2025. január 22., szerda

Harmincmillió dinár méhészeknek

A tartományi mezőgazdasági titkárság százhuszonhat támogatási szerződést osztott ki

A Tartományi Mezőgazdasági, Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság fontosnak tartja a méhészek támogatását, így az idén is pályázhattak méhcsaládok és méhészeti eszközök beszerzésére. A tartományi kormány dísztermében csütörtökön Čedomir Božić tartományi mezőgazdasági titkár nyújtotta át a támogatási szerződéseket a méhészeknek.

– A beruházások összértéke 57,4 millió dinár, ebből 30 millió dinárt a tartományi mezőgazdasági titkárság biztosított. Ez az összeg 5 millió dinárral haladja meg a tavalyit. Ezenkívül többen is jelentkeznek erre a pályázatunkra, mint korábban. 2016 óta idáig összesen 150 millió dinárt különítettünk el a méhészet fejlesztésére Vajdaság területén. A következő években is azon munkálkodunk, hogy növeljük a támogatás összegét a méhészeknek – közölte Božić, aki arra kérte őket, hogy tegyenek javaslatokat, mire lenne szükségük, hogy az eszközöket minél jobban kihasználják.

Ótott Róbert tartományi mezőgazdasági titkárhelyettes elmondta, a tartományi mezőgazdasági titkárság 126 támogatási szerződést írt alá a méhészekkel.

Ótott Róbert (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

Ótott Róbert (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

– Az idén 30 millió dináros keretösszeggel támogattuk a méhészet fejlesztését. Fontos azt elmondani, hogy ha visszatekintünk az előző évekre, láthatjuk, hogy folyamatosan növekedtek ezek az összegek, ami jól mutatja, hogy a mezőgazdasági titkárságnak mennyire lényeges ez az ágazat. A következő években tovább szeretnénk növelni a méhészet fejlesztésére szánt támogatás összegét. Minden egyes pályázó legfeljebb 50 vagy 60 százalékos költségvisszatérítést igényelhetett. Az idei évben legfeljebb 300 ezer dináros értékben tudta a titkárság vissza nem térítendő támogatással fejleszteni a méhészeteket. Mindenképpen úgy gondoljuk, hogy Vajdaság területén a megtermelt méz minősége kiváló, megállja a helyét a világ bármely pontján, a méhészeink pedig nagyon pontos és minőségi módon végzik a munkájukat. Ezért úgy véljük, hogy a tartományi mezőgazdasági titkárság támogatása sokat jelenthet a számukra – fejtette ki Ótott Róbert.

A csókai Borsos Zsolt vándorméhész, és jelenleg 140-150 méhcsaládot tart, négy konténerrel.

Borsos Zsolt (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

Borsos Zsolt (Fotó: Dancsó Áron felvétele)

– Mi egy mézpörgetőre, egy méhleseprőre, egy másfél méteres, négyszemélyes fedelező asztalra, egy pogácsakeverő rendszerre, valamint egy viaszolvasztóra pályáztunk. Én a méhészetben látom a jövőmet, ezért a tartományi titkárság támogatása nagyon sokat jelent, nélküle ugyanis nehéz lenne méhészettel foglalkozni – mondta Borsos Zsolt.

Az alibunári Kračun Aleksandar több mint 20 éve foglalkozik méhészettel.

– Méhcsaládok beszerzésére pályáztam, s célom, hogy bővítsem a gazdaságomat. A tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatai nagyon sokat jelentenek a számomra, nélküle ugyanis nem lenne kifizetődő méhészettel foglalkozni – fogalmazott Kračun.

Magyar ember Magyar Szót érdemel