Az M+S típusú gumik használatáért 60 eurós büntetést szabhatnak ki Németországban, de baleset esetén akár 120 euróval is sújthatják azokat a vezetőket, akik nem cserélték le a nemrégiben betiltott gumiabroncsokat a járművükön – írja a Blic biznis. A portál kiemeli: Szerbiában igencsak népszerűek az említett téli gumik, és állapotukat tekintve is sokkal rosszabb a helyzet a térségünkben, mint az Európai Unió tagállamaiban.
Németországban ugyanis október elsejétől új rendelkezésekkel szabályozták a gumihasználatot a közlekedésben. Érvényesítették azt a tilalmat is, amely szerint a M+S (Mud + Snow, fordításban sár és hó) típusú gumikkal közlekedő járművek tulajdonosai büntethetőek a nem megfelelő minőségű gumihasználatért. Az említett típust ugyanis a továbbiakban nem sorolják a téli gumikhoz, sőt: az ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) autóipari szövetség egyáltalán nem javasolja a használatukat.
A nyugat-európai országban tehát már most is csak azok a járművek közlekednek törvényesen, amelyek a három hegycsúcsot és hópihét ábrázoló jelzéssel ellátott gumikon futnak. Az Alpok szimbólumaként emlegetett jelzés egyébként már 2018-ban rákerült a gumikra, ekkor cserélte fel a korábban alkalmazott M+S jelzést. Akinek tehát még ilyen jelzésű gumija akad a járművön, az kénytelen lecseréltetni. Ellenkező esetben legkevesebb 60 eurós büntetést kaphat Németországban, de szerencsétlenség esetén a 120 eurót is elérheti a szabálysértésért kirótt büntetés. Kérdéses azonban, hogy balesetnél a biztosítók megtérítik-e a kárt, ha a járművön nem az új rendelkezések szerint meghatározott gumitípus volt: nem hivatalos információk szerint lehetséges, hogy a biztosítók is feltételként határozzák meg az Alpok jelzéssel ellátott gumik használatát, és ellenkező esetben csak részlegesen térítik meg a károkat – hangsúlyozzák az ADAC szakemberei.
A német döntést megalapozottnak tartja Željko Marušić, a Zágrábi Egyetem Közlekedéstudományi Karának professzora is. Horvátországban ugyanis éppoly népszerűek az M+S típusú gumik, mint térségünkben. A közlekedési mérnök viszont évek óta hangsúlyozza, hogy az említett gumitípus minőségét illetően nem sorolható a téli gumik közé, sokkal inkább kategorizálható téli-nyári gumiként. A horvát RTL televízió vendégeként kiemelte, hogy régóta szorgalmazza az M+S gumik mellőzését Horvátországban. A német rendelkezések érvényesítéséig azonban senki sem figyelt fel intelmeire – mondta. Hozzátette: „mindenkinek tudnia kell, hogy a közlekedésben elegendő csak egyszer ráfutni csúszós talajra nem megfelelő gumikkal, ez legtöbbször halálos kimenetelű balesettel végződik”. A gumik állapotát illetően pedig hangsúlyozta: sokkal rosszabb a helyzet a térségünkben, mint a legtöbb uniós országban.