2024. szeptember 30., hétfő

Nem változik az üzemanyag ára

Aleksandar Antić: Nincs okunk drágítására

Az Egyesült Államok, Irak és Irán között létrejött konfliktus kihatással van a nemzetközi piacra, a tőzsdei alakulásokra és a kőolaj világpiaci árának alakulására is. Így a szerda reggeli piaci ingadozásokat a kőolaj, az arany és a bitcoin árában a szakértők a közel-keleti fejlemények következményének tartják. Az ingadozás további mértéke attól függ, a piac hogyan ítéli meg a fegyveres konfliktus kitörésének pillanatnyi esélyeit az Egyesült Államok és Irán között.

A Fitch Ratings szerdán Londonban ismertetett tanulmánya szerint jelenleg a világpiaci olajellátás bőséges, és amennyiben nem lesz háború Amerika és Irán között, az olajárakra gyakorolt felhajtóerő mérsékelt marad. A háború lehetőségének fenyegetése elég ahhoz, hogy a kockázati felár érvényesüljön az olajárakban.
Az elemzés szerint léteznek destabilizációt okozó lehetőségek, mint a nagy fegyveres konfliktus kialakulása, illetve a szállítmányok elakadása, amely a globális nyersolaj- és földgázellátás fennakadásához vezethet.
A világpiaci áringadozások Szerbiára nem hatnak ki – mondta el tegnap Aleksandar Antić energetikai és bányaügyi miniszter a Pink Televíziónak. Az Irán és az Egyesült Államok közötti viszály ugyan feszültséget okoz, de nem vált ki drasztikus áringadozást a szerbiai kőalj-származékok árát illetően.
– Nincs okunk az üzemanyag vagy más energiahordozók drágítására – jelentette ki a miniszter a Pink Televíziónak, amit azzal indokolt, hogy az ingadozások ellenére a kőolaj ára stabil.
Hozzáfűzte, hogy a hőtelepek kellő mennyiségű energiaforrással rendelkeznek, a fűtés rendszeres, és az udvarnoki gáztározót is teljesen feltöltötték. A bánáti faluban mintegy 500 millió köbméter földgázt tárolnak.
Hasonlóan kedvező a helyzet a mazuttal és a szénnel való ellátottsággal, ugyanis a Szerbiai Villanygazdaság több mint 1,5 tonna szénnel rendelkezik.