2024. december 28., szombat

A dinár már a múlté?

Február elsejétől már csak euróval lehet fizetni Koszovó területén

A Koszovói Központi Bank szerdán este közzétett rendelete szerint február 1-jétől Koszovó területén kizárólag euróban lehet készpénzforgalmat lebonyolítani, így fizetni is. A szerbiai politikusok és a politikai szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ez a döntés jelentősen megnehezíti majd mindenekelőtt a koszovói szerb lakosság életét, ugyanis többen nem kaphatják majd kézhez a havi járandóságukat. A szerbiai államvezetés arra kéri az európai intézmények képviselőit, reagáljanak, ugyanis Koszovó ezzel teljes mértékben ellehetetleníti a Belgrád–Pristina-párbeszéd folytatását.

A Koszovói Központi Bank (KKB) a rendeletet Koszovó Alkotmányával, illetve a központi bankról szóló törvénnyel összhangban hozta meg – áll a rendelet indoklásában.

Mint arra a Szabad Európa Rádió rámutat, Koszovó területén a szerbek lakta területeken a dinárt is alkalmazták fizetőeszközként. Dinárban kapták a fizetésüket azok, akik a szerbiai intézményekben voltak alkalmazásban, illetve a szerbiai rendszernek megfelelően kapták meg a nyugdíjat, a gyermekpótlékot és a szociális támogatást is. A szerb közösségekben a boltokban dinárral fizettek, és a szerb községek területén az árak is dinárban voltak feltüntetve. A dinár a Szerbiai Postaforgalmi Közvállalaton keresztül volt forgalomban, ugyanis a posta a mai napig működik a szerb közösségekben, ahogy a Koszovó területén működő Poštanska štedionica Bank, valamint az NLB Komercijalna banka, ahol mindeddig dinárszámlája volt a lakosságnak. Az NLB Bank, az Euronews információi szerint azonban február 1-jétől beszünteti koszovói működését, kuršumlijai vagy más dél-szerbiai fiókintézetére ruházza át a jelenlegi számlákat.

– Valutaváltás Koszovó Köztársaságban csak a Koszovói Központi Bank által engedélyezett, és ezt a szolgáltatást kínáló intézményeken keresztül lehetséges – áll a rendeletben. Eddig csak az NLB Komercijalna banka rendelkezett ilyen engedéllyel – közölte az Euronews.

A Koszovói Központi Bank rendelete értelmében minden pénznemet, ami nem euró, csupán megtakarításként lehet majd használni, otthon vagy bankszámlán, és a nemzetközi kifizetések devizában bonyolíthatók le.

EZ LEHET A PÁRBESZÉD VÉGE?

Aleksandar Vučić államfő a davosi Világgazdasági Fórumon kihasználta az alkalmat és tárgyalásokat folytatott Európa számos országa titkosszolgálatának vezetőivel, illetve Miroslav Lajčákkal is. Mint arról az államfő a szerb médiának beszámolt, figyelmeztette és arra kérte őket, hogy segítsenek megállítani Kurtit abban, hogy leállítsa a Belgrád–Pristina-párbeszédet, ugyanis véleménye szerint a dinárforgalom leállításával Kurtinak éppen ez a célja. A fizetések és nyugdíjak kifizetésének nehézségei a szerb nép távozását jelentené Koszovó területéről. Mint hozzátette, ez senkinek, Európának sem lenne jó.

Miroslav Lajčák, az Európai Unió Belgrád–Pristina-párbeszédért felelős különmegbízottja szerdán kiemelte, az eset kapcsán a dinár alkalmazása ügyében már tárgyalásokat folytatott Besnik Bismilivel, Koszovó kormányfőhelyettesével. Reményét fejezte ki, hogy ez a rendelet nem vált ki veszélyes helyzetet, és sikerül olyan megoldást találni, aminek nem lesznek negatív következményei. Mint mondta, a történésekről értesítette Brüsszelt.

KÉRDÉSES A SZERB LAKOSSÁG MEGÉLHETÉSE

Predrag Marković, a Jelenkortörténeti Intézet igazgatója a Tanjugnak adott nyilatkozatában arra mutatott rá, hogy a Koszovói Központi Bank rendelete egy azon döntéseknek, amelyeknek célja a szerb lakosság életének megkeserítése.

– Albin Kurti adminisztrációja minden tekintetben meg akarja keseríteni a szerbek életét: a nagy lépésektől, mint például a szerb közösségek elleni rendőri támadások, az ehhez hasonló apró lépésekig, amelyek közül néhány borzasztó, mint például a gyógyszerforgalom betiltása – mondta Marković, majd rámutatott arra, hogy Szerbiának mindenkivel meg kell értetnie azt, hogy ez a rendelet az alapvető emberi jogok megsértésére irányul.

Milovan Drecun, a köztársasági képviselőház Koszovóval megbízott bizottságának elnöke ugyanakkor arra mutatott rá, hogy a dinárforgalom betiltása veszélybe sodorta a szerb lakosság Koszovóban maradását. A Tanjug hírügynökségnek elmondta, hogy Belgrád a Koszovó és Metóhia Irodán keresztül évente több mint 100 euró értékben támogatja a szerb lakosságot Koszovó területén.

– Ha valaki meg akarja állítani ezt a pénzáramlást és ellehetetlenítené, hogy Szerbia az élet minden területén segítse a szerb népet: nyugdíjak, fizetések, szociális juttatások kifizetése, a gazdaság, az oktatás, az egészségügy erősítése terén, vagyis a koszovói szerbek teljes társadalmi életének belgrádi finanszírozását, akkor ez egyértelmű szándékról üzen: lehetetlenné tenni, hogy a szerbek emberséges életet éljenek Koszovó és Metohiában – mondta a politikus.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)