2024. december 22., vasárnap

Mit mutat a vállalkozói barométer?

A dinamikusan fejlődő cégek költségeit leginkább a bérek növelik

A szerbiai vállalkozók 47 százaléka szerint tavaly kedvezőtlenek voltak a hazai gazdálkodási feltételek. Egy évvel korábban még csak 39 százalék nyilatkozott ilyen értelemben – derült ki az ellenőrzési és tanácsadói szolgáltatásokat végző EY Srbija cég legújabb felméréséből, melyet a Gazdasági Minisztérium támogatásával végeztek. Több mint 100 gyorsan fejlődő vállalkozás vezetőinek véleményét kérték ki, és az összegező, EY vállalkozói barométer 2023 elnevezésű tanulmányt most mutatták be Belgrádban.

A megkérdezetteknek csak a 27 százaléka volt elégedett az ügyviteli feltételekkel. 90 százalék mondta azt, hogy tevékenységükre legfőképpen a geopolitikai bizonytalanságok voltak hatással. Költségeiket a válaszadók 82 százaléka szerint mindenekelőtt a foglalkoztatottak fizetése emelte, 52 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy tavaly az infláció volt a legjelentősebb költségnövelő tényező. A pénzhígulás a megkérdezettek 60 százaléka szerint a legnagyobb kihívások közé tartozik a vállalkozói szférában. A cégtulajdonosok 75 százaléka mondta azt, hogy főleg a növekvő ügyviteli költségek adnak okot az óvatosságra vagy a borúlátásra, 50 százalék szerint viszont inkább a tisztességtelen konkurenciától kell tartani, vagyis azoktól a versenytársaktól, akiket az állam kivételezett helyzetbe hozott.

A felmérésből kiviláglott, a vállalkozók zöme, pontosabban 70 százaléka a cég fejlesztését saját eszközeiből finanszírozza, 45 százalékuk 5–15 százalékos bevételnövekedésre számít, 54 százalékuk tervez befektetni a termelési folyamat automatizálásába. A nyilatkozók 83 százaléka szerint Szerbiában a jobb életkörülmények megteremtésének fontos feltétele a jövő elvárásainak megfelelő oktatás, a korrupció visszaszorítása és a tisztességesebb igazságszolgáltatás.
Szerbiában a mikro-, kis- és középvállalkozások több mint 410.000 embert alkalmaznak; ezeknél vállal munkát az összes hazai foglalkoztatott több mint 17 százaléka.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele