2024. szeptember 30., hétfő

Jelentős a költségvetési többlet

Siniša Mali: Szerbia tavaly bajnok volt a külföldi tőke idevonzásában

A tavalyi pénzügyi eredményeket mutató legújabb adatok szerint a költségvetési többlet 12,8 milliárd dinár. Immár négy egymást követő évben többletet jegyez az ország, ilyen még nem volt a történelemben. 2019 a legsikeresebb év volt, amióta a gazdasági mutatókat figyelik – jelentette ki a Pink televízió műsorában, közvetlenül az ortodox karácsony előtt Siniša Mali pénzügyminiszter.

Megítélése szerint kitűnő eredményekkel dicsekedhetünk, különösen a gazdasági növekedést illetően, amely 2018-ban 4,4, tavaly pedig 4 százalékos volt.

– A harmadik negyedévben 4,8 százalékos bővülést értünk el. Akkor Európában ilyen tekintetben Magyarországgal osztoztunk az első helyen, ami nem fordult elő tíz vagy ennél is több éve – emelte ki Mali, aki úgyszintén nagy sikernek tartja, hogy 1996 óta most a legalacsonyabb a munkanélküliségi ráta.

– 2013-ban még 25 százalékos volt a munkanélküliség, 2019 végén viszont már csak 9,5 százalékos – magyarázta Mali.

A kormányzat fokozatosan beváltja ígéreteit, így az átlagbér, mint korábban jelezte is, decemberre 500 euró lett, megépültek a tervezett autópályák, és kivételes jelentőségűek a további szerbiai beruházási tervek is.

– Bemutattuk a Szerbia 2025 programot, melynek alapján azt szeretnénk elérni, hogy öt év múlva 900 euró legyen az átlagbér és 440 euró az átlagnyugdíj. A következő időszakban a beruházások értéke 14 milliárd euró lesz, ami még gyorsabb, még erőteljesebb gazdasági növekedést hoz.

2013-ban sikerült elkerülnünk a csődöt, a pénzügyi rendeződéshez szükséges súlyos intézkedések mögöttünk vannak, eredményeik már látszanak. Növekednek a bérek, januártól a nyugdíjak is 5,4 százalékkal magasabbak. Vitathatatlan, hogy sok még a teendő, de nagy lehetőségeket ígér a közvállalatok, például a Szerbiai Villanygazdaság átszervezése. Ezek a vállalatok a gazdasági növekedés még jelentősebb húzóerejévé válhatnak – mondta Mali a pénzügyminisztériumi közlemény szerint. Megemlítette azt is, hogy folytatják a közigazgatás digitalizálását, de nem kisebb feladatnak tartják a külföldi tőke további bevonzását sem, ebben szerinte tavaly „bajnokok voltunk”.

Csökken a GDP-arányos államadósság

A szaktárca által január első napjaiban közzétett adatok szerint csak novemberben 2,5 milliárd dináros költségvetési többletet valósítottak meg. A 11. hónappal bezárólag 105,6 milliárd dinár állami bevételt fizettettek meg, csupán az adókból 89,5 milliárd dinár folyt be. Az adóbevételek legnagyobb részét ezúttal is az áfa (PDV) képezte (45,3 milliárd dinár), valamint a jövedéki adó (26,5 milliárd dinár). Novemberben a nem adójellegű bevételek összege 14,8 milliárd dinárt tett ki, adományokból pedig 1,3 milliárd dinár gyűlt össze. A költségvetési kiadások az év 11. hónapjában 108,1 milliárd dinárt tettek ki.

A Pénzügyminisztérium hétfőn közölt adatai szerint az ország közadóssága tavaly november végén 24,12 milliárd euró volt, vagyis a bruttó hazai termék (GDP) 52,4 százaléka. Az október végi összegezés szerint az adósság 23,97 milliárd eurót tett ki, azaz a GDP 52 százalékát.

2018 végén a közadósság 23,01 milliárd euró volt, akkor ez az összeg a GDP 53,7 százalékának felelt meg.

Az államadósság mértéke 2000-ben érte el a rekordot, amikor a 14,17 milliárd eurós adósság a GDP-nek nem kevesebb mint a 201,2 százalékát jelentette. A legkisebb adósságot (8,78 milliárd eurót) 2008-ban jegyezték, akkor ez a GDP 28,3 százalékát tette ki.

A költségvetési rendszerről szóló törvény szerint egyébként a közadósság a társadalmi összterméknek legfeljebb a 45 százaléka lehet.