Az adózás rendjéről és az adóadminisztrációról szóló törvény legújabb módosításaival az állam nem orvosolta a jelenlegi helyzetet, csupán kivételez egyes adósokkal, valamint rossz példát statuál az adót tisztességesen fizető polgároknak és vállalatoknak – nyilatkozta tegnapi sajtótájékoztatóján Zoran Radoman tartományi pénzügyi titkár.
– Az államvezetés immár második alkalommal vezet be kedvezményeket, ami ugyan előrelépésként is magyarázható, viszont úgy gondolom, hogy ebben a helyzetben nem javít az adóhivatal helyzetén, és egy olyan irányba mutat, amelyet az ország jelen pillanatban nem engedhet meg magának – fejtette ki Radoman.
– Az állam az elmúlt időszakban többször is bebizonyította, hogy ingoványos talajon jár, amikor az adópolitikáról van szó. Probléma volt a jövedelemadóval, az ingatlanadóval, a jövedéki adót is folyamatosan növelték, valaminta a kiróható büntetések mértékén is változtattak. De elég csak arra gondolni, hogy milyen kálvária alakult ki a közszolgálati média előfizetései körül, amely már egy több éve húzódó folyamat – magyarázta a pénzügyi titkár, aki szerint az ilyen kormánybéli magatartás azt közvetíti az adófizetők számára, hogy jobban jár az, aki nem törleszti a kötelezettségeit az államnak.
Radoman szerint az állam kivételez egyes adófizetőkkel, jobbára a legnagyobb adósokkal, amelyeknek oroszlánrésze közvállalat.
– Külön problémának tartom azt, hogy az állam hatvannapos halasztást, kamatleírást, az adósság részvényekbe vagy áruba való átszámolását is lehetővé tette, és sok esetben garanciák nélkül. Úgy vélem, ez csak a legnagyobb adósoknak felel meg és a kormány egyes tagjainak, akik valami módon ebből hasznot húznak – nyilatkozta a tartományi titkár.
Radoman a sajtókonferencián arra is rámutatott, nincsenek egyértelmű információk arról, hogy elfogadták-e a módosításokat, mivel egyes hivatalos információk szerint már a parlament elé került, más források viszont arról számoltak be, hogy már csak a köztársasági elnök aláírására várnak.
– A legnagyobb probléma mégis az, hogy a polgárok szinte semmit nem hallottak ezekről az ügyekről. Magukat a módosításokat pedig a képviselők többsége elfogadja, és erre az elmúlt négy év államvezetési gyakorlatából lehet következtetni – hangzott el.
A titkár szerint az adóhivatalban kevés a szakember, elavult szoftvereken dolgoznak, omladozó adórendszerben tevékenykednek, így azt sem tudják, hogy pontosan mennyi pénzt kellene behajtaniuk.
– Ilyen feltételek mellett a szürkegazdaság visszaszorítása szinte lehetetlen, hiszen az adófizetőknek lépten-nyomon lehetőségük van a visszaélésre. Igaz, a dohánygyárak nyomása vagyis az üzemanyag-jelölés bevezetése valamennyire visszaszorította e téren a terjedést, ezt meg kell hagyni, viszont ilyen adórendszer mellett nem lehet számítani hatékony rendteremtésre a közeljövőben – fejezte be Radoman.