2025. január 22., szerda

Segítség egyedi termékek készítőinek

A tartomány támogatja a régi mesterségeket űző kisiparosokat

A Tartományi Gazdasági és Idegenforgalmi Titkárság évek óta támogatja a hagyományos mesterségeket űző kisiparosokat, akik az idén is pályázhattak felszerelések és nyersanyagok beszerzésére. Hagyományos mesterségnek elsősorban a kézi munkát nevezik, illetve olyan egyedi termékek kidolgozását, amelyeknek a teljes gyártási folyamatát a kisvállalkozó végzi el.

Újvidéken tegnap a Vajdasági Gazdasági Kamarában Nenad Ivanišević tartományi gazdasági és idegenforgalmi titkár nyújtotta át a támogatási szerződéseket a kisiparosoknak. A pályázat keretösszege 3 millió dinár.

– A hagyományos mesterséget űző kisiparosok fontosak nemcsak a hagyomány megőrzése, hanem az idegenforgalom fejlesztése terén is. Számos rendezvényen találkozhatunk velük. A gazdaság, a régi mesterségek és az idegenforgalom elválaszthatatlanok egymástól. A turisták szívesen vásárolnak egyedi termékeket. A pályázat célja a régi mesterségek és művészi tevékenységek serkentése, valamint a vállalkozások fejlesztése Vajdaság területén. Örömmel tölt el, hogy egyre többen érdeklődnek a régi mesterségek iránt. Fontos küzdenünk a hagyományaink megmaradása érdekében. A tartományi titkárság jövőre magasabb keretösszeggel támogatja a hagyományos mesterségeket űző kisiparosokat – fejtette ki Ivanišević.

A zentai Sólya Bálint is sikeresen pályázott a tartományi titkárság kiírására.

Sólya Bálint (Fotó: Dávid Csilla)

Sólya Bálint (Fotó: Dávid Csilla)

– Két éve foglalkozom fazekassággal, kerámia- és dísztárgyakat készítek. Sokat jelent a tartományi titkárság támogatása, általa új eszközt tudok megvásárolni, egy úgynevezett lapnyújtót. Ezzel új technikát sajátíthatok el, mindenképpen megkönnyíti és felgyorsítja a munkámat. Ezenkívül diákoknak is tartok foglalkozásokat, így velük is új technikákat tudok megismertetni. Zentán találkoztam először a szakmával, és rögtön beleszerettem, úgy érezem megtaláltam azt, amivel foglalkozni kívánok – fogalmazott Sólya Bálint.

A szabadkai Dijana Kopunović Torma férjével az Umetnik DABAR vállalkozóműhely tulajdonosai, amely fafeldolgozással foglalkozik. 

Dijana Kopunović Torma (Fotó: Dávid Csilla)

Dijana Kopunović Torma (Fotó: Dávid Csilla)

– Fából különféle dekoratív tárgyakat készítünk, ikonokat, képeket, bútorokat, az utóbbi időben játszótéri eszközöket, mint például libikókákat, hintákat, házikókat. Ehhez megfelelő tanúsítvánnyal is rendelkezünk. A célunk a hagyományos fafeldolgozási és megmunkálási folyamatok megőrzése. Ahhoz, hogy egy társadalom fejlődhessen, művelnie kell a hagyományt. Örömmel tölt el, hogy a tartományi titkárság felismerte a régi mesterségek jelentőségét. A saját kezűleg gyártott termékek eredetiek, ha a kézimunka megszűnne, a társadalom veszítene az értékéből.

Jelenleg könnyebb azoknak, akik géppel dolgoznak, de ők tömegtermékeket állítanak elő. A kisiparosok viszont azon munkálkodnak, hogy egyedi és minőségi termékeket gyártsanak. Hogy ezt társadalmunkban mennyire értékelik az más kérdés. Fontos lenne népszerűsíteni a kisiparosok termékeit, hogy minél több emberhez eljussanak – fejtette ki Dijana Kopunović Torma.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tizennégy kisiparos részesült támogatásban (Fotó: Dávid Csilla)