió eurót sikerült lehívniuk az EU-tól, ebből jut kommunális és szociális infrastruktúrára is, emellett külön figyelmet szentelnek a kis- és középvállalkozások fejlesztésére, új munkahelyek létesítése érdekében. Az önkormányzatnak esélye van arra, hogy még tízmillió euróhoz jusson, ebből a városhoz tartozó települések vízelvezetését oldják meg.

– A tartomány mindenképp egyfajta generátorként tud odaállni az ilyen együttműködés mellé. A parlamenti politikának az egyik feladata az, hogy megteremtse azt a miliőt, amelynek a keretein belül az önkormányzatok, a települések, a vállalkozások, a civil szféra egymásra tud találni. Nagyon örülök annak, hogy a nagy erőfeszítéseket követően erre a rendezvényre sor került. Ez azért fontos, mert túl vagyunk az újkori megismerkedésnek a szakaszán, és eljutottunk abba a fázisba, hogy itt ma arról kellene beszélnünk, és meggyőződésem szerint odáig fogunk eljutni, hogy konkrét projektumok fognak megfogalmazódni. A második feladat, amelyet nagyon rövid időn belül véghez kell vinni, az annak a megoldása, hogy ezekhez az elképzelésekhez európai forrásokból hogyan tudunk pénzekhez jutni, illetve, amit én legalább ennyire fontosnak tartok, hogy újrafogalmazzunk egy olyan dokumentumot, amelyik hosszú távon ennek a három országra kiterjedő mikrorégiónak a fejlesztési elképzelése lesz, figyelembe véve mind a magyarországi, mind a horvátországi és a szerbiai, illetve vajdasági fejlesztési elképzeléseket. Nagyon fontosnak tartom azt, hogy a magyar kormány nemcsak szavak szintjén, hanem erőforrások pénzbemozgatása szintjén is ennek az egész folyamatnak az élére állt a Duna Irodán keresztül – összegezte a megbeszélésen részt vett Pásztor István, a tartományi képviselőház elnöke.