2024. július 23., kedd

Ha kapnék egy házat...

Otthonteremtés állami segítséggel – Péterrévén már 84 lakatlan házat vásárolt meg az állam

Mintegy 200.000 üresen álló falusi házat számláltak össze az országban, közülük 50.000-nek ismeretlen a tulajdonosa – derült ki a vidékfejlesztési kérdésekkel foglalkozó akadémiai bizottság adataiból. A falvakról való gondoskodással megbízott minisztérium már negyedik éve ezeknek az elhagyatott épületeknek a benépesítésével foglalkozik úgy, hogy vissza nem térítendő támogatást juttat a falusi életet vállaló fiataloknak. A tárca illetékesei azt tűzték ki célul, hogy felfiatalítják a falvakat, feltöltik a kis településeket munkaképes lakossággal, mert különben – különösen a határ menti és a hegyvidéki területeken – pusztulásra lennének ítélve.

A program kezdete óta 3015 házba költöztek be az új lakók, mintegy 13.000 ember talált bennük otthonra. A Vidékfejlesztési Minisztériumban a B92 munkatársának elmondták, továbbra is nagy az érdeklődés, naponta 10-15 újabb jelentkezőt vesznek nyilvántartásba, az idei pályázat januárban jelent meg, és november 1-jén zárul. A vajdasági házak felől különösen sokan tudakozódnak. Az önkormányzatok közül az állam eddig Zombor város területén vásárolta meg a legtöbb régi házat, 181-et. Utána Palánka következik 164 házzal, majd Hódság (133), Óbecse (124) és Magyarcsernye (122). Az ország déli részén Pirot emelkedik ki 37 megvásárolt házzal, valamint Dimitrovgrad 28-cal. A falvak közül északon Péterréve (84), délen Željuša (14) van az élen.

A maximális összeg, amit az állam nyújtani tud, kb. 10.000 euró, vagyis 1,2 millió dinár, de vannak, akik ennél jóval olcsóbb házat is szívesen elfogadnak: az eddig megvásárolt legolcsóbb lakóépület 399.000 dinárba került, ez a 64 négyzetméteres ház 7 ár területű telken fekszik Torák faluban, Bégaszentgyörgy községben. Az állam akkor vásárolja meg a házat, ha az biztonságosan lakható, rendelkezik megfelelő infrastruktúrával (víz, villany, legalább emésztőgödör), olyan lakott településen van, ahol legalább egy közintézmény van (egészségház, posta, iskola...), illetve a szomszédos településen található ilyen intézmény.

„A családok többnyire jól feltalálták magukat az új környezetben, sokan saját vállalkozásba kezdtek, konyhakertészettel, gyümölcstermesztéssel vagy állattenyésztéssel foglalkoznak. Az új háztulajdonosok átlagéletkora nem éri el a 30 évet, harmadik városból költözött falura, közöttük szép számban vannak magasan szakképzett fiatalok, akik nem szeretnének tovább közös háztartásban élni a szülőkkel, az albérletet nem tudják megfizetni, az új lakás pedig elérhetetlen a számukra. A házvásárlási program addig folytatódik, amíg lesz érdeklődő, annyi pénzt fordítunk rá, amennyit a jelentkezők száma megkíván” – nyugtatta meg Milan Krkobabić vidékfejlesztési miniszter azokat, akik szeretnének állami költségen fedélhez jutni, de még nem jelentkeztek. Az alapfeltételek: az igénylő nagykorú, de 45 éven aluli szerbiai állampolgár legyen, jelentkezhetnek egyedülálló személyek, gyermeküket egyedül nevelő szülők, házaspárok és élettársak, akik nem rendelkeznek ingatlannal (kivéve a mezőgazdasági területet), és az utóbbi öt évben nem adtak el ingatlant.

Házhoz jutni néhány lépésben

A jelentkezőnek magának kell megtalálnia a számára megfelelő lakóingatlant, és ha felvette a kapcsolatot az eladóval, a kitöltött jelentkezési ívvel ahhoz a helyi önkormányzathoz fordul, amelynek területén a ház áll. Az önkormányzat kiküldi szakmunkatársát a terepre, hogy felbecsülje a ház értékét, amely nem lehet nagyobb 1.200.000 dinárnál. A felhatalmazott szakértő aláírásával bizonyítja, hogy a pályázó eleget tesz a kiírás feltételeinek, majd a teljes dokumentációt eljuttatják a minisztériumhoz, amely jóváhagyja a pénz átutalását, végül pedig a szerződés aláírása következik közjegyzőnél. Az érdeklődők minden részletről tájékozódhatnak a Vidékfejlesztési Minisztérium honlapján: www.mbs.gov.rs/konkursi


 

Nyitókép: Dávid Csilla illusztrációja