2024. november 22., péntek

Néhol százszázalékos a jégkár

Hétfőn kora este a jégveréssel, néhol kiadós esővel és orkánerejű széllel kísért zivatar helyenként száz százalékban elverte a termést. Csak a viharzóna szélein újulhatnak meg valamelyest a haszonnövények – foglalta össze a történteket tegnap Jovan Sušić, a šabaci mezőgazdasági szakszolgálat munkatársa a Tanjugnak.

Mint lapunk is hírül adta, Dél-Bácskában jelentős mezőgazdasági károk keletkeztek, a zivatar főleg Palánka, Petrőc és Temerin község határát, részben Belcsényt érintette. Egyes területeken a mogyoró nagyságú jég vastagon beborította a szántóföldi ültetvényeket, kerteket. A Magyar Szó temerini munkatársának jelentése szerint a búzából és az árpából kiverte a jég a szemeket, az ottani gazdák első becslése úgy szólt, hogy 30 százalékos a kár. A viharzóna az útjába eső földeken tetemes kárt okozott, megdőlt a búza, árpa, a jég leverte a szója levelét, megtépázta a repcét, letarolta a kukoricát, az orkán erejű szél fákat tört ki, épületeket rongált meg, de ennél is nagyobb lenne a baj, ha működésbe nem lépett volna a jégvédelmi rendszer. A Fruška gora radarközpontból 182 jégvédelmi rakétát lőttek ki a legveszélyeztetettebb határrészekre. Gložan és Petrőc határában egyes parcellákon teljesen megsemmisültek az ültetvények. Az első becslések szerint Petrőcön 2820 hektáron, vagyis a megművelhető területek 53 százalékán keletkezett kár, Gložanban pedig 2870 hektáron, a település földjeinek szinte a 100 százalékán. Ezekben a helységekben több mint 50 épület is megrongálódott. Akárcsak a tavaly nyári szupercellás zivatarban, ezúttal is Palánkán jegyezték a legsúlyosabb károkat; 4-5 ezer hektáron ment tönkre a vetés, emellett lakóépületek, iskolák, óvodák rongálódtak meg, a könyvtár tetőszerkezete is nagyjavításra szorul. Temerin község területén az első becslések szerint hozzávetőlegesen 2-3 ezer hektár mezőgazdasági terület szenvedett kárt, különösen a kukorica- és a szójaültetvények a Temerin és Bácsföldvár, valamint a Temerin és Szőreg közötti részeken. A tartományi kormányfő a károk részletes felmérésére kérte az érintett községek képviselőit, és azt ígérte, lehetőségükhöz mérten segítenek az önkormányzatoknak.

Sušić agronómus szerint van esély arra, hogy egyes haszonnövények kiheverjék a jégverést, a szója például, ha fejlődésének korai szakaszában érte a zivatar, akár 100 százalékban is helyreállhat, ugyanez vonatkozik a kukoricára is, a búzatáblákban azonban röviddel az aratás kezdete előtt hatalmas kár keletkezett. 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Jégverés utáni szomorú látvány a palánkai határban (A tartományi kormány felvétele)