2024. július 17., szerda

Még nyolcszáz cég eladó

Egy kis magánosítási statisztika

A köztársasági pénzügyminisztérium adatai szerint idén az év kezdetétől Szerbiában versenypályzat útján két vállalatot magánosítottak, amiből 1,4 millió euró folyt be, s az új tulajdonosokat szerződésben kötelezték, hogy legalább 10 millió eurót befektessenek. A fent említett időszak alatt árverés útján 54 közvállalatot árvereztek el, amelyekért cserébe 98,5 millió euró járt. Az új tulajdonosokat 3,3 millió euró beruházásra szerződtették le. Első pillantásra ez nem is tűnik soknak, és ehhez még hozzá kell fűznünk azt is, hogy a közvállalatok gyorsított átszervezését és magánosítását el se kezdték.

A Privatizációs Ügynökség adatai arról tanúskodnak, hogy 2005 és 2007 között 1040 társadalmi vállalatot magánosítottak, s ennek köszönhetően 1 287 000 000 euró bevételt valósítottak meg. Ugyanebben az időszakban hat bank is elkelt, amelyért 795,7 millió eurót inkasszáltak és a szerződésbe foglalt beruházás a bankok esetében 454,9 millió euró volt.

A Privatizációs Ügynökség arról számolt be, hogy miután a múlt év végén a magánosításról szóló törvényt megváltoztatták, így a határidő kitolásának köszönhetően lehetővé vált, hogy az idén az év végéig magánosítsák a fennmaradt 800 társadalmi vállalatot. Ez nem lesz kis feladat, különösen ha ilyen ütemben haladnak a privatizációval, ahogy azt az év első felében tették.

Az adatok arról tanúskodnak, hogy a magánosítási folyamat nem éppen zökkenőmentes, hiszen a cégek közül többnél a késeltetett magánosítás miatt csődeljárást vezettek be, s emiatt meghiúsult a privatizáció. De voltak olyan esetek is, hogy magánosították a céget ugyan, de később felmerült gondok miatt kénytelenek voltak az adásvételi szerződést megsemmisíteni. Meglehetősen sok bírálat érte emiatt a Privatizációs Ügynökséget, viszont a szakemberek azzal védekeztek, hogy ez bármilyen folyamat során előfordul és egyébként se öltött nagy méreteket, hiszen a sikertelen próbálkozások száma mintegy 5 százalékosra tehető. Az viszont már nagyobb gond, hogy a közvállalatok esetében tervezett szerkezetváltás, felújítás és privatizáció terén szinte semmi sem történt, noha ebben az esetben is azzal védekeznek az illetékesek, hogy miután megszületett az ingyenes részvények odaítéléséről szóló törvény, a közvállalatok magánosítási folyamata stagnálni kezdett.