Az országban péntek óta tizennégy olyan személyt tartanak megfigyelés alatt, akik olyan nyugat-afrikai országokban jártak, ahol az Ebola-vírus immár több mint fél éve járványszerűen terjed. A tizennégy személyt 21 napig epidemiológusok figyelik meg. A szakemberek elmondták, nincs ok az aggodalomra, csupán a járvány terjedése megakadályozásának tekintetében előírt rendes intézkedések betartásáról van szó.
A régióban jelenleg Romániában a legnagyobb a veszélye annak, hogy megjelent az ebola. Bukarestben jelenleg egy Nigériából hazautazott férfit kezelnek a nehezen gyógyítható betegség tüneteivel. Mivel a vírusos betegség nem ismeri az országhatárokat, ezért a szerbiai közegészségügyi felügyelőség már több hete minden határátkelőhelyen ügyeletet tart. A belgrádi reptéren is fokozták az ellenőrzést.
A felügyelőség kikérdezi azokat az országba utazó személyeket, akik a vírus tekintetében érzékenyen érintett államokból érkeznek, magyarázta Bojana Grgić, a Dr. Milan Jovanović-Batut Közegészségügyi Intézet járványügyi osztályának epidemiológusa, hozzátéve, hogy ezek a személyek végzést kapnak az elvégzett közegészségügyi ellenőrzésről, majd 24 órán belül lakhelyükön kötelesek jelentkezni a helyi közegészségügyi intézetben.
– Ha az illetékesek szükségesnek vélik, akkor a polgárt 21 napos megfigyelés alá helyezik. A polgár ez idő alatt végig kapcsolatban van epidemiológusával. Ha olyan tünetek jelentkeznek nála, amelyek az ebolára utalnak, a legjobb, ha a polgár nem jelentkezik családi orvosánál. Ebben az esetben az a legtanácsosabb, ha a pácienst a belgrádi fertőzésügyi intézetbe szállítják. Az Egészségügyi Világszervezet egyelőre nem nyilatkozott azzal kapcsolatban, hogy a romániai páciens valóban Ebola-vírussal fertőződött-e meg. Ugyanakkor akár eboláról van szó Romániában, akár nem, Szerbia tekintetében a kockázat ugyanakkora, mint amilyen eddig is volt. Ahogyan azt már korábban elmondtam, nem állíthatjuk, hogy egyáltalán nem létezik kockázata az Ebola-vírus megjelenésének Szerbiában, ám ismerve a vírus terjedésének módját, megállapíthatjuk, hogy ez a kockázat alacsony – taglalta Grgić.
A téma kapcsán dr. Miomir Pelemiš, a Szerbiai Klinikai Központ Trópusi és Fertőző Betegségek Klinikájának igazgatója pedig arra emlékeztetett, hogy Szerbiában eddig két személyt irányítottak a betegség gyanújával az intézménybe. Mindkét férfi zombori illetékességű, egyikük Libériából, másikuk pedig Ghánából hazautazva panaszkodott nagyon magas lázra. Kiderült, hogy egyiküknek tüdőgyulladása van, a másik pedig maláriában szenved, nyilatkozta dr. Pelemiš, mondván, hogy ha mégis Ebola-vírussal fertőződött beteg jelenne meg az országban, az intézmény munkatársai urai lennének a helyzetnek. Az intézményben már el is különítettek egy helyiséget, ahol csakis a gyanús betegeket vizsgálnák meg, nyilatkozta dr. Pelemiš.
Az Egészségügyi világszervezet (WHO) hétfő esti közleménye szerint az ebolajárvány halálos áldozatainak száma mostanra meghaladja az ezret. Összesen 1013-an haltak meg az érintett nyugat-afrikai országokban. Ez a legsúlyosabb ebolajárvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta.
Európában Ebola-vírus okozta fertőzés miatt kedd reggel hunyt el az első beteg, egy spanyol misszionárius, aki Libériában fertőződött meg a vírussal.