2024. július 16., kedd

A méhnyakrák megelőzhető

Az idén 10 000 nő szűrővizsgálatát irányozták elő

A világon évente csaknem 30 000 nő hal meg méhnyakrákban, és évente mintegy 60 000 új esetet diagnosztizálnak. Az Európai Méhnyakrák Szövetség (ECCA) az utóbbi néhány évben január harmadik hetében szervezi meg az európai méhnyakrák megelőzési hetet.

Számos ország bekapcsolódott a nemzetközi akcióba, amelynek egyik legfontosabb célja, hogy a közélet és a politika képviselői is felfigyeljenek a súlyos betegségre, és megteremtsék a megelőzés intézményes kereteit. Már náluk is számos pozitív példát találunk a megelőzési programokra vonatkozóan. A kampány célja, hogy minden nő számára, életkorra való tekintet nélkül, egyértelművé váljon: a rendszeres szűréssel szinte teljesen kizárható a méhnyakrák okozta elhalálozás.

Néhány évvel ezelőtt azért indult be a Decena program, mert európai viszonylatban Szerbiában a legnagyobb a méhnyakrák előfordulási aránya. A betegség korai felfedezésére irányuló projektumot a Kamenicai Onkológiai Intézet koordinálja és a Vajdasági Végrehajtó Tanács támogatja – tavaly 65 millió dinárt fordított erre a célra. Az akcióba tartományszerte 13 egészségügyi központ 75 szakembere kapcsolódott be. A 6800 nőt felölelő szűrés során 12 személynél állapítottak meg méhnyakrákot, és 280 gyanús esetet mutattak ki.

A projektum külföldi viszonylatban is visszhangra talált. A január 26-án és 27-én Brüsszelben megtartott nemzetközi rákmegelőzési konferencián, melynek munkájában 30 ország mintegy 140 szakembere vett részt, a 10 díjazott projektum között volt az említett vajdasági is. Ebből az alkalomból dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár tegnap elismerését fejezte ki a program hordozóinak, majd oklevelet adott át a Kamenicai Onkológiai Intézetnek, a nagybecskereki kórháznak, az óbecsei egészségháznak és az újvidéki Veber magánrendelőnek.

A méhnyakrák megelőzésével kapcsolatos program tovább folytatódik, az idén 10 000 nő szervezett szűrővizsgálatát irányozták elő. Ez pedig azért jelentős, mert a méhnyakrákot már korai stádiumban ki lehet mutatni, és ilyenkor száz százalékban gyógyítható. A betegséget a humán papillomavírus idézi elő, melynek kb. 130 fajtája ismert, és ebből 40 fertőzi meg a női nemi szervet. A HPV-teszt a magas kockázatú vírusok 13 fajtáját tudja egyszerre kimutatni. A széles körben alkalmazott citológiai vizsgálat, az úgynevezett Papa-teszt a népesség körében jól ismert, ennek a biztonságát 50-70 százalékosra tartják. A Papa-teszt és az új metódus együttesen csaknem 100 százalékra megnöveli a tesztelés pontosságát. Tehát, ha a nők rendszeresen járnak szűrésre, akkor elkerülhető a betegség.