2024. július 16., kedd

Politikamentes közvállalatokat

Holnap egyórás figyelmeztető sztrájkot tartanak a vajdasági kommunális vállalatok szakszervezetei
Egyórás figyelmeztető sztrájkot jelentett be holnapra az Önálló Szakszervezet közvállalatok dolgozóit tömörítő tartományi ágazati szakszervezete a közvagyonról, valamint a közvállalatok és a magántőke tőke partnerségéről és koncessziójáról szóló törvény legújabb módosítása miatt. Mint a tegnapi sajtótájékoztatón Milorad Koptur, az ágazat tartományi szakszervezetének elnöke elmondta, ezután lényegi változások állhatnak be a közvállalatok tevékenységében, és azért szállnak síkra, hogy a magántőke ne rúghasson labdába a közvagyon területén, mert ez legkevésbé sem szolgálná a foglalkoztatottak és a lakosság érdekeit.

– A törvény értelmében ezután a helyi önkormányzatok a közvagyon bizonyos részének irányítását és a közmunkák elvégzését magántulajdonban levő vállalatokra bízhatják. A szakszervezet azt követeli, hogy az elkövetkező öt évben ez ne történhessen meg, a közvagyonhoz a privát tőke ne férkőzhessen közel. Az ötéves átszervezési időszak elegendő lehetne a politikamentesítéséhez, ugyanis a túl sok foglalkoztatott, az alacsony hatékonyság és nem utolsósorban az, hogy a pártirányítású vállalatok nem tartoznak elszámolással, oda vezetett, ahol ma tartanak. A szakszervezet szerint a megoldás abban rejlik, hogy a vállalatokat nem politikai funkciók betöltésére kell használni, hanem szakemberek irányítása alá helyezni – mondta Koptur. Gond az is, tette hozzá, hogy jelenleg Szerbiában nincs egyetlen olyan magánvállalat sem, amely képes lenne felvállalni a közvállalatok munkáját, és a törvényes előírások nem szólnak a minimális standardokról sem, amelyeket a privát cégeknek teljesíteniük kellene.
A szakszervezet követelését a helyi önkormányzatok felé továbbítja, december 7-étől számítva harminc napos válaszadási időszakot hagynak. A követelések megtagadása esetében erélyesebb tiltakozást helyeznek kilátásba.
Zoran Radosavljević, az újvidéki közvállaltokat tömörítő ágazati szakszervezetnek az elnöke hozzátette, a tartományi székvárosban tevékenykedő mintegy 6000 közvállalati foglakoztatott közül 4000-en a szakszervezet tagjai, akik tiltakoznak az efféle privatizálás miatt, mert nem szeretnének a kilencvenes években magánosított nagyvállalatok sorsára jutni, továbbá azt követelik, az igazgatókat szakképzettség szerint és nem pártalapon nevezzék ki. A magántőke bevonulása a közvállaltokba a lakosság számára jelentené a legnagyobb terheket, mert egyértelmű, hogy mi a cél. A minél nagyobb anyagi haszon megvalósítása, mondta Radosavljević.