2025. április 30., szerda

Szerbia történetének egyik legnagyobb rablása?

Nyilatkozatháború a Vajdasági Fejlesztési Bank körül – Ivica Dačić vizsgálatot kezdeményez a pénzintézetben
A Vajdasági Fejlesztési Bank újvidéki épülete (Fotó: Ótos András) Valóságos nyilatkozatháborúvá fajult a Vajdasági Fejlesztési Bank (VFB) feltőkésítése miatti vita a köztársasági és a tartományi kormány között. Ivica Dačić kormányfő, aki egyúttal a belügyminiszter is csütörtökön kijelentette, hogy vizsgálatot kezdeményez a Vajdasági Fejlesztési Bankban. A pénzintézetben szavai szerint „Szerbia történetének egyik legnagyobb rablását hajtották végre”! A vádra a tartományi kormány részéről a gazdasági titkár, Miroslav Vasin válaszolt, aki felszólította a magas rangú köztársasági tisztségviselőket, hogy hagyjanak fel azzal a híreszteléssel, hogy a a VFB-ben bűntényt követtek volna el, amit ki kell vizsgálni.

Eddig leginkább Mlađan Dinkićtől, a gazdasági és pénzügyminisztertől hallhattuk a tönkrement Metals Bankból kialakított pénzintézet – 15 milliárd dinár, azaz csaknem 150 millió euró értékű – feltőkésítése miatti kritikát. Hétfőn Újvidéken Dinkić arról beszélt, hogy politikailag megérti ugyan a tartományi kormány feltőkésítésről szóló döntését, de közgazdaságilag elfogadhatatlannak tartja, ugyanis a jelenlegi gazdasági helyzetben senki sem képes, még az Egyesült Államok sem, 30 éves hosszú lejáratú kötvényeket értékesíteni a pénzpiacon, így Vajdaság sem, éppen ezért olyan ez a döntés, mintha üres papírokat raktak volna be a bankba forgatható pénz helyett. Dinkić hétfőn tehát még csak közgazdasági szemszögből támadta a döntést, csütörtökön Dačić már a büntetőjogi felelősség gondolatát is fölvetette, s ezzel új, előrehaladottabb szakaszába lépett a Vajdasági Fejlesztési Bank körüli nyilatkozatháború, az üresnek tűnő szócsatákból komoly politikai harc kezd kialakulni a tartományi és a köztársasági kormány, valamint a választásokat elbukó, átalakítás előtt álló Demokrata Párt és a kormánypártok között húzódó frontvonalon.

– Amit én tudok, az az, hogy a VFB-ben hatalmas összegek tűntek el, és hogy ez a rablás semmivel sem kisebb annál, mint amit az Agrobankban tettek. Értesüléseim szerint a bank kintlevőségeinek mintegy 75 százaléka behajthatatlan. Ennek a lopásnak az árát mindannyian fizetni vagyunk kénytelenek a feltőkésítésen keresztül, amit a tartományi kormány szorgalmaz, annak ellenére, hogy mi itt Belgrádban mindannyian ellenezzük azt – nyilatkozta a kormányfő az Informernek. – Attól félek, hogy egyesek a bűnnyomokat szeretnék eltüntetni – tette hozzá, majd arról beszélt, hogy az az érzése, mintha egyesek a politikai hatalmasságokat mentegetnék, s „ezt Szerbiában többé nem lehet megtenni”. Dačić szerint a Különleges Ügyészség ebben az ügyben több, mint furcsán viselkedik, s az elkövetkező napokban ő maga fog közbenjárni, hogy minél előbb kiderüljön az igazság.

Az igazságért küzdő Dačić nyilatkozatában is ott sejthetjük a politikai célzattal megfogalmazódó finom csúsztatást, hiszen belügyminiszterként, Dačićnak kellene a legjobban tudnia, hogy a Vajdasági Fejlesztési Bank behajthatatlan kintlevőségeit még a Metals Bank „termelte ki.” Akkor is ő volt a belügyminiszter, amikor 2011 áprilisában letartóztatták a Metals Bank több tisztségviselőjét azzal a váddal, hogy több mint 10 millió euróval károsították meg a pénzintézetet.

Már emiatt is fölvetődhet a kérdés bennünk, hogy – kimondatlanul – mi lehet a hátterében ennek a Vajdasági Fejlesztési Bank körül kialakult nyilatkozatháborúnak: a tartomány mozgásterének további csökkentése, vagy annak a szándéka, hogy lejárassák Bojan Pajtićot, aki hamarosan Dragan Đilas mögött a Demokrata Párt meghatározó politikusává válhat? A szálak akár a kiéleződő Mišković–Vučić párharcig is elhúzódhatnak, de simán arra is gondolhatunk, hogy a kormányon belüli rivalizálás lehet a háttérben, Dačićnak ugyanis aligha lehet kényelmes helyzet, hogy a korrupcióellenes harc újdonsült vezéregyéniségeként Aleksandar Vučić arathatja le azokat a babérokat, amiket korábban belügyminiszterként ő arathatott le. Ezeken a kérdéseken elmélázhatunk ugyan, de választ ne várjuk rájuk a Vajdasági Fejlesztési Bank feltőkésítése kapcsán elhangzó politikusi nyilatkozatokból. Azok a bank pénzügyi helyzetével foglalkoznak, s azzal, hogy történt-e a visszaélés vagy sem.

Miroslav Vasin gazdasági titkár csütörtöki reagálásában arról beszélt, hogy a VFB számlájára elhangzó gyanúsítgatások nyomásgyakorlást jelentenek, és leginkább a Vajdasági Fejlesztési Banknak ártanak.

– Amikor az emberek ilyen kijelentéseket hallanak, akkor felébred bennük a félelem és gyanú a bank iránt, amihez korábban nagy bizalommal viszonyultak – emelte ki Vasin, aki felszólította azokat, akik nyilatkozatot adnak a visszaélésekkel kapcsolatban, hogy tegyék világossá, melyik bankról beszélnek, a Metals Bankról, amely kapcsán valóban fennáll a gyanúja a visszaélések elkövetésének, vagy a Vajdasági Fejlesztési Bankról, ami ezután alakult ki a Metals Bankból a tartomány kormány többségi tulajdonjogával.

Zoran Radoman pénzügyi titkár számlát nyitott a bankban (Fotó:vojvodina.gov.rs)

A tartományi kormány tagjai részéről nemcsak a gazdasági titkár szállt be a VFB körüli nyilatkozatháborúba. Mlađan Dinkić pénzügyminiszter hétfői fölvetéseire Zoran Radoman tartományi pénzügyi titkár reagált, aki szerint Dinkić téved, a VFB részvényeinek értéke ugyanis már harmadik napja folyamatosan növekszik: azóta, amióta a tartományi kormány meghozta a feltőkésítésről szóló döntését. Érvelése látványos alátámasztására, a sajtó képviselői kíséretében, Zoran Radoman csütörtökön számlát nyitott a Vajdasági Fejlesztési Bankban, ezzel nyomatékosítva az álláspontját, hogy egy megbízható pénzintézetről van szó.

Magyar ember Magyar Szót érdemel