2024. november 22., péntek

Háromszázhetvenmillió dinár öntözőberendezésekre

A tartományi mezőgazdasági titkárság ezúttal 675 támogatási szerződést írt alá a gazdákkal

A minőségi termeléshez manapság elengedhetetlen az öntözőberendezések használata, hiszen a csapadékhiány egyre nagyobb gondot okoz a termelőknek. A tartományi kormány ezért az idén is támogatja az öntözőberendezések beszerzését és fejlesztését. A támogatási szerződéseket pénteken a Vajdasági Gazdasági Kamara dísztermében Igor Mirović tartományi kormányfő és Čedomir Božić tartományi mezőgazdasági titkár nyújtotta át a termelőknek.

– A tartományi kormány 2016 és 2020 között 2,5 milliárd dinárt irányozott elő erre a célra, így 43 ezer hektár terület vált öntözhetővé. 2016 óta idáig az Abu-Dzabi Fejlesztési Alapból 65 millió dollár fektettek be az öntözőrendszerek kiépítésébe Vajdaság területén. Ez több éves kemény munka eredménye, mivel célunk az öntözőberendezésekkel ellátott megművelhető földterületek számának növelése, valamint az agrártermék minőségének javítása. A tartományi titkárság ezért a jövőben azon munkálkodik, hogy évről évre több pénzt különítsen el a legkorszerűbb felszerelések beszerzésére, mivel a globális válság miatt jelenleg az élelmiszer előállítása az egyik legfontosabb téma – közölte Mirović.

Ótott Róbert tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes elmondta, a tartományi mezőgazdasági titkárság ez alkalommal 675 szerződést írt alá öntözőrendszerek kiépítésére és fejlesztésére.

Ótott Róbert (Dancsó Áron felvétele)

Ótott Róbert (Dancsó Áron felvétele)

– Az idei, éves keretösszeg az öntöntözőberendezések telepítésére 370 milló dinár, és a fejlesztéseknek a 60 vagy 70 százalékát tudta biztosítani a tartományi mezőgazdasági titkárság. Ennek a támogatási vonalnak köszönhetően több mint 3500 hektár terület vált újonnan öntőzhetővé, és ha a mezőgazdasági titkárság által folyósított összbefektetéseket, valamint a gazdák befektetéseit tekintjük, az összeg az idén meghaladja a 650 millió dinárt. Fontosnak tartjuk azt, hogy évről évre fejlesszük az öntözőrendszereket, azért is mert látjuk, hogy milyen viszonyok uralkodnak az időjárásban és a gazdaságban. Lényeges az, hogy a gazdák ezáltal minél nagyobb hozamokat érjenek el. Jövőre is hasonló nagy keretösszeggel támogatjuk az öntözőrendszerek létrehozását, a gazdákat meg arra biztatnám, hogy használják ki ezeket a lehetőségeket, mert általuk tudják szavatolni gazdaságukban a megfelelő mennyiségű és minőségű termékeket – fejtette ki Ótott Róbert.

 Ódry Levente óbecsei termelő 132 ezer dinárt nyert ezen a pályázaton öntözőrendszer fejlesztésére. – Ez a támogatás sokat segít, már van ilyen berendezésem, ezzel a támogatással pedig tovább fejleszthetem, így a jövőben nagyobb területet öntözhetek. Már két évvel ezelőtt is pályáztam erre a kiírásra. Mindenképpen jó, hogy vannak ilyen pályázati lehetőségek, hiszen sokat jelentenek nekünk, termelőknek – mondta Ódry Levente.

Ódry Levente (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

Ódry Levente (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

Aleksandar Saraković Pećinci községben három hektáron termeszt görögdinnyét.

Aleksandar Saraković (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

Aleksandar Saraković (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

– Ezen a pályázaton 175 ezer dinárt kaptam öntözőberendezés beszerzésére, ami sokat jelent, hiszen a görögdinnye vízigényes növény. A jövőben is mindenképpen szeretnék pályázni a tartományi mezőgazdasági titkárság kiírásaira – fogalmazott Saraković.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás