2025. január 21., kedd

Ingazodik a tojás ára

Manipuláció vagy a kereslet-kínálat törvénye?

Aleksandar Nikolić, a Szerbiai Baromfitenyésztők Egyesületének tagja Szerbiai RTV reggeli műsorában elmondta, hogy a tojás árának csökkenése folyamatos, és ez kizárólag a kereslet-kínálat törvényének a következménye. Sanja Čelebićanin egyesületi tag hozzátette, hogy az étkezési tojást nem importolják, de az export sem túl jelentős, hiszen csak a CEFTA-országokba (Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás) exportálják.
– Az évnek ebben az időszakában, amikor nagyon közel van a húsvét a május elsejei ünnepekhez, várható volt, hogy az emberek nyaralnak, külföldre utaznak, és ez kihat a tojásfogyasztásra is. Ha az előző időszakot is figyelembe vesszük, akkor elmondható, hogy már az új év környékén azt lehetett látni, hogy a hipertermelés nagyobb a fogyasztáshoz képest, és az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkentek az árak – magyarázta Aleksandar Nikolić. Szerinte ez a kereslet-kínálat törvényének a kérdése.
– Az emberek azt hiszik, hogy ezt lehet manipulálni, de ez csak a kereslet-kínálat törvénye. Ha többlet van, akkor logikus, hogy csökkenni fognak az árak. A tojás specifikus, az eltarthatósági idő körülbelül 28 nap – tette hozzá Nikolić.
Sanja Čelebićani kiemelte, hogy Szerbia önellátó a baromfitenyésztésben, és termelői többletet realizál, amit más piacokon is el tud adni.
– A kelleténél lényegesen többet termelünk. Az étkezési tojást nem importoljuk, de a tojásexport sem túl jelentős. Csak a CEFTA-országokba exportálunk. Változások várnak ránk a harmonizációt és az európai uniós piacra lépés lehetőségét illetően. Célunk, hogy jóváhagyást kapjunk az Európai Unió piacára, mert így versenyképesebbek leszünk – fogalmazott Sanja Čelebićanin.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay