2024. május 20., hétfő
VÁLASZTÁSOK 2023

Burány Hajnalka: Önazonosságunk megőrzése a legfontosabb feladatunk

A VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG TARTOMÁNYI KÉPVISELŐJELÖLTJEI

Ahogyan köztársasági szinten, tartományi szinten is december 17-ére írták ki az előrehozott parlamenti választásokat. Pásztor Istvánnak, a tartományi képviselőház elnökének elhalálozását követően a legidősebb képviselőt november 6-án megválasztotta a vajdasági parlament házelnöknek. Momo Čolakovićnak már a következő ülésen, november 16-án, lényegében csak egy fontos feladata volt: feloszlatni a tartományi parlamentet és ezzel kiírni a választásokat ugyanarra a dátumra, amikor a köztársasági rendkívüli parlamenti voksolás is zajlik majd. A tartományi parlamentben 120 képviselői helyért folyik a választási megmérettetés, és ahogyan állami szinten, itt is a részarányos elv, vagyis a jelöltlistás szavazás alapján szereznek mandátumot a képviselők. A kisebbségi pártok esetében természetes küszöböt és egyharmaddal növelt kedvezményes szorzót alkalmaznak, a többségi pártok és koalíciók esetében háromszázalékos a parlamenti küszöb.

BURÁNY HAJNALKA

Burány Hajnalka 1980. március 30-án született Zentán. A Zentai Gimnáziumban érettségizett, majd az Újvidéki Egyetem Bölcsészettudományi Kar Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén szerezte meg diplomáját. Magyar nyelv és irodalom szakos tanárként és könyvtárosként tevékenykedett, majd letette a közigazgatási államvizsgát és anyakönyvvezetőként dolgozott Zentán. 2012 elején lett a Vajdasági Magyar Szövetség tagja. A VMSZ Női Fóruma zentai tagozatának elnöke, majd 2019. október 5-étől a Vajdasági Magyar Szövetség Női Fórumának elnöke 2023-ig. A zentai községi képviselő-testület képviselője 2016-tól 2018-ig. 2020 augusztusától képviselő a Vajdasági Autonóm Tartomány Képviselőházában. A művelődési és tájékoztatási, valamint a nemek egyenjogúságával foglalkozó bizottság és Vajdaság AT Képviselőházának Női Parlamenti Hálózatának tagja. 2023 februárja óta a zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ megbízott igazgatója. A VMSZ Zenta községi szervezetének elnöke. Aktívan sportol, egy lánygyermek édesanyja.

 Hogyan látja nőként a közéleti szerepvállalását?

– 2012 elején kezdtem el érdeklődni a közélet, a Vajdasági Magyar Szövetség, illetve annak női szervezete, a VMSZ Női Fórum munkája iránt. Belépésemmel és ottani tevékenységemmel indult el közéleti szerepvállalásom. Nőként, anyaként megtaláltam a helyem a gyerekekkel való foglalkozásokban, nőknek szóló előadások szervezésében, jótékonysági programok lebonyolításában. Családi hátterem és tanulmányaim nem a politikai pályára predesztináltak. Magyar nyelv és irodalom szakos tanárként képzeltem el az életem, mégis úgy érzem, megtaláltam a helyem a politika világában. Utam Zenta község képviselő-testületének képviselőjeként kezdődött, amikor bizalmat kaptam a választóktól. Akkor tapasztaltam meg igazán, hogy mit jelent a közéleti szerepvállalás. Nem azért léptem politikai pályára, hogy a nők szerepét erősítsem a közéletben, hanem azért, mert azt éreztem, szükség van a női meglátásra. Rendkívül fontosnak tartom, hogy ki mennyire felkészült és rátermett a közéleti szerepre. Manapság a nőknek egyre több lehetősége nyílik a karrier, a szakmai élet kiteljesítésére, de mindemellett megmaradnak a szerepei és kötelezettségei a családon belül is. A társadalmi elvárások előtérbe helyezik a nők számára a családot a karrierrel szemben. Sosem volt egyszerű e két szerep között megtalálni a vállalható, egészséges egyensúlyt, mégsem éreztem úgy sosem, hogy hátrányos helyzetben lennék a nemem miatt.

 Az előző mandátumban is tagja volt a VMSZ tartományi összetételének. Milyen célokkal vágott bele abba a mandátumba, és ebből mit sikerült megvalósítani?

– Hatalmas megtiszteltetés és egyben meglepetés volt, hogy képviselő lehettem. Komoly feladatként és óriási kihívásként éltem meg a VMSZ frakciójának munkáját. A tartományban eltöltött képviselői mandátum ideje alatt mindig arra törekedtem, hogy felszólalásaim és a bizottsági munkám során hiteles, szakmailag felkészült legyek, egy olyan képviselő, akinek az értékrendje, a nemzete iránti elkötelezettsége egyértelmű. A mandátum célkeresztjében a kultúra, a civil szféra és az oktatás feladatköre állt. Számunkra a politika nem nyilatkozatok, megjelenések sorozata, hanem mindennapos érdekérvényesítés, harc, érvekkel alátámasztott lobbizás a meghatározott célok elérése érdekében.

 Hogyan látja jelenleg a vajdasági kulturális intézmények és művelődési egyesületek helyzetét?

– Volt tanárként, de jelenleg a zentai Thurzó Lajos Művelődési-Oktatási Központ igazgatójaként egyszerre külső és belső perspektívából látom a vajdasági oktatás és kultúra jelenlegi helyzetét, hiszen helyi kulturális élet szervezésével töltöm a mindennapjaimat. Látom a nehézségeket, de látom a lehetőségeket is. A Vajdasági Magyar Szövetség a politizálás gyakorlatias vonalát képviseli. A vajdasági magyar közösség érdekeinek megvalósulásához szeretnénk hozzájárulni munkánkkal. Erős magyar érdekképviselet csakis összefogással valósítható meg. Mindaz, ami realizálódott az elmúlt időszakban Magyarkanizsa, Zenta és Ada területén, az valójában megvalósulhatott volna akár máshol is és nem ezeken a magyarok lakta területeken. Ez annak köszönhető, hogy jelen vagyunk a döntéshozatalnál, folytatni kell a megkezdett munkát, a beruházásokat. Kiemelten fontos a szülőföldön való tanulás esélyeinek növelése anyanyelven. Az általános és középiskolák, a kollégiumok, valamint az iskoláskor előtti intézmények épületeinek tatarozása, karbantartása folyamatosan zajlott az elmúlt időszakban. Szorgalmazzuk a magyar oktatási intézmények hálózatának bővítését magyar középiskolai kollégiumokkal, illetve a már meglévők férőhelyeinek kibővítésével. Zenta vonatkozásában fontos megemlíteni, hogy megvásárolták a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium részére a telket, ez az első lépés az iskola bővítése felé. Oktatási intézményeink felújítását és korszerűsítését továbbra is kiemelt feladatunknak tekintjük. A tartománynak köszönhetően 60 vajdasági iskola újult meg, ami több ezer vajdasági magyar diákot érintett. A civil szervezeteket, művelődési egyesületeket és rendezvényeik százait támogatja a tartományi kormány. Nem szabad figyelmen kívül hagyni ezeknek a kulturális rendezvényeknek a meg- és összetartó erejét, ami a vajdasági magyar közösség számára nélkülözhetetlen. Ki kell állnunk saját identitásunk mellett, hiszen önazonosságunk megőrzése a legfontosabb feladatunk. Magyar közösség, magyar erő, közös célok, közös munka a tét december 17-én.

 Milyen célkitűzéseket valósítana meg a következő mandátumban?

– Ilyen előkelő, harmadik helyen szerepelni a VMSZ tartományi képviselőjelölti listáján számomra megtiszteltetés, hiszen Pásztor István elnök úr utolsó intézkedéseinek egyike volt ennek a jóváhagyása. A munkahelyemen is az alázatos, értékteremtő közösségszolgálat a feladatom, ez egy másik módja és helye a szolgálatnak. Összeszedett, céltudatos és magabiztos munkavégzés a célkitűzés. Felvállaljuk a magyar érdekképviseletet. Nemcsak beszélünk, hanem cselekszünk, dolgozunk és ezt közösen tesszük a magyar közösségért. Fontos megvédeni eddigi eredményeinket, esélyt adni a megkezdett munka folytatásának. Ha fontos számunkra intézményeink, egyesületeink, rendezvényeink támogatása, akkor arra kell törekedni, hogy erőteljes választói felhatalmazás birtokában folytassuk a következő mandátumban a munkát. A választásokon dől el, hogy erős magyar közösség vagyunk-e.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele