A behozatallal foglalkozók nemzetközi találkozóját tartják Kína legnagyobb ipari városában. Sanghajban hetedszer szervezték meg a kiállítást: az idén több mint 120 ország képviselteti magát a rendezvényen. A kiállítók száma meghaladja a 3500 ezret, de több mint 40 szervezet is bemutatkozik a világszintű találkozón. Szerbiát húsz cég képviseli a vásáron, elsősorban borászatok, élelmiszeripari cégek és szállítóvállalatok. A vásárra Miloš Vučević kormányfő is elutazott. A rendezvénnyel kapcsolatban elmondta: a találkozó egyedülálló lehetőséget nyújt azoknak a vállalatoknak, amelyek fejlődni kívánnak.
A kormányfő sajtónyilatkozatában kiemelte, hogy évekkel ezelőtt Hszi Csin-ping kínai elnök kezdeményezte a nemzetközi találkozót, amelynek mára egyértelmű üzenete van: egyenlő esélyeket hirdet az üzletelésben és azonos lehetőségeket biztosít a fejlődésre. Sanghaj a különböző nemzetek, emberek és cégek barátkozásának helye, ahol a megértés uralkodik – mondta Vučević.
Felszólalásában hangsúlyozta: országunkban a cégeket nem a nagyságuk szerint sorakoztatják, hanem elsősorban buzdítják azokat, akiknek van jövőképük. A kormányfő kiemelte: Szerbia Kína legnagyobb barátja Európában, de ugyanakkor kitűnő matematikusok, mérnökök és más szaktekintélyek országa is. Szabadelvű állam, amely „barátságos politikát folytat Kelettel, Nyugattal, Északkal és Déllel is” – nyomatékosította a kormányfő, majd hozzátette: a szerb szívekben megtisztelt helyet foglaltak el a kínaiak. Reméli, hogy Kína is részt vesz az Expo 2027 rendezvényen, amelyet három év múlva Belgrádban szerveznek meg – mondta a szerb kormányfő.
Kínai kollégája, Li Csiang köszöntőbeszédében kitért a rendezvény céljára is: a találkozó idején is kutatják a külföldi kereskedelmek irányelveit és a befektetésekkel kapcsolatos egyezmények lehetőségeit. „A nemzetközi kapcsolatok előnyei mellett állunk ki, és ezek révén kívánjuk kiszélesíteni a piaci lehetőségeket, hisz így tudunk fejlődni” – tért ki a piaci források megerősítésére irányuló törekvés erejére a kínai kormányfő. Hozzátette: a jelenlegi geopolitikai helyzetben az országok kénytelenek együttműködni a fejlődés érdekében. „Peking kinyitotta kapuit, és továbbra is a nyílt szemlélet mellett marad: a világ államainak egységesítésében látja a jövőt” – mondta Li Csiang a rendezvény megnyitóján.
KI KELL HASZNÁLNI A SZABADKERESKEDELEM ELŐNYEIT!
A vásárra 100 országból 150 ezer üzletkötőt várnak: a szerbiai cégek bemutatkozását a Szerbiai Gazdasági Kamara és a Szerbiai Fejlesztési Ügynökség szervezte meg. A nemzeti kiállítóteret a Kínával nemrégiben megkötött szabadkereskedelmi megállapodás lehetőségeire alapozva alakították ki, ennek előnyeit kívánják kihasználni a bemutatkozó szerb cégek is – tudósít a helyszínről a Tanjug. A hírügynökségnek Zorana Delić, a gazdasági kamara rendezvényszervező központjának képviselője elmondta: a szerb vállalatokra számos üzleti tárgyalás vár, amelyek során tovább erősítik a szerb és a kínai cégek gazdasági együttműködését. Hangsúlyozta, hogy a vásárra érkező szerb vállalatok többsége már elindította azt az eljárást, amellyel megkaphatják a szabadkereskedelmi megállapodás által megalapozott kivitelre jogosító azonosítót. De több olyan cég is bemutatkozik Sanghajban, amelyek már üzletelnek a kínai piacon: ezen vállalatok elsősorban a terjeszkedés lehetőségét kívánják kihasználni.
A szerb nemzeti kiállítótéren a Vinex Grozd, Frucom Food, Frigo Nais, Simex Original, Natura Top, Agranela, Tisacoop, Budimka, ITN Group, Damar Confit, Sanum per Fructus, Cmana, NS Bomi és az Aroma cég is bemutatkozik, de a Fruška gora-i bortermelők mellett helyet kap a Čoka Plus, az Aleksandrović és a Trivanović borászat is, valamint a Rodoslov lepárló. A szolgáltatásait ismertethette a Milšped cég is, a Pupin park viszont a lehetséges ipari övezetek kialakításáról mutatott be egy projektet.
A szerb cégek bemutatkozása új kapukat nyit meg országunk gazdasága előtt – mondta a kiállításon Adrijana Mesarović gazdasági miniszter. Emlékeztetett, hogy a szabadkereskedelmi megállapodás értelmében a szerb vállalatok több mint 10 ezer terméket szállíthatnak Kínába. A két ország kereskedelmi együttműködése hatalmas előny Szerbia számára, hisz a kínai vállalkozók a félkész termékeiket és a nyersanyagot Szerbiába szállítják, ahol a kész termékeket legyártják: ezeket viszont mindazon országokban értékesíthetik, amelyekkel Szerbiának egyezménye van. Ez 2,8 milliárdos vásárlói piacot jelent – mutatott rá a gazdasági miniszter, aki a lehetőségek kihasználásában hangsúlyozta az olyan rendezvények jelentőségét, amilyen a sanghaji vásár is.
Emlékeztetett, hogy szeptemberben Xiamen kínai városban tett látogatást, ahol a befektetési és kereskedelmi nemzetközi vásáron képviselte Szerbiát. A szerb vállalatok ott is bemutatkozhattak: a kínai látogatások kiemelten fontosak ahhoz, hogy a szerb gazdaság tovább fejlődjön – mondta a gazdasági miniszter.
Nyitókép: A szerbiai küldöttséget Miloš Vučević kormányfő vezeti (Fotó: Beta)